Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БНС осигурява мнозинство за бързи промени в конституцията

18 коментара
БНС осигурява мнозинство за бързи промени в конституцията

Депутатите от Български народен съюз (БНС) ще подкрепят на първо четене предложението на управляващите за промени в конституцията и така ще осигурят необходимото мнозинство от три четвърти за гласуване на текстовете по бързата процедура. Това стана ясно на заседанието на конституционната комисия във вторник, преди първото четене на законопроекта в петък.

Официалният представител на Демократи за силна България (ДСБ) Екатерина Михайлова гласува против с обяснението, че предлаганите от мнозинството промени не са онези, от които се нуждае страната. Филип Димитров от ПГ на ОДС гласува “въздържал се”. Той окачестви внесените от управляващите конституционни промени с думите “Напънала се планината и родила мишка”.

Председателят на ПГ на Коалиция за България Михаил Миков благодари на ДСБ за “категоричната позиция” и отговори на Филип Димитров, че каквото си искат, това ще родят.

“Против” внесения проект гласува и независимият народен представил Марио Тагарински от Демократическата партия.

Атака няма свой представител в комисията, председателствана от социалиста Любен Корнезов. Депутати от ПГ на Атака обаче казаха, че обмислят как да подкрепят промените, особено в частта за имунитетите.

Представителят на БНС Борислав Българинов обяви официалната позиция на групата, че ще подкрепи промените на първо четене и че имат забележки само към текста за ограничаване правомощията на Висшия съдебен съвет (ВСС) и съответно увеличаване на правомощията на министъра на правосъдието. Според Българинов БНС няма да подкрепи този текст при второто четене на законопроекта.

На първо четене промените се внасят и гласуват ан блок, а на второ се гласуват текст по текст. Съгласно приетите процедурни правила, ако някой от текстовете не бъде одобрен с мнозинство от три четвърти и на второ четене, той отпада. Поради тази причина управляващите обмислят дали да не променят в крачка процедурните правила за утвърждаване на конституционните промени, така че текстовете, които не съберат ¾ от гласовете на второ четене, да не отпадат, а да минат по бавната процедура.

Амбицията е проектът да бъде одобрен по бързата процедура до март – април и да бъде отчетен в решаващия мониторингов доклад на Европейската комисия.

В противен случай БСП, НДСВ и ДПС имат нужното мнозинство от две трети да си приемат внесените промени, но по по-дълга процедура, която приключва през юни.

БНС, който се води дясна коалиция, не за пръв път спасява доминираното от БСП управляващо мнозинство в критични ситуации. Именно депутати от БНС подкрепиха БСП и ДПС процедурно при опитите им да прокарат първото правителство на Сергей Станишев през лятото на миналата година.

В момента управляващите апелират към опозицията да подкрепи конституционните промени в името на ЕС, тъй като България не бива да дава на Брюксел основания за отлагане на членството ни. ДСБ и ОДС обаче настояват за по-решителни промени. ДСБ предлагат прокуратурата и следствието да бъдат изведени от съдебната власт и главният прокурор да се избира от парламента.

Срещу орязване правомощията на ВСС призоваха и представителите на съдебната власт. Президентът Първанов препоръча на депутатите да се откажат от имунитета си, както и от предвидената възможност главният прокурор и шефовете на Върховния административен съд и на Върховния касационен съд да се отстраняват предсрочно с квалифицирано мнозинство от парламента. Според Първанов и досегашния му съветник Борис Велчев, избран междувременно за главен прокурор, това правомощие трябва да се даде на Конституционния съд.

Конституционните промени се правят под натиска на ЕС, който иска от България по-бързо и ефективно правораздаване. Поради тази причина бе приет нов Наказателно – процесуален кодекс, според който по-голямата част от правомощията на следствието се прехвърлят към дознателите в МВР. С част от промените в конституцията на практика се легитимират новите положения в НПК. Ограничаването на имунитетите пък се предполага, че ще даде възможност за по- ефективна борба с корупцията и престъпленията във високите етажи на властта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Продажен БЗНС
    #18

    Къде е ГеМето да види какво става?

  2. ДА
    #17

    Ами, хайде, ти се опри! Не ти стиска!И заради такива запечени и умни като тебе сме на това дередже- да ни управляват полубългари, без трудов стаж зад гърба си и на всичко отгоре са все спокойни и усмихнати.Народе-ее?!

  3. имунитет
    #16

    купи си имунитета, но защо г-жа Мозер не застана срещу него, защо и тя влиза в цялата схема?

  4. медияпуууууууул
    #15

    хуууууй.

  5. New Yorker
    #14

    Promenite sa kozmetichni i ne sa spored balgarskiyat interes. Tryabva ni yretba koyato da garantira inovatorstvoto i ikonomicheskoto razvitie. Predlozenite promeni nyama da ni dadat sadebna sistema koyato da ni prati v parviyat svyat a ni obricha na periferno sashtestvuvave i na prodalzenie na segashnoto ni grazdansko i materialno sastoyanie.

  6. Маню
    #13

    И кой , значи се опира ? И как точно се опира ? Един драгомански шоп от цигански произход . За чест и слава на България , се запъва и за това кой ден сме днес и дали вали или напротив . И има диванета , та му се радват . За чест и слава на другите цигани в и извън форума . Народе ???

  7. Boril
    #12

    Iako se uplashil gorkiat.I s tezi taka narecheni desni triabva da se tarsi obshta kandidatura za prezident.Ako pitate Stefcho tova sigurno triabva da e pak Parvanov, po barzata procedura.

  8. кимето
    #11

    Промени в конституцията не се правят всеки ден, затова трябва да се подходи много внимателно, а не под натиск на членове на ЕС

  9. логорей
    #10

    Забелязвам,че започвам доста често постингите се с тези думи.Ами,наистина си спомнете,че когато настоящата Конституция се приемаше,СДС я намираше за недостатъчно добра и даже направи гладна стачка край парламента.Това може да е изглеждало смешно и наивно,но е било наистина ннеобходимо,за да се ограничат от набързо скалъпения "демократизъм" на комунистите.И сега има подобно нещо,червените бързат да позамажат нещата,но пак с полумерки и уговорки.Редно е някой пак да им се опре.

  10. disident agressor
    #9

    Komunistite v BG ne razbraha, 4e edin zakon, kakavto i da e, ako ne se prilaga niama smisal. Absolutna kom. propaganda: eto vizte butnahme niakolko 4lena i sme gotovi za EU. Ne, kritikata na EU ne e po otnoshenie ka4estvoto na zakonite, a po otnoshenie neprilaganeto im.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.