Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блеър отрече да има разногласия с Буш за Ирак

0 коментара

Британският премиер Тони Блеър отхвърли твърденията за разминаване между Лондон и Вашингтон като изтъкна, че той и президентът Джордж У. Буш са единодушни за необходимостта чуждестранните войски в Ирак да останат под американско командване след предаването на цялостния суверенитет на иракчаните.

"Двамата сме абсолютно единодушни, че суверенитетът трябва да бъде предаден изцяло на иракския народ и че многонационалните сили трябва да останат под американско командване. Това е естествено, тъй като тези сили имат най-голям брой войници," каза Блеър в парламента в сряда, цитиран от Ройтерс.

Изявлението му беше в отговор на запитване на депутатка от неговата Лейбъристка партия по повод откроилите се различия в позициите на Лондон и Вашингтон.

Блеър омаловажи тези очевидни различия, посочва Асошиейтед прес. Във вторник британският премиер заяви, че бъдещото иракско правителство трябва да има право на вето върху големи военни операции на коалиционните войски. По-късно обаче държавният секретар Колин Пауъл заяви, че силите на САЩ в Ирак ще останат под американско командване и ще направят необходимото за защитата си, дори и ако иракските власти не са съгласни с действията им.

"Въобще и не стои въпросът за това американските или британските сили да не са в състояние да се защитават или животът им да бъде поставен на риск или да бъдат под някакво друго, освен под американско или британско командване", заяви в сряда Тони Блеър.

Във вторник, на въпрос за евентуално право на вето за иракчаните след предаването на властта на 30 юни, Блеър отвърна, че ако е нужно политическо решение за военна намеса като във Фалуджа, то трябва да се вземе със съгласието на бъдещото иракско правителство.

В отговор на друго питане в сряда, премиерът заяви пред парламента,че иракските власти ще имат контрол върху затворите в страната, но докато те не разполагат с достатъчно служители за работата там, отговорностите ще се поделя с коалиционните сили.

Разлика в подхода

Би Би Би отбеляза, че очерталите се ден по-рано различия между Вашингтон и Лондон отчасти отразяват различните политически нужди в двете столици.

Британците искат да по-силен статут за преходното иракско правителство, докато американците искат да подчертаят правото на многонационалните сили да останат под тяхно командване.

В сряда британските медии фокусираха вниманието си върху явното разминаване между Лондон и Вашингтон. Таймс излезе с водещото заглавие "Блеър в спор с Буш около правото на вето на иракчаните". Вестникът изтъква, че американците отхвърлят самата концепция, че може да бъдат налагани ограничения върху дейността на коалиционните сили. Таймс коментира с карикатура - гигантски американски танк е насочил оръдието и картечницата си към дребничък иракчанин в цивилен костюм и командирът на танка пита "Разрешавате ли да атакувам Фалуджа, сър?"

В Дейли Телеграф водещото заглавие гласи "САЩ пренебрегват призива на Блеър за иракско вето върху нападения".

В. Гардиан посочва, че Блеър се опитва да адресира ширещия се скептицизъм в арабския свят и в Европа, че става дума за истинско предаване на властта в Ирак.

Резолюцията набляга на консенсуса и координацията

Вицепремиерът Джон Прескот определи напълно неоснователни заключенията за разминаване между Лондон и Вашингтон и обвини медиите, че гледат на събитията през призмата на различията.

Едновременно с това той призова да се изчакат резултатите от преговорите за уреждането на бъдещите взаимоотношения между новото иракско правителство и коалиционните сили.

Новата резолюция за предаването на властта в Ирак набляга на "консенсуса" и "координацията", каза Прескот.

Колин Пауъл също посочи по-рано, че коалицията ще изтегли войските си, като това бъде поискано от новото правителство в Багдад.

След предаването на властта иракски съвет по сигурността ще "съгласува и координира с многонационалните сили широкия стратегически подход по отношение на сигурността", което означава баланс на силите, заяви говорител на правителството.

Взаимоотношенията между новото правителство в Багдад и чуждестранните сили ще бъдат уреждани чрез размяна на писма, в които ще се съдържат условията, при които войските остават в Ирак.

Дипломати от 15-те държави -членки на Съвета за сигурност продължават в сряда неформалното обсъждане на новата резолюция за предаването на властта в Ирак, внесена от САЩ и Великобритания.

В проекта е посочено, че иракското правителство ще има суверенитет, но ще разполага с ограничен контрол върху военните операции на коалиционните сили. В текста не е посочено ясно, че чуждите войски ще напуснат Ирак, ако правителството в Багдад поиска това.

Убеден съм, че ще постигнем договореност, която ще задоволява всички, заяви във вторник вечерта Колин Пауъл.

По-рано същия ден британският премиер подчерта, че прехвърлянето на суверенитета трябва да е истинско и това означава окончателният политически контрол да е в ръцете на иракското правителство. Това обаче не значи, че коалиционните сили ще бъдат въвличани в нежелани от тях операции, уточни Блеър.

Франция, която е една от петте постоянни членки на Съвета за сигурност с право на вето върху решенията му, във вторник изрази резерви по американско - британската проекторезолюция. Русия, която също има право на вето, обяви, че проектът предизвиква редица въпроси и се нуждае от промени.

Иракският управляващ съвет посочи, че предложенията, макар и позитивни, не отговарят на иракските очаквания и окончателният вариант трябва да гарантира правото на Багдад да може да поиска изтеглянето на чуждите войски.

Ядрен специалист е фаворит за нов иракски премиер

Американски източници съобщиха, че се очаква ООН да назначи ядрения специалист Хусейн Шахристани за нов премиер на Ирак, предаде Ройтерс.

Шахристани, който е шиит, оглавяваше иракската Агенция по атомна енергия по времето на режима на Саддам Хюсеин. Заради отказа му да участва в националната програма за ядрено въоръжаване той бе осъден на 11 години затвор. През 1991 г. по време на първата война в Залива Шахристани успя да избяга в Европа.

Според представител на американския Държавен департамент ученият е един от тримата кандидати с най-големи шансове за поста. Според други източници обаче се очаква именно Шахристани да оглави временното иракско правителство, което трябва да поеме властта в страната след 30 юни.

Специалният пратеник на ООН в Ирак Лахдар Брахими трябва представи тази седмица списъка на евентуалните членове на новия иракски кабинет

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.