Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Богатите европейски държави имат главната роля в тази гръцка трагедия

27 коментара
Богатите европейски държави имат главната роля в тази гръцка трагедия

Гърция е затънала в ужасяваща финансова каша, породена от нейната собствена небрежност, но тя в крайна сметка е малка държава. Защо тогава е от значение?

Драмата е от значение, защото спасяването на Гърция означава подготвеност да бъдат спасени Португалия, Ирландия и Испания, а може би и Италия. Това е урокът от големия план за спасяване на банките - че ефектът на доминото важи в пълна сила - и причината, поради която пазарите ги тестват заедно. Испания и Италия са достатъчно големи, за да може тяхното тежко състояние да заплаши еврозоната. Нещо повече, сегашната кредитна криза повдига фундаменталния въпрос до каква степен са готови богатите държави в Европа да се бръкнат в джоба, за да помогнат на бедните.

Тази криза, която върви от южния към западния край на континента, е тестът за съзряването на Европейския съюз. Досадното пилеене на време около Лисабонския договор нямаше никакво значение, въпреки че ни донесе комедията ЕС да има трима различни председатели и нито един от тях да няма власт да се справи с проблема. Новата шега е, че истинският ръководител е една четвърта фигура - Жан-Клод Трише - президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Той обаче също не може да реши кризата сам. Главният въпрос е политически: дали правителствата  на богатите държави ще се съгласят да понесат бремето на прахосническите членове на същия този клуб и дали техните избиратели ще ги оставят? Отговорът вероятно е "да", засега, но ако е "не", колко точно ще отслабне еврото?

През четирите месеца на напрежение, откакто новоизбраното гръцко правителство ревизира бюджетния дефицит в посока нагоре, имаше пристъпи на силна тревога да не би Гърция да обяви дефолт заради националния си дълг. В момента Атина води разговори с Брюксел, като купува малко успокоение за пазарите, въпреки че нейните планове за намаляване на дефицита остават неправдоподобни.

Усещането за по-обща криза е породено от разбирането, че ако една държава обяви дефолт, пазарите ще пробват следващата най-задлъжняла още същия ден. Това е в сърцето на проблема за прекалено големия дълг, натрупан от някои правителства, и за неспособността на ЕС и на ЕЦБ да ги спрат да правят това. Правилата, ограничаващи дефицита, не проработиха (не помогна и това, че Франция и Германия също ги прилагаха нехайно). Налагането на наказателни мерки не беше правдоподобно.

Хората обсъждат едновременно евентуалния спасителен план и коя институция е най-подходяща да санкционира провинилите се правителства. Мнозина споменават Международния валутен фонд (МВФ), който има богат опит в удовлетворяването на неприятни искания и е безпристрастен там, където Европейската комисия и ЕЦБ не са.

Спасителният план обаче се свежда до това до каква степен Германия - най-голямата държава в еврозоната, е готова да страда в подкрепа. Един правдоподобен сценарий би бил тя да гарантира гръцките облигации, което би оскъпило кредитирането в Германия.

Канцлерът Ангела Меркел говори за обща отговорност, но нейното правителство е разделено по въпроса. Меркел може би е представител на последното поколение германски политици, оформени от годините след Втората световна война, които ще почувстват такъв ангажимент към европейската кауза.

Дори ако Германия в крайна сметка реши да подкрепи един спасителен план, проблемите остават. Няма юридически път за напускане на еврозоната: ако Гърция бе обявила изведнъж, че нейните задължения ще бъдат деноминирани в драхми, а не в евро, в кой съд щеше да се обжалва това решение?

Голямата тайна на Европа е, че по-бедните държави не успяха да станат конкурентни. Икономическият бум скри това. Въпросът, който все още не е получил отговор, е дали техните по-богати съседи ще ги спасят.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. доминото
    #28

    .

  2. Влад
    #27

    Кризата в Гърция е изцяло резултат от финансовите сътресения в световен мащаб, които Гърция е твърде малка да понесе. Тя не е финансово независима, като Япония, която се оправи от същото тежко положение, защото вътрешните инвеститори могат да изкупуват огромен дълг. Гърция беше активен финансов играч /за разлика от България/, гърците са най-съобразителният народ в Европа и са последните, които ще се оставят на евреите да им въртят финансови номера. Но дойде и техният ред. Не са виновни обикновените

  3. Влад
    #26

    Гърция е собственик на най-големия търговски флот в света. А кажете, какво става, когато само за два месеца тарифите за товарен превоз паднат с 99%. Не е грешка - с 99%. Дневният наем на товарен кораб клас "Кейпсайз" за 2 месеца е паднал от 234 хил. долара на 3 хил. долара! Балтик Драй Индекс, който отразява наема за чартърен превоз на насипни товари, от юли до ноември 2009 се е сринал от 10 000 пункта на 500 пункта. Кой би издържал на това? Какво би станало с Франция, ако Еърбъс А 340-300 вместо по 210 млн. почнат да се продават по 2 млн.?

  4. Румен
    #25

    Много добър анализ. Благодаря на Медиапул за подбора!

  5. Ot Ispania
    #24

    BRUXEL SPECHE.Nechto podobno shaka i Balgaria s neinite falchivi statistiki i otsheti.

  6. 101
    #23

    Аман от превзети преводачета...

  7. reakzioner
    #22

    която за съжаление ще бъде подмината от тукашните фирумни сектанти.

  8. Brio
    #21

    What the fuck is this supposed to mean?

  9. simo
    #20

    дефолт ???????? Оти да не ги викаме "Грийс" вместо "Гърция" ?

  10. EU
    #19

    Кой Взел - Взел, другите ще гледат ,като в BULGARIA

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.