Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Болниците ще могат да отварят свои спешни отделения

2 коментара
Болниците ще могат да отварят свои спешни отделения

Многопрофилните болници ще могат да разкриват свои спешни отделения. Това става възможно след промяна в наредбата, която регламентира изискванията за дейността, устройството и вътрешния ред на лечебните заведения, съобщи в четвъртък зам.-министърът на здравеопазването Матей Матеев.

Той обясни, че за да открият нови приемни отделения за спешна помощ, болниците трябва да отговорят на условията, записани в документа – осигуряване на необходимата база и медицинското оборудване, предоставяне на 24-часово обслужване от висококвалифициран персонал.

Матеев каза още, че промяната на законовата уредба дава възможност за продължаване на реформата в спешната помощ. Министерството на здравеопазването вече започна преструктурирането на системата с няколко пилотни проекта.

В София вече около два месеца 13 линейки са изнесени пред болниците, за да се скъси времето, за което спешните екипи достигат до нуждаещите се. Макар че тази промяна показва намаляването на времето, за което линейката пристига на адрес, България все още е далеч от европейската практика пациентът да получава бърза помощ най-късно до 8-10 минути от позвъняването.

В страната започват и други два проекта за преструктуриране на спешните центрове. Те се финансират по програми на Световната банка и Европейския съюз и са във Враца, Смолян, Чирпан и Раднево.

Според Матеев законовите промени ще позволят приемните отделения към спешните центрове в страната да преминат към самите болници, в които се намират.

В момента у нас има 27 спешни отделения с легла, които са към спешните центрове, помещаващи се в областните болници. В столицата такова отделение няма, тъй като центърът за спешна помощ е обособен като самостоятелно звено, а спешните случаи се поемат също и от определени болници.

Матеев каза, че центровете и отделенията няма да бъдат закривани. “Нямаме за цел да разрушаваме сега съществуващата система за спешна помощ, а да я усъвършенстваме. Не говорим за закриване на съществуващите спешни отделения, а за разкриването на нови в тези болници, които искат и отговарят на изискванията,” каза той.

По думите му така структурирани спешните отделения ще дават оценка за състоянието на пациента и ще го препращат за лечение в болница, което ще се покрива от Здравната каса, или ще го насочват към личния му лекар, чиито услуги се покриват от държавата.

Спешните центрове ще се финансират от годишния бюджет, а не на базата на преминал пациент, каза Матеев. Така щяла да се предотврати практиката за заобикаляне на личния лекар при търсенето на специализирана медицинска помощ и случаите на двойно заплащане от държавата на едни и същи дейности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. робеспиер
    #2

    ...КОЙ ЩЕ ПЛАЩА ЗА СПЕШНИТЕ ОТДЕЛЕНИЯ В БОЛНИЦИТЕ??? ТЕ ПО ПРИНЦИП СА ГУБЕЩИ.

  2. Stoian
    #1

    По малко от всички останали отделения....От заплатите на всички други работещи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.