Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борба с корупцията и съдебни реформи, за да спечели София доверие за Шенген

11 коментара
Ирландският посланик Джон Роуън и министър Томислав Дончев. Сн: БГНЕС

Ирландският посланик в България Джон Роуън призова българските власти да продължат реформирането на съдебната система и борбата с корупцията, за да спечелят доверието на страните, които продължават да се противопоставят на членството в Шенгенското пространство.

Посланикът заяви по време на дискусия във вторник, че Ирландия, която в момента е ротационен председател на ЕС, е готова да подкрепи присъединяването на България към Шенген и че страната му ще работи за решаването на всички открити въпроси за България, за да се постигне положително развитие на срещата на върха през март.

В същото време обаче вече излезе информация от дипломатически източници, че темата за Шенген може въобще да не влезе в дневния ред на ЕС през март, тъй като Холандия продължава да е против присъединяването на България и Румъния. Тази позиция се споделя и от други страни членки, включително и от Германия.

В интервю за dnevnik. bg посланикът добави още, че според него обезпокоените страни трябва да видят ускоряване на правосъдните реформи и тогава ще последва доверието.

"Надяваме се, че ще успеете да приложите програмата за реформи възможно по-скоро и това ще е начинът да получите доверието на всички страни от ЕС", каза посланикът.

"Трябва да има ускоряване на целия административен процес. За да се създаде доверие в инвеститорите, се нуждаете от прозрачност, предвидима и обективна съдебна система. Има много компании тук, които са започнали бизнес, били са приветствани, но след това са започнали проблемите, когато са започнали да работят тук", каза още дипломатът.

Той коментира още, че вотът за избор на нов главен прокурор е бил електронен и е можело да се определи кой как е гласувал, но "все пак това не беше голям проблем".

"Смятам, че важното беше, че гласуванията бяха силни, което означава, че избраните ще имат силен мандат. Това се случи всъщност. Лично аз не смятам, че системата беше лоша, бях впечатлен и от програмата, която си постави ВСС", каза посланик Джон Роуън.

По-късно във вторник на въпрос за медийната ситуация в България посланик Роуън припомни, че когато България се присъединила към ЕС, тя е била подложена на механизъм за наблюдение, който е имал за цел да даде пътна карта за напредък по тези въпроси. Той посочи, че има развитие по този проблем и изрази готовността на страната му да проведе дискусии по въпроса с гражданското общество и да даде съвети, ако ѝ бъдат поискани.

Посланик Роуън очерта приоритетите на страната му по време на председателството на ЕС, които са икономически растеж, стабилност и заетост. Той заяви, че страната му ще използва опита си в осигуряването на финансова и фискална стабилност за постигането на тези цели.

Освен това Ирландия ще работи за реформирането на икономическото управление на ЕС и продължаването на реформите на икономическия и валутен съюз, затягането на фискалната дисциплина и други.

Сред другите приоритети на Ирландия са създаването на единен дигитален пазар, приемането на ново законодателство в областта на киберсигурността, подкрепата на кохезионната политика и разширяването на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    С тия комунистически скелети, които съветват управляващите и в Африканския съюз няма да ви приемат.

  2. Анонимен
    #10

    Да така е.Правилно.За да има резултати в борбата с корупцията България да направи следните стъпки:
    1.Арест на Боко,Цеко, Флорuf и министър Мирослав-врачанския комисионер.
    2.Арест на Роман масона,Ангел Антонов водката и Тодор Иванов варненския казанова и чадър над контрабандист ром.
    3.Арест на Евгени Цветков и Вальо Трифонов подносите на търговецана на кокаин Флорко.
    4.Проверка на всички договори и фирми изпълнители за строителството на магистралите.
    5.Проверка в Дубай за сметки на видни български

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  5. Анонимен
    #7

    Смешници...самите те не заят какво искат и маскират това зад нищо незначещи думи... реформа не значи нищо - и връщането към законите от 1989 година би било реформа. Тъпотии...

  6. Анонимен
    #6

    На такива празни пожелания вече сме сити

  7. Анонимен
    #5

    Самата Ирландия не е в Шенген, но по свой избор. Същото се отнася и за Великобритания. Не е лошо да се има предвид.

  8. Анонимен
    #4

    3, защо пропусна шайките БСП и ДПС.

  9. Анонимен
    #3

    Доверие за Шенген ще има, когато шайката ГЕРБ се озове там, където им е мястото с ББ начело, следван от подлизурковците му.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.