Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Борсите тръгнаха нагоре след национализацията на "Фани" и "Фреди"

5 коментара
Борсите тръгнаха нагоре след национализацията на "Фани" и "Фреди"

Основните индекси на водещите европейски и азиатски фондови борси се покачиха значително в началото на търговията в понеделник, след като инвеститорите реагираха положително на решението на американското правителство да поеме контрола над изпадналите в затруднение ипотечни гиганти "Фани Мей" (Fannie Mae) и "Фреди Мак" (Freddie Mac).

Десет минути след откриването на сесията индексът на Лондонската фондова борса FTSE-100 се покачи с цели 195.10 пункта или 3.72 на сто от стойността си при закриването в петък и достигна 5435.80 пункта.

Ръст с около 3% отбелязаха и водещите индекси на Франкфуртстката, Парижката и Токиисйката фондови борси, съобщава ББС.

Особена "еуфория" бе отчетена в банковия сектор с поскъпване на акциите между 11 и 18 процента.

С национализацията на "Фани Мей" и "Фреди Мак" се избягва хаос на световните финансови пазари, каза финансовият министър на САЩ Хенри Полсън, цитиран от в. "Уолстрийт джърнъл", по повод решението на американското правителство да поеме контрола върху двата ипотечни гиганта.

Анализатори и коментатори са единодушни, че това е най-решителният ход на американското правителство от началото на кредитната криза в САЩ.

Той цели цели да гарантира, че конкурентите на двете компании няма да "осакатят" пазара на жилища в страната или да влошат положението до степен да се провалят и така да разтърсят глобалните пазари, пише в понеделник британският "Файненшъл таймс".

Финансовото оздравяване на двете компании е важно не само за самите тях, а и за финансовите пазари както в САЩ, така и в глобален аспект. Според Хенри Полсън повече от 5 трлн. долара под формата на ипотечни облигации и други ценни книжа, издадени от "Фани" и "Фреди", са купени от централни банки и други финансови институции по света. Ако двете кредитни компании фалират, това ще причини огромен хаос на финансовите пазари по света, каза финансовият министър, цитиран от "Уолстрийт Джърнъл".

Според плана на Полсън финансовото министерство ще поеме временен контрол върху двете агенции, ще уволни предишните управители, ще бъдат изкупени преференциални акции на двете компании за 1 млрд. долара, без тяхната стойност в кеш да бъде изплатена веднага. Полсън иска още да бъдат осигурени до 200 млрд. долара, за да може компаниите да се справят със тежките си загуби и неизплатените ипотеки.

Чрез национализацията на двете ипотечни агенции, правителството ще се намеси по-активно на пазара на ипотечен дълг и ще има пряка отговорност за излизането от кредитната криза, отбелязва "Уолстрийт джърнъл"

Макар администрацията на Буш да не е употребила думата "национализация", анализатори твърдят, че този ход е равносилен на практика на правителствен контрол, пише "Файненшъл таймс", цитиран от БТА. В знак за значимостта и историческия характер на решението американският министър на финансите е уведомил кандидат-президентите Джон Маккейн и Барак Обама, както и президента Джордж Буш и високопоставени членове на Конгреса, преди да го обяви. Мярката бе приветствана от анализатори и чужди инвеститори, отбелязва "Файненшъл таймс".

Американското правителство инжектира 110 милиарда долара от парите на данъкоплатците, за да спаси "Фреди" и "Фани", пише британският "Таймс". Финансовата помощ е само част от серията мерки, целящи да възстановят реда във финансовата система. Изданието коментира, че решението на американското правителство да гарантира оцеляването им е добра новина за британските банки и за британците, които притежават жилища.

Двете компании са от жизненоважно значение за пазара на недвижими имоти в Америка, тъй като са финансирали досега над 80 на сто от покупките на американски къщи тази година. Двете групи са отговорни за жилищни ипотеки на стойност 5.5 трилиона долара - почти половината от 12 трилиона долара неизплатени жилищни заеми в Америка, припомня "Таймс".

"Гардиън" припомня, че миналата година компаниите се бориха да останат платежоспособни, след като понесоха главния удар от ипотечната криза. По-широкият пазар на жилища бе поразен и стотици хиляди собственици на жилища бяха принудени да върнат ключовете за домовете си, припомня "Гардиън". Според изданието двете ипотечни компании са претърпели общи загуби от 14 милиарда долара през миналата година.

