Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близо милиард е излишъкът в бюджета през януари

6 коментара
Близо милиард е излишъкът в бюджета през януари

Излишък в размер на 940 милиона лева в държавния бюджет отчете Министерството на финансите през месец януари. Приходите в хазната са 4.325 милиарда лева, а разходите – 3.385 милиарда.

Министерството на финансите отбелязва, че отчетеният излишък е двойно по-голям през тази година в сравнение с 2021 г. Натрупването на излишъци се случва в началото на почти всяка бюджетна година преди министерствата да започнат да плащат за направените от тях капиталови разходи.

На този фон министерството отчита 3.9 млрд. лв. дефицит за цялата минала година, което е 3% от БВП. Така България остава в рамките на приемливия дефицит за покриване на изискванията за членство в еврозоната.

Фискалният резерв към края на декември 2021 г. е 10,7 млрд. лв. От тях 9,7 млрд. лв. са депозити в БНБ и банки, а един милиард лева са вземания от фондовете на ЕС за одобрени разходи и аванси.

България все още няма приет бюджет за 2022 година. Планираната фискална рамка е за дефицит от 5.9 млрд. лв. или 4.1% от БВП. Новият държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 7.3 млрд. лв., гласят плановете на финансовия министър Асен Василев.

В проектозакона за бюджета е добавена допълнителна разпоредба, според която ще може да се тегли и допълнителен дълг извън въпросните 7.3 млрд. лв., стига той да бъде изплатен до края на текущата бюджетна година, при условие че не се увеличава държавният дълг към края на годината (35.5 млрд. лв.).

Очакванията са тази година държавата да събере с 4.1 млрд. лв. повече данъчно-осигурителни приходи в сравнение с 2021 г.

Проектът за бюджет е направен при прогноза за ръст на БВП от 4.8%, като брутният вътрешен продукт ще се повиши от 130 млрд. лв. през 2021 г. на 143 млрд. лв. Общият размер на разходите в бюджета тази година ще бъде 63 млрд. лв.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стефанов
    #6

    Излишъка е натрупан от ДДС-то върху скъпия ток на фалиралите малки и средни предприятия, общини, театри, църкви, земеделски.фирми...а скоро а ще приберат милиарди и от битовите потребители, от нас народа !!! Оставка - мафия!!@

  2. Светлоносец
    #5
    Отговор на коментар #3

    Когато вие си плащате доброволно и добросъвестно данъците си, НАП не събира нищо, нищо не установява, и нищо не преизпълнява, но както споменах вече, няма Закон за републиканския бюджет за 2022г. и всеки внесен лев е преизпълнение с един лев. Ако "органите" на НАП установят недекларирани, но дължими данъци, такси и лихви, тогава НАП със своите действия предприеме необходимите действия по събиране на това публично вземане, НЕЗАВИСИМО ОТ ПРОДАЖБИТЕ НА ФИРМИ ДЛЪЖНИЦИ НА МАЛОИМОТНИ ГЛАЖДАНИ, тогава и

  3. Светлоносец
    #4

    Да пропуснем инфлацията, като инфлацията означава обезценяване на парите, чрез поскъпване на стоки, услуги и разходи, на който разходи се плаща ДДС. Или ако сметката на ток на едно заведение е била 1000 лв. на месец, това заведение внася 200 лв. ДДС на сметката на ток, ако тока е 4000-5000 лв. ДДС-то става 800-1000 лв. Второ това е месеца с данъчни отстъпки от 5% на дължимите ДОД, за което има данъчна кампания. Но въпроса е съвсем в друго, в момента няма Закон за републиканския бюджет за 2022г., значи няма как да има излишък, щом няма приета количествена цифра за определен данъчен приход за януари 2022г.

  4. Мони Монев Тиранофоб
    #3

    Бизнесът и аз плащаме данъци...

  5. Stefan
    #2

    При бушуващата инфлация и последващото покачване на заплатите все повече хора щяха да излизат над максималният осигурителен доход. Точно защото знае това, Асен Василев така упорито се запъна за увеличението на този максимален осигурителен доход. Дали обаче е заложил и кореспондиращите на това повече пари за здравеопазване в отсрещната графа?

  6. Stefan
    #1

    Напълно нормално е при тази инфлация бюджетът да е на излишък. По-високите цени на горивата означават повече приходи от акциз и ДДС за финансовият министър. По-високите цени на всичко друго означават повече приходи от ДДС, а натискът за повишаване на заплатите, пак поради инфлацията, означава повече пари от подоходен данък на работниците и повече пари за НОИ от здравни и пенсионни осигуровки. Ако разразилата се инфлация продължи, така предложеният бюджет ще е на излишък, а не на дефицит. Стига да не надвишат заложените разходи, разбира се.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.