Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болничната оперета

23 коментара

Още през 1998 бе ясно, че реформата в здравеопазването ще забоксува. Оперетата с финансирането на болниците, на която сме свидетели през изминалата седмица, е само видимата част от системните проблеми.

Ето какво писахме тогава:

“Конкуренцията между лекарите може да бъде застрашена поради фиксираните такси. Така беше и все още е при сегашната система от стимули. Вероятно подборът на пазара ще дойде от по-малкото записали се пациенти при доктори, предлагащи по-лошо качество на медицинските услуги. Това обаче няма да се прояви веднага. Но на един по-късен етап по-способните доктори навярно ще имат по-голямо търсене. На тях обаче няма да им е позволено да вземат по-високи такси за своите услуги. Още по-лошо, не дотам способните лекари ще получават някакъв доход, който иначе би отишъл при “добрите” доктори. Това на практика е форма на косвено преразпределение на доход, което би довело до обратна селекция. Все още не е ясно как евентуални посреднически организации, т.е. тези между пациент и доктор (болници, доброволни здравно-осигурителни фондове и т.н.), ще се приспособят към системата на фиксирани цени и централизиран контрол. В крайна сметка може да няма стимули за някои доктори да подобряват качеството или ефективността на своите услуги. Също така, системата на фиксираните цени създава риск за неправилно разпределение на ресурсите.

Законът въвежда лицензионен режим за частните фондове, които предлагат доброволно здравно осигуряване. Лицензиращият орган е Националният комитет за доброволно здравно осигуряване. Законът предвижда представянето на 11 документа при кандидатстването за такъв лиценз.

Предварителната представа за реформата и съдържанието на закона не бяха разисквани публично с вероятните потребители. Професионалният съюз на лекарите беше превърнат в представителна гилдия, легитимирана от закона. Лекарският съюз беше единствената неправителствена организация, включена в предварителното обсъждане на закона. По непотвърдена информация частният здравно-осигурителен фонд “Здраве” е представил своето становище пред комисията, работеща по проектозакона, но не разполагаме с подробности относно направените предложения. Поради някои особености на процеса на лобиране усилията на частния сектор са разгледани в отделен параграф след коментарите по Кодекса за задължително социално осигуряване.”

Тази оценка се оказа вярна. Обратната селекция е фактически налице. Тя се основава на следните изначални недостатъци:

§         фиксирани цени,

§         единен ценоразпис,

§         централизиран и само политически контрол, т.е. липса на контрол от страна на клиента,

§         само централизирано финансиране,

§         държавна собственост.

Тези особености на сегашната система на здравеопазване бяха описани в един опит за обобщаване на опита от реформите през 1998-1999, основан на прегледа на сто и пет закона и практиката на тяхното приемане. Става дума за книгата Административни пречки пред бизнеса, София, ИПИ, 2000 (виж с. 215-217). Електронен вариант на тази оценка може да бъде намерен в Интернет, на адрес: http://ime-bg.org/pdf_docs/papers/lrr_bg.doc .

Само промяна в последната от изброените по-горе характеристики на българското здравеопазване – т.е. приватизацията на болниците, можеше да доведе до промяна в системата. Но приватизацията бе спряна през 2001 г., без ясно обосноваване на това решение.

Защо сюжетът на оперетата се върти именно около болниците?

Отговорът е много прост:

1.      Защото тъкмо в болниците има съчетание на услуги и инвестиционни разходи в относително значими размери;

2.      Това съчетание позволява лекарите да са доволни, когато услугите се заплащат пряко (почти навсякъде има такава възможност и това е нормално), а възнаграждението нараства, ако “твърдата инфраструктура” на услугите е по-съвременна;

3.      Доколкото болниците са държавни, а здравето е екзистенциална грижа, вероятната хипотеза на управителите на болници е, че правителството в крайна сметка ще покрие разходите, както и да са направени те.

Извън системата на болниците остава схемата на финансирането на здравните услуги. Т.е. няма връзка между кредитирането на здравеопазването чрез вноски в НЗОК и услугите, които отделния кредитор пациент получава било то в болница или при общо-практикуващ лекар. В същото време и при едните, и при другите има много привилегировани и гратисчии.

Докато положение е такова, здравеопазването ще възпроизвежда сюжети, подобни на този от тази седмица. Защо? Не е нужно човек да е нобелов лауреат по икономика, за да стигне до следните истини:

“1. Ако харчиш собствените си пари за себе си, загрижен си за това колко и как харчиш.

