Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БМФ и оръжейните фирми приоритетни за приватизация догодина

2 коментара

След като през 2006 г. Агенцията за приватизация (АП) се беше съсредоточила върху раздържавяването на енергийния сектор, догодина акцентът ще е върху продажбата на оръжейните дружества ВМЗ, “Кинтекс” и “Тератон”, както и “Български морски флот” (БМФ). Това коментира в сряда на заключителна годишна пресконференция изпълнителният директор на приватизационното ведомство Тодор Николов.

Още от началото на 2007 г. ще започне работата по подготовката на стратегиите за приватизация на ВМЗ, “Кинтекс” и “Тератон”, като Николов каза, че ще предложи на Министерството на икономиката и енергетиката последните две дружества да бъдат слети и да се продадат заедно. Те са чисто търговски фирми и реално почти нямат активи, а по-скоро интелектуална собственост и това трябва да се отчете като специфика при продажбата им. При ВМЗ нещата били по-различни, заради стартиралите процеси на преструктуриране на дружеството и засилването на гражданското производство като основен приходоизточник, тъй като сделките със спецпродукцията имат специални режими и постъпленията от тях не са равномерни.

Николов отчете като най-голям успех през тази година приключването на сделката за ТЕЦ “Варна”, която бе продадена за 206 млн. евро и с тази сума се нарежда на второ място в целия приватизационен процес на страната. Продажбата на БМФ има всички шансове да заеме челно място по приходи в приватизацията, прогнозира Николов. Той обаче не се ангажира, че продажбата на морския флот ще приключи догодина, затова и в прогнозите за договорени плащания в размер от 500 млн. лв. през 2007 г. не са включени постъпленията от варненското дружество.

АП ще започне 2007 г. с добър актив от 414 млн. лв. договорени плащания по процедури, чиито договори не остава време да се подпишат. Такива са сделките за топлофикационните дружества в Пловдив, Варна, Русе и Сливен, като за първото е подписан проектодоговорът, предстои до дни парафирането за морското дружество, а през януари – и за другите две фирми.

Сделката за ТЕЦ ”Бобов дол” – костеливият орех

Щекотливи остават преговорите по сделката за ТЕЦ ”Бобов дол”, за която гръцката държавна компания Пи Пи Си предложи цена от близо71 млн.евро, но за да подпише договора за приватизация иска промяна на комплексното екоразрешително. В него са предвидени конкретни ограничения за вредните емисии, които ако не се изпълнят, единият блок на термоцентралата ще бъде затворен в края на 2007 г., а другите два – през 2011 и 2014 г. Пи Пи Си иска да отпаднат ограниченията за емисии, за да може се изпълни инвестиционна програма за екосъоръжения, но от Министерството на околната среда и водите досега не е изказана позиция по исканата промяна на комплексното разрешително, каза Николов.

Трябва да се намери компромисно решение за изпълнение на ангажиментите на страната за опазване на околната среда, поети пред ЕС, и тези към миньорските синдикати, на които е обещано да се поемат задължения за реализация на местните въглища за 5 години, коментира шефът на АП. В отговор на въпрос той каза, че би дискутирал смесването на вносни и български въглища с цел достигане на определените от екоминистерството емисии, само при готовност от страна на миньорските синдикати за преговори в тази насока. Ако не се постигне решение, се очаква провал на сделката и загуба на една добра постигната цена над очакванията ни, допълни Николов.

Сделката за “България Ер”, ако бъде одобрена на утрешното заседание на Министерски съвет, може да бъде подписана и в оставащите няколко дни до края на годината.

Държавните дялове до 10 на сто – срещу компенсаторки

С цел по-сериозна реализация на наличните компенсаторни инструменти, които са за около 600 млн. лв., АП смята да предлага за продажба с компенсаторки през борсата миноритарните пакети на държавата до 10 на сто дялово участие, каза още Николов. Дори и тогава обаче няма да можем да насмогнем на компенсаторките, допълни той

През тази година АП е реализирала 3 млн. лв. приходи от сделки през борсата и са усвоени 274 хил. лв. компенсаторни инструменти.

По отношение на силния интерес от страна на чужди борси към приватизацията на Българската фондова борса, Тодор Николов коментира, че подобна сделка би била позитивен процес, но също така е сложна, защото става въпрос за регулация на финансов пазар, до която може да се допусне само фирма с опит в тази дейност, но и също така без да се игнорират българските инвеститори. При всички положения догодина не може да се говори за раздържавяването на Българската фондова борса, каза шефът на АП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. morskiq56
    #3

    .........,на баба Меца от медеца.........

  2. крадци
    #1

    всичко вече се дирижира от Путин и Българските комунисти - предатели.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.