Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близо 3000 самолета прелитат над България за едно денонощие

С 40 до 60% увеличават работните места за ръководители на полети

2 коментара
Близо 3000 самолета прелитат над България за едно денонощие

Близо 3000 самолета прелитат над България за едно денонощие в най-натоварените периоди. Тенеденцията е този брой прелитащи самолети да стане всекидневие с отварянето на новото летище на Истанбул. За това се планира да бъдат увеличени с 40 до 60% работните места за ръководители на полети до 2017 г. Това съобщи министърът на транспорта Ивайло Московски по време на провеждащата се за първи път у нас 54-та годишна конференция на Международната федерация на асоциациите на ръководителите на полети (IFATCA).

През последните години въздушният трафик се увеличи значително. В момента над България прелитат повече от 1700 самолета в денонощие, а в най-натоварените периоди техният брой достига 3000, каза Московски. "Очакваме това натоварване да се превърне в ежедневие след отварянето на новото летище в Истанбул, като прогнозните данни са за увеличение с около 50%", допълни транспортният министър.

Ключов момент за развитието на един от приоритетните проекти за нашата страна – DANUBE FAB, е успешното въвеждане в края на 2014 г. на два трансгранични сектора между България и Румъния. Това е първото установяване на трансгранични сектори в рамките на функционалните блокове въздушно пространство в Европа, каза Московски. Тази инициатива допълнително оптимизира мрежата от въздушни трасета, носи реални икономии на гориво, спестява полетно време и намалява вредното въздействие върху околната среда, посочи той.

Въвеждането на тези сектори е и демонстрация на отличното сътрудничество между партньорите в DANUBE FAB. В рамките на проекта държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение" (ДП РВД) продължава с внедряването на елементи на въздушно пространство за свободно планиране на маршрута и обслужването на линии за предаване на данни между пилотите и земята, като част от междинната програма за разгръщане на SESAR.

Проектът SESAR е технологичният стълб на единното Европейско небе. Неговата цел е да обезпечи ЕС с висококачествена инфраструктура за контрол на въздушното движение, която ще даде възможност за безопасно и екологично развитие на въздушния транспорт.

ДП РВД ще продължи да бъде активна част от изпълнителното ниво на разгръщането на програмата SESAR, като вече са проведени поредица от срещи, на които са очертани възможностите за бъдещо сътрудничество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #2

    На №1 Хей,драги, Стига си замерял с кал статиите на Медиапул! С това криво настроение,ще остарееш много бързо! За няколко там рубли,не си струва!

  2. strobo
    #1

    Добре че са турците да отворят работа поне на РВД, че иначе сме въобще за мустака след приватизацията на Балкан от Лостов и ЍАл Бож.... преди доста време....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.