Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНБ: Няма износ на капитали от дъщерните на гръцките банки

38 коментара
БНБ: Няма износ на капитали от дъщерните на гръцките банки

Няма износ на капитали от банките в България, които са дъщерни на гръцки банки. Това каза във вторник подуправителят на БНБ Димитър Костов на семинар за развитието на капиталовия пазар.

Няма съществено влияние на кризата в Гърция върху нашата държава, има обаче сигнали за движение на капитали, но от Гърция към нас, коментира Костов пред журналисти. Според него причината за това е, че инвеститорите оценяват страната ни като по-малко рискова от Гърция.

БНБ наблюдава всички банки непрекъснато, но няма индикации да се случва нещо извънредно в банковата система, каза още подуправителят. Дъщерните на гръцките банки не се държат по-различно от останалите банки у нас, дори повечето от тях са сред водещите по банкови показатели.

Дъщерните на гръцките кредитни институции имат тук много по-голяма възвращаемост от банките майки и няма никаква логика да се унищожава нещо, което работи добре и е печелившо, каза още Костов. Той отбеляза, че гръцката банкова система е силно интегрирана в банковата система на целия ЕС.

Миналата седмица и управителят на БНБ Иван Искров заяви, че няма проблеми с дъщерните на гръцките банки у нас. Той каза още, че в самата Гърция банковата система е стабилна, независимо от финансовите проблеми на страната. Коментарът му бе в отговор на притесненията на финансовия министър Симеон Дянков за евентуален отлив на капитали от България към Гърция през банките.

Независимо от уверенията на БНБ, международната рейтингова агенция "Мудис инвестърс сървис" (Moody's Investors Service) обяви във вторник в новата си прогноза, цитирана в електронното издание finchannel.com, че слага негативна кредитна перспектива на банковата система на България, най-вече заради влиянието на рецесията в страната върху качеството на кредитите и печалбите на българските банки.

Негативната перспектива отразява виждането на рейтинговата агенция за най-вероятното бъдещо развитие на фундаменталните кредитни условия в индустрията през следващите 12-18 месеца. Тя не отразява перспектива за повишение или намаление на рейтинга.

Посочва се още, че след години на силен икономически растеж, българската икономика беше значително засегната от световната финансова криза и влезе в рецесия през 2009 г. Кредитната активност се забави от края на 2008 г.

Авторът на доклада Елена Панайоту все пак подчертава, че банковата система остава достатъчно рентабилна и има силни капиталови буфери. Обемът на лошите кредити през 2009 г. обаче е нараснал бързо, което е довело до големи разходи за покриването им и е намалило печалбите на повечето банки, се казва още в анализа.

Основната причина за негативната перспектива пред България е фактът, че по-голяма част от банките в страната са чуждестранни. Заради проблемите в собствените им страни кредитирането неизбежно ще се свие, а цената на кредитния ресурс ще остане висока заради повишения риск на българския пазар.

От финансовото министерство опровергаха във вторник съобщенията на чужди рейтингови агенции от последните дни, включително на "Фитч" и на "Муудис", че българските банки са потенциално застрашени, включително и от кризата в Гърция.

Зам.-министърът на финансите Ани Михайлова дори отбеляза, че се наблюдава засилено регистриране и изнасяне на дейност в България на малки гръцки фирми заради плоския данък и финансовата стабилност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #38

    Абе нещо много упорито и често го повтарят това, все едно крият нещо. Ние, лично, не вярваме. Вижте как протестираме по улиците. http://www.youtube.com/watch?v=qDSaUFzhxWc

  2. Сашо
    #39

    Станишев и тройната коалиция са виновни. Освен това са подучили Мудис да говорят лошо за България, т.е. за правителството. Те са виновни и за снега и задръстванията в София.

  3. craghack
    #38

    Не, Иван Костов е виновен, недей така и ти сега да виниш Станишката. Я какво добро момче беше...

  4. Казасов
    #37

    Галиба е гъркиня,а имаме и гръцки банки.Дано те поне се оправят.А иначе за снега и задръстванията е виновно предишното правителство.

  5. New one
    #36

    Няма съмнение кой е виновен изобщо. Виновна е триглавата ламя която опоска банките като свиня бостан. Тройната коалиция ликвидира инфраструктурата за борба със снеговалежите и бедствията и не създаде европейска нова такава. А МУДИС обслужваха ламята и даваха необосновани рейтинги на България по Станишкоффо време, щото им се плаща. Сега що не ни дават високи рейтинги, ааааа!?

  6. Гого
    #35

    Като се види,че авторката на доклада е гъркиня,а повечето от нас знаят или поне са чували, какво е положението с нашата съседка, може да не приемаме написаното за 100% истина. Все пак има и някаква логика.

  7. Нуньо Балкански
    #34

    Елената Панайоту -гъркиня без съмнение,да си гледа техните банки,че хич не са втасали в момента и да остави нашите.Ега ти нахалството!

  8. между
    #33

    Сашко,ако си беше направил труда да прочетеш статията,щеше да разбереш колко несъстоятелен е саркастичния ти коментар.

  9. икономист
    #32

    Те са като приятел,

  10. икономист
    #31

    Те са като приятел, който ти предлага чадър, когато времето е хубаво и си го взима, когато завали. Банките в България не направиха нищо за да подпомогнат бизнеса да се справи по-лесно с кризата, напротив - заедно с малоумното правителство натиснаха за врата бизнеса и го закопаха още повече. Булбанк например отказа да отпусне кредит 20 000 лв на фирмата ми, която от 10 години им е клиент, и има месечни обороти над 30 000 лв. Защото нямало допълнителни активи за обезпечение. 20 000 лв???? А преди това

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.