Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блеър обяви мащабни рокади в кабинета след загуба на местните избори

0 коментара
Блеър обяви мащабни рокади в кабинета след загуба на местните избори

Ден след съкрушителна загуба на местните избори, британският премиер Тони Блеър обяви в петък мащабни рокади в кабинета си.

Чарлз Кларк беше отстранен от поста на вътрешен министър и ще бъде заменен от министъра на отбраната Джон Рид. Маргарет Бекет е новият външен министър, докато Джак Стро става лидер в Камарата на общините.

Джон Прескът ще запази поста си на вицепремиер, но става министър без портфейл. Министърът на търговията Алън Джонсън получава образованието.

Лейбъристите станаха трети на изборите в четвъртък, изгубвайки 200 места от торите.

Резултатите, които са сред най-лошите, които партията на Блеър някога е имала на местни избори, показват, че лейбъристите губят контрола над 18 общини.

Рокадите в кабинета бяха определени като най-голямите в кариерата на Блеър. Според коментаторите, целта му е да тегли чертата на скандалите, които разтресоха правителството му през последните седмици.

Смята се, че признанието на Кларк, че е загубил следите на 1 028 чуждестранни затворници, е нанесло най-сериозни щети на кабинета.

Кларк се оказа в центъра на шумен скандал, след като затворниците бяха пуснати на свобода след изтичането на срока на задържането им, без властите да са разгледали въпроса с депортирането им. Много от тях впоследствие отново извършиха закононарушения.

В резултат на скандала се появиха призиви за оставката на Кларк, който беше принуден да се извини пред депутатите в парламента.

В петък Блеър заяви, че “съжалява”, че трябва да се раздели с Кларк, но добави: “Чувствах, че на Чарлз ще му е много трудно да остане на този пост, като се има предвид степента на обществената загриженост.”

По-рано Кларк заяви, че не е съгласен с преценката на министър - председателя, но добави, че ще остане верен на правителството, връщайки се на депутатската банка.

Прескът също беше наказан за вредата, която нанесе на партията, след оповестяването на дългогодишната му любовна аферата с негова служителка.

Той ще остане вицепремиер, но ще бъде освободен от много от отговорностите си. Прескът ще запази поста си на заместник-председател на Лейбъристката партия.

Министърът на търговията Алън Джонсън, който е бивш пощальон и профсъюзен лидер, ще замени Рут Кели като министър на образованието, а лидерът в Камарата на общините Джеф Хун ще стане европейски министър.

Кели ще поеме част от правителствените отговорности на Прескът, свързани с общините и местните власти.

Единственият първостепенен министър, който остава на поста си, е финансовият Гордън Браун, който нарече резултатите от местните избори “предупредителен изстрел” и заяви, че през почивните дни ще говори с Блеър и ще планират бъдещите си действия.

Междувременно се появиха призиви и за оставката на министъра на здравеопазването Патриша Хюит, която в изказване пред медицински работници заяви, че националната здравна система преживява най-добрите години от своето съществуване. Залата реагира на тези думи с викове и освирквания.

Лидерът на консерваторите Дейвид Камерън заяви: “Необходимо е много повече от рокади в кабинета. Това, от което имаме нужда в тази страна, е смяна”.

Той каза, че консерваторите “показват, че има широка основа за алтернатива, която се изгражда, докато правителството се срива”.

Партията на Камерън пое контрола над 12 съвета на изборите в четвъртък и спечели 250 нови места, въпреки че се провали в опита си да отбележи очаквания напредък в северните градове като Манчестър и Ливърпул. Представянето на консерваторите е най-големият им успех на местни избори от 1992 г.

Либерал-демократите не успяха да осъществят предричания успех, като спечелиха по-малко от 20 съвета, но сър Мензи Кембъл настоя, че това не е тест за лидерската му позиция.

Някои от депутатите лейбъристи вярват, че Блеър трябва да стигне по-далече в обновяването на екипа си.

Бившият здравен министър Франк Добсън заяви, че рокадата трябва да е като “разместване на мебелите на Титаник”.

 

“Честно казано, имаме нужда от ново управление на партията”, допълни той.

Ако изборите в четвъртък бяха поведени в национален мащаб, торите щяха да спечелят 40%, Либерал-демократите 27% и Лейбъристите 26%. Предполагаемата активност е 36%, което е с три пункта под тази от 2004 г.

Всички тези събития принудиха наблюдателите да говорят за това, че управляващата британска партия се намира в дълбока криза.

Съществува вероятност самият Блеър да обяви датата, на която самият той да напусне министър-председателският пост, което от доста време се очаква от него.

Доста лейбъристи считат, че Блеър е длъжен да отстъпи премиерския пост на финансовия министър Гордън Браун. Миналата година Блеър вече говори за предаването на поста на приемник.

В петък, по данни на телефонно изследване, проведено по поръчка на ББС, 36% от британците искат Блеър незабавно да подаде оставка, а 14% искат той да направи това до края на годината.

Блеър оглавява британското правителство вече трети пореден мандат от 1997 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.