Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борбата за регионалните помощи бави приемането на България и Румъния в ЕС

0 коментара

Страховете на Испания, че ще загуби голяма част от регионалните помощи от структурните фондове на ЕС след приемането на най-бедните страни в ЕС, започват да се разсейват. Присъединяването на всичките 12 кандидати ще означава автоматично, че само областите Екстемадура и Андалусия ще си запазят правото да получават тези помощи, които са жизненоважни за тях. Петнадесетте страни-членки на ЕС обаче ще отложат включването на България и Румъния, двете най-бедни страни-кандидати за членство в ЕС.

В сряда Европейската комисия /ЕК/ ще представи своя първи доклад във връзка с последиците от разширението върху разпределението на помощите за регионално развитие. В доклада се казва, че в следствие на предвиденото разширение към Централна и Източна Европа ще станат явни големите разлики в благосъстоянието между отделните региони, особено що се отнася до бедните страни. По данни от доклада на ЕК населението на ЕС ще нарасне с 30 на сто, но брутният вътрешен продукт ще се увеличи едва със 7 на сто. През 2000 г. например в евросъюза са били създадени 3 млн. работни места, докато в страните-кандидати има недостиг от 600 хил. работни места.

Присъединителната политика на съюза продължава да цели ограничаването на този дисбаланс, а основен инструмент за постигането на тази цел са именно структурните фондове. В момента изискването, за да се получи право на ползване на средствата от фонда е средният доход на глава от населението да е 75 на сто от средноевропейския доход. Ако през 2004 г. бъдат приети 12 нови члена, средствата от структурните фондове ще отидат главно за тези страни. Европейските лидери обаче решиха по време на срещата в Лаакен, че само 10 от 12-те кандидати (всички с изключение на България и Румъния, двете най-бедни държави) ще бъдат в състояние да се присъединят към ЕС до 2004 г. Последните две страни във всеки случай ще могат да влязат след 2007 г., а разпределението на помощите за регионално подпомагане е разчетено до 2006 г.

За да добием представа за степента на бедност в България и Румъния, докладът на ЕК отбелязва, че ако ЕС се разшири до 27 държави, четирите най-бедни региона в ЕС ще бъдат тези в Румъния /регионите не са посочени поименно, бел.прев./, със среден доход на глава от населението по-нисък от 25 на сто от средния за съюза.

Предвид тези факти, ЕК предложи средствата за регионално подпомагане да се увеличат на 0,45 на сто ( в момента те са 0,23 на сто). За ЕС присъединителната политика и намаляването на различията между европейските държави са основни приоритети. При състав на ЕС от 15 държави 36 млн. жители живеят днес в региони с доходи под 75 на сто от средноевропейските. При 25 държави те ще станат 115 млн, а при 27 държави- ще бъдат 146 млн.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.