Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Блокадата на сметището в Суходол свалена

0 коментара

С хепи енд завърши в четвъртък шестдневната боклукчийска драма на софиянци, чиито контейнери преливаха и градът бе пред реалната опасност да пламне епидемия.

Около 16 часа блокадата на сметището в столичния квартал "Суходол" бе свалена. Протестиращите от 8 януари срещу извозването на боклука граждани пуснаха камионите с отпадъците и дори подляха вода под тях, предаде БТА.

Това стана възможно, след като на сутришната си сесия Столичният общински съвет реши, че до 30 юни сметището в Суходол ще бъде затворено за битови отпадъци. Още 3 месеца - до 30 септември, там ще се извозват строителни отпадъци, необходими за рекултивацията му. В следващите 9 месеца общинската управа ще е готова и със завод за преработка на боклука на София, обещаха съветниците под натиска на суходолци.

Бе решено още на кмета Стефан Софиянски да се възложи до 3 дни чрез медиите да обяви, че спешно се набират инвеститорски предложения за изграждане на завода за преработка на отпадъци. До две седмици след днешното решение трябва да бъдат определени няколко варианта за площадка, върху която ще се изгражда новото съоръжение и веднага да стартират процедурите, свързани с изготвяне на Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), която да бъде внесена и одобрена на екоминистерството. До един месец трябва да се избере технологията, по която ще се изгражда завода и веднага след това спешно ще се обяви обществена поръчка за избор на изпълнител, решиха общинарите.

Само един общински съветник се обяви публично против гласуваните анблок решения. Мотивите му бяха, че записаните срокове са нереално къси и смешни за извършването както на сериозно проучване за подходяща площадка, така и за най-подходящата технология за изгаряне на отпадъците.

Други осем общинари се въздържаха да подкрепят обещанията, които пое СОС с днешното си решение.

До 13 ч. на обед в четвъртък все още нямаше решение на протестиращите суходолци вдигат ли блокадата си, след като СОС изпълни споразумението им с председателя Владимир Кисьов.

Снощи, след продължили 6-часови преговори, почти в полунощ протестиращите граждани склониха да отстъпят от непреклонното си досега искане веднага да спре извозването на боклука от София на сметището в Суходол. Постигната бе договореност сметището да се използва до 30 юни, след което да бъде затворено и до края на годината - рекултивирано.

До разбирателството се стигна, след като протестиращите отстъпиха от ултиматума си, а шефът на СОС Владимир Кисьов намали с четири месеца предварителното предложение на общината да използва сметището в Суходол до края на октомври т.г.

За да вдигнат ефективно блокадата си, протестиращите обаче поискаха да видят черно на бяло гласувано решение на СОС с договорените срокове, което стана факт тази сутрин. Присъстващият на общинската сесия представител на инициативния граждански комитет Борислав Георгиев заяви, че ако съветниците се ангажират със затварянето на суходолското сметище до 30 юни, блокадата може да подне още днес и камионите да започнат веднага да изсипват насъбралите се 5-6 хил. тона боклуци в столицата.

Зам.кметът Гечев посочен за изкупителната жертва вместо Софиянски

На заседанието си в четвъртък столичните общинари предложиха на кмета Софиянски да освободи от длъжност заместника си Иван Гечев. Той бе посочен като изкупителна жертва за кризата с боклука в столицата, защото допреди година е отговарял за тези проблеми и не е успял да спази срока за затварянето на сметището в Суходол до края на 2004 г., поет като обещание от Софиянски пред суходолци още преди две години. Именно заради това неизпълнено от кмета обещание гражданите на столичния квартал започнаха протестите си.

Преди това съветниците отказаха да гласуват предложението на колегите си от ДСБ за оставката на кмета Стефан Софиянски заради кризата с мотива, че то е внесено като декларация, а СОС не гласувал декларации. Според общинарите от партията на Иван Костов, проблемът е създаден от кмета на София и в момента той се опитва да се измъкне от него по непочтен начин. Опитът да се търси помощ от правителството за изграждане на завод за преработка на твърди битови отпадъци е израз на управленска немощ, се казва в декларацията им.

Нароченият за жертва Гечев отказа да признае вина и заяви пред журналистите, че не се счита за отговорен за сроковете, тъй като бил спазвал всички изисквани процедури по изграждането на завод за отпадъци. Но явно някой трябва да излизи виновен, допълни Гечев. По думите му приетият срок за затваряне на сметището в Соходол е рисков, тъй като времете може и да не стигне за чисто документалното придвиждане на процедурите. Само изготвянето и обсъждането на ОВОС трае над два месеца, каза той. Ако обаче екоминистерството съкрати сроковете, строежът на новия завод за отпадъци, който ще реши проблема с боклуците на София за 30 години, може и да се вмести в определения период, каза Гечев.

Попитан дали ще освободи заместника си Иван Гечев, както поискаха общинските съветници, столичният кмет Стефан Софиянски отговори: "Това е въпрос на разговор в рамките на управляващото мнозинство. Не смятам, че Иван Гечев носи цялата вина, защото знам какви са неговите усилия и мисля, че когато внесем програмата за управление на отпадъците в София в СОС, ще се види, че е направено достатъчно, за да имаме добро решение".

След 30 юни може да се наложи камионите с боклуци да пътуват до Пирдоп и Пазарджик

Ако София не разполага със съоръжението за преработка на отпадъците към момента, в който сметището в Суходол трябва да бъде затворено, тогава ще се иска разрешението на екоминистерството за извозване на боклука в депата в Горна Малина, Пирдоп и Пазарджик, заяви Нели Манова, председател на общинската екокомисия.

От Министерството на околната среда и водите припонмиха, че такова разрешение трябва да се иска отсътветния оператор на сметището и извозването да става срещу съответната такса.

Преди заседанието на Министерски съвет министърът на околната среда Долорес Арсенова декларира, че държавата е готова, ако столичната община пожелае, да помогне експертно и финансово за изграждането на нова площадка да преработка на отпадъци. Екоминистерството вече е поискало с писмо от общината повече подробности за преговорите, които се водят с комбината Кремиковци и две фирми за изграждане на сметопреработвателно предприятие. Информацията е необходима, за да се включи министерството в най-кратки срокове в процедурата по ОВОС.

На въпрос каква финансова помощ може да се окаже, Арсенова обясни, че първо трябва да се разгледа проекта, за да се види дали той е устойчив, но има възможност София да бъде включена в Националната програма за управление на отпадъците, както и да се получат пари по ИСПА, като по нея могат да се осигурят 65 - 70% от необходимите средства.

Според Долорес Арсенова, има предпоставки за възникване на епидемия в София от неизвозените тонове боклуци и затова е необходимо проблемът да бъде решен и боклуците до дни да се извозят там, където им е мястото.

Не е работа на държавата да участва в бизнес за изгаряне на отпадъци, каза Милен Велчев, запитан от журналисти дали с пари от бюджета може да се направи завода за преработка на отпадъци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.