Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ: Не слагаме тавани при кредитите, но ескалираме наблюдението

Кредитополучателите няма да бъдат сериозно засегнати, обяви управителят Димитър Радев

4 коментара
Димитър Радев, управител на БНБ, Снимка: Архив БГНЕС

Три дни след като излезе с объркващо за широката публика прессъобщение за жилищното кредитиране, в четвъртък Българската народна банка (БНБ) внесе необходимите уточнения. Това стана с блиц интервю на управителя Димитър Радев за БТА. След като медиите масово разтълкуваха решението на банката като въвеждане на задължителни ограничения в кредитните стандарти при отпускане на заем, в четвъртък управителят обясни, че задължителни нива не се налагат. В същото време банката засилва отчетността на показателите, като преминава от статистическо наблюдение към надзорно наблюдение на въпросните стойности. 

В масовия случай и в краткосрочен план кредитополучателите няма да бъдат сериозно засегнати от решението на БНБ, каза още управителят.

От дълго време се очакваше централната банка да предприеме следваща стъпка за затягане на жилищното кредитиране заради множеството сигнали за изкривяване на имотния пазар, особено в София и няколко други големи града. Прогнозите бяха въпросната стъпка да е налагане на мерки, насочени към потребителите, каквито масово се въвеждат в европейските страни - слагане на тавани на максималния срок на кредита, на съотношението на дълга към доходите на кредитополучателя, на месечните разходи по заема към заплатата и т. н.

С обширен анализ в понеделник вечерта БНБ се аргументира, че показателите в България на този етап са на приемливи нива или се подобряват и не може да се говори за "прегряване" в жилищното кредитиране, поради което тавани засега не се налагат. Това обаче беше обявено неясно, поради което много хора се подведоха за намерението на централната банка. 

Още в понеделник банката съобщи, че единствената мярка, която предприема, е въвеждането на по-прецизен механизъм за наблюдение на въпросните показатели при отпускането на заеми. От 2022 г. те се следят статистически и се докладват на тримесечие. Сега обаче се утвърждават официални определения и начини на изчисляване, така че данните да са много по-коректни. "Преминаване от режим на статистическо наблюдение към режим на надзорно наблюдение и отчетност", каза Димитър Радев. 

Банковият сектор приема въведеното от БНБ наблюдение на жилищните кредити и ще се съобрази с него, заявиха от Асоциацията на банките в България (АББ) пред БТА. И към момента в моделите за оценка на кредитоспособността са включени елементи, свързани с показателите, посочени от БНБ, допълниха от асоциацията.

Mediapool публикува пълния текст на блиц интервюто пред БТА на управителя на БНБ Димитър Радев.

БНБ: Ескалираме действията си

Г-н Радев, последното решение на УС на БНБ за прилагането на показатели за наблюдение на кредитните стандарти при отпускане на ипотечни кредити предизвикаха оживени и невинаги еднозначни коментари.

Ние предоставихме подробна информация по темата, но първоначалните реакции са напълно нормални, като се има предвид, че БНБ за първи път прилага подобен подход.

В какво всъщност се изразява този подход?

Ние ескалираме нашите действия по отношение на ипотечното кредитиране, като преминаваме от режим на статистическо наблюдение към режим на надзорно наблюдение и отчетност със съответни задължителни изисквания за банките по отношение на изчисляването на минимален набор от показатели и методика за тяхното прилагане.

Какво налага подобна ескалация?

Ние не виждаме непосредствен проблем, но виждаме потенциален риск свързан с ипотечното кредитиране. Целта на упражнението е да формализираме оценката на този риск и да подготвим банковия сектор за адекватна реакция, ако този риск започне да се материализира.

Но вие не налагате задължителни нива на показателите за ипотечно кредитиране.

Точно така, но създаваме необходимата формална рамка и механизми да го направим, ако това се наложи. Подобен подход е напълно в духа на доктрината на БНБ да подготвя сектора за работа при неблагоприятни развития на кредитния пазар, дори вероятността от подобни развития да изглежда минимална в момента.

Как това ще се отрази на кредитополучателите?

В масовия случай и в краткосрочен план те няма да бъдат сериозно засегнати.

А на банките?

Ние сме в активна комуникация с банките по тази тема през последната година. Техните действия и техните показатели са свидетелство за адекватна реакция. Убеден съм, че тя ще бъде такава и по отношение на коментираното решение на БНБ, с което се поставя надзорен акцент върху ипотечното кредитиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. луд
    #4

    Ескалация на празните приказки.

  2. anton nikolov
    #3

    "но ескалираме наблюдението" . Крайно време е да бъде ескалиран от поста му.

  3. anton nikolov
    #2

    Казала дъртата марионетка на Свинята.

  4. Коментарът е изтрит в 15:03 на 23 май 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.