"Интернешънъл хералд трибюн" пише, че със своя ход администрацията на Буш се опитва да намали драстично прекомерното влияние на двете най-големи ипотечни компании в САЩ върху Уол стрийт и Капитолия, като в същото време разчита на тях да изведат страната от най-сериозната ипотечна криза от десетилетия насам. Планът на правителството - сеизмично събитие в година на непрекъснати финансови кризи, последвано от агресивна правителствена намеса - поставя двете компании под правителствена защита, подобно на реорганизация при банкрут, и сменя ръководствата им, коментира вестникът. Според изданието спасителният пакет е извънредна федерална намеса в частно предприятие.

Тази стъпка, която досега не е била предприемана от правителството, може да започне да възстановява някакво доверие в ипотечните пазари и да понижи лихвите на жилищните ипотеки, прогнозира "Интернешънъл хералд трибюн". За двете компании обаче това е позорно падение. Планът предвижда компаниите да започнат да намаляват инвестициите си с 10 процента на година от 2010 г. - сигнал за желанието на министъра на финансите Хенри Полсън да намали драстично ролята им и може би да елиминира уникалния им статут, отбелязва американският вестник.

Първоначалните отзиви за плана бяха предимно положителни, пише "Херлад трибюн". Кандидат-президентът Джон Маккейн каза по СиБиЕс, че подкрепя хода на министерството на финансите, но косвено отправи критики към администрацията на Буш. По думите му двете компании са пример за "връзкарство", специални интереси и лобисти и имат нужда от по-голям контрол, прозрачност и "повече от всичко", включително значително намаляване на дейността им.

Според "Лос Анжелис таймс" решението да се поеме контрола върху компаниите е последният и най-важен ход на правителството тази година в едногодишната му борба да отговори на най-голямата финансова криза от "Голямата депресия" насам.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Реалист
    #6

    Държавната регулация не води до нищо добро. Доларът ще го покаже...

  2. Болшевиките в САЩ
    #5

    Фед е новото ДСК. :):):)Нали беше най-пазарно ориентираната страна:):):):):)

  3. AAA
    #4

    Prodaljawa da e. S razlikata che SE PRUE zkon spored kojto podobni nesht ane mogat da se sluchwat w badeshte. Taka raboti Amerika - ne se ogranichawa neshto dokato ne pokaje che samo ne moje da se sprawi. Taka se osigurawa maksimalna swoboda na pazara i INICIATIWATA pri dopustim risk za investitorite. Mnogo elementarno mislish - cherno bialo ..

  4. AAA
    #2

    Ne se boj shte badat prodadeni mnogo skoro. Ideiata tuk e ne e nacionalizacia a premahwane na opasnostta ot finasov krisis. Kato tragne ikonomilkata nagore Fanne i Freddie shte badat prodadeni no niam NIKOGA da badat tolkowa golemi. SPrawka AT&T.

  5. ММ
    #1

    ФАНИ И ФРЕДИ СЕ НАЦИОНАЛИЗИРАТ С ЦЕЛ ДА БЪДАТ СПАСЕНИ ОТ ФАЛИТ, ТЪЙ КАТО СА СТРУКТУРО- ОПРЕДЕЛЯЩИ ЗА ПАЗАРА. ПОСЛЕ ЩЕ БЪДАТ ПРОДАДЕНИ ОТНОВО НА ЧАСТНИ ЛИЦА. ПРЕКАЛЕНО МНОГО ХОРА СА СЕ ЗАГРИЖИЛИ ЗА КАПИТАЛИЗМА В АМЕРИКА НЕ ЗНАЕХ, ЧЕ ТОЛКОВА МНОГО ПРИВЪРЖЕНИЦИ ИМА ЧИСТИЯ КАПИТАЛИЗЪМ В БЪЛГАРИЯ. МОЖЕ БИ ТЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРОЯВЯТ И ТОГАВА КОГАТО ПРАВИТЕЛСТВОТО НАЛИВА ДЪРЖАВНИ ПАРИ В ЧАСТНОТО ДРУЖЕСТВО КРЕМИКОВЦИ, ЧРЕЗ СУБСИДИИ ОТ БУЛГАРГАЗ;НЕК И БДЖ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.