Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Боливия иска чуждите петролни фирми, но не като собственици

2 коментара

Президентът на Боливия Ево Моралес заяви пред Европейския парламент в понеделник, че чуждите петролни компании са добре дошли в страната, но като партньори, а не като собственици, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Представителите на консерваторите не присъстваха в залата по време на изказването на Моралес, за което бяха критикувани от председателя на Европейския парламент Жозеп Борел.

В началото на месеца боливийският президент национализира петролната и газовата индустрия на страната, предизвиквайки опасения в ЕС. Редица фирми от страни членки на съюза работят в Боливия. Страната разполага с вторите по големина запаси от природен газ в Латинска Америка след Венецуела.

В понеделник правителството на Боливия нареди на чуждите финансови компании, управляващи активите на държавния пенсионен фонд, да предадат контрола над тях на боливийските власти, съобщи АП.

Нареждането се отнася за испанската “Банко Билбао Вискайа Архентариа” и “Футуро” на “Суис Цюрих файненшъл сървисис”. Те разполагат с три дни, за да предадат контрола над активите на държавния пенсионен фонд. Благодарение на тази мярка боливийското правителство ще получи блокиращо малцинство в три енергийни компании – “Андина” (филиал на испанско-аржентинската фирма “Репсол”), “Чако” (поделение на “Бритиш петролиъм”) и “Трансредес” (филиал на “Шел”). Тези три компании в миналото бяха държавни, а през 90-те години бяха приватизирани, като чуждестранните акционери получиха мажоритарни дялове в тях. Под половината от акциите на всяка една от трите компании се намират в тръст за боливийския народ. От него се изплащат пенсии на всички боливийци над 65 години.

Междувременно БТА предаде още, като се позова на ИТАР-ТАСС и Ройтерс, че правителството на Еквадор е прекратило в понеделник договора с американската компания “Оксидентъл петролиъм” за добив на петрол в страната, който бе в сила от 1999 г.

Компанията бе обвинена от местните власти, че е нарушила условията за добив на петрол в страната. След прекратяването на договора еквадорската държавна компания “Петроекуадор” поема контрола над петролните полета, където преди това добиваше петрол “Оксидентъл петролиъм”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Самоубийство
    #2

    За да може да се краде, трябва управлението да е ляво, и всичко да е държавно. Там, където има големи природни богатства, ако управляват леви, започва да се краде поголовно и всичко се срива. Така ще стане с Венецуела и Боливия. С всичките си природни богатства, те след някоя друга година ще се молят за помощи.

  2. Stefan
    #1

    E horata iskat mizeria, mizeria i 6te poly4at. "Tova koeto sam si napravi6, nikoj dryg ne moze da ti go napravi." glasi edna pogovorka.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.