2. Ако харчиш свои пари за някои друг, все още те интересува колко харчиш, но в някаква по-малка степен те е грижа как се харчат тези пари.

3. Ако харчиш парите на някои друг за себе си, не се интересуваш много колко харчиш, но много важно е как ги харчиш.

4. Ако обаче харчиш парите на някой друг за някой друг, не те е грижа нито колко, нито как харчиш."

Това са мисли на нобеловия лауреат Милтън Фридмън, споделени с президента Буш на 2 май 2002 г. (Те бяха мото на ИПИ през 2003 г..)

Институт за пазарна икономика

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. пациент
    #25

    Гайдарски трябва да бъде номиниран за Нобелова награда, защото той е измислил как ще подобри здравеопазването в България като уволни Чирков. Това е гениално откритие!

  2. orm
    #24

    но какво ще стане със събраните до момента пари от здравната каса?А болничните пътеки?И ако разгледаме истина 1 в следния вариант Ако искам да похарча пари за себе си, но нямам такива и няма откъде да ги взема?" но отговора да не е "Ми няма да харчиш." В здравеопазването това е равно на "да мреш".

  3. daniela
    #23

    Може ли някой да ми обясни защо "дарителската сметка" е пълна с пари, а задължнията на Чирковата болница са толкова големи. Като задължават болните да "даряват" не могат ли поне да погасяват дълговете към държавата???

  4. Калашников
    #22

    Съвсем наскоро ми се наложи да чета за здравните системи в различните страни. Не поради характерното ми любопитство. А, заради ангажимент. И установих с огромна изненада, че в Обединеното кралство здравната система си е държавен работодател. Това същото кралство, дето приватизира де каквото можа. При Маргарет Тачър. И резултатите от държавното здравеопазване са ужасяващи. Масово британско недоволство. Лист на чакащи за болници, лист на чакащи за зъболекари. Изобщо опашки. Дето си ги знаем. До болка.

  5. "F"F
    #21

    Много слабо, мирише на поръчково. Мислех, че ИПИ държи повече на институцията ИПИ но май, че съм се заблудил. Красене лошо - слаб 2.00!!!

  6. Минаващ
    #20

    Гайдарски може да е добър като лекар, но като министър е идиот. То бива, бива, ама Баташки шеф, а Чирков вън - това само болно въображение може да измисли !

  7. Калашников
    #19

    С подобни изказвания и ти вониш на безпросветен комунист. Кажи нещо по същество. Като аргументи. Или е много сложно за плиткото ти мозъче. Друго си е "Горе", "Долу". Като разбира се, долу е Костов. Че, как иначе.

  8. Ummon
    #18

    Naj-posle e vreme K Stanchev da razbere, che ot bolnichna ikonomika ne razbira hich. Tova da ne sa mu krastavici i domati. Bolnicite ne mogat da se darzhat kato targovci, zahstoto sa zadalzheni ot obshtestvoto da izpalnjavat ekzistencialni funkcii.

  9. касапина
    #17

    Щом като болниците не трябва да са търговци,защо тогава са търговски дружества,защо лекарите получават заплати.О забравих... те трябва да се грижат за обществото,както се грижеше за нас и социализЪма.Човече нямаш никаква представа за темата,по която си писал.НЯМА ЛИ КОНКУРЕНЦИЯ,НАМА ЛИ ЗАПЛАЩАНЕ ОБВЪРЗАНО С ПОСТИГНАТИТЕ РЕЗУЛТАТИ,ЩЕ ИМА КОЛЕКТИВНА БЕЗОТГОВОРНОСТ,РАЗХИЩЕНИЯ-КОИТО ДЪРЖАВАТА ВИНАГИ ПОКРИВА.ТОВА Е ПОЛОЖЕНИЕТОАКО НЕ СЕ НАМАЛЯТ БОЛНИЦИТЕ,НЕ СЕ ВЪВЕДАТ ЧАСТНИТЕ ФОНДОВЕ И НЯМА КОНКУРЕНЦИЯ ЩЕ ДОЙДЕ ВРЕМЕ,КОГАТО НЕ 8% ОТ БВП,КАКТО ИСКАТ АМИ И 20% НЯМА ДА ПРОМЕНЯТ НИЩО.ТАКА ЧЕ БЪДИ ЗДРАВ!

  10. speedy
    #16

    Gaidarski moje i da ne opravi zdraveopazvaneto, no ako uspee da eliminira Chirkov, tova shte bade izkluchitelen uspeh. Kak moje tozi samozvanec taka da zabludi tolkova mnogo hora che e beskoristen i chesten??? A toi e tochno obratnoto!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.