Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел: България се е доближила до критериите за пазарна икономика

0 коментара


13 ноември 2001

България е постигнала отчетлив напредък в подготовката си за членство в ЕС, констатира Европейската комисия в годишния си доклад за напредъка на страните кандидатки.

Основната обща констатация на доклада е, че България е близо до постигането на функционираща пазарна икономика. Това означава, че ако продължат усилията на правителството, страната ни може в средносрочен план да стане устойчива на конкурентния натиск на европейския пазар.

Формулировката, че България е близо до постигане на критериите за действаща пазарна икономика, позволява да започнем преговори по две от основните глави - Индустриална политика и Валутноикономически съюз, предаде БТА.

В доклада се отчита постигнатата трайна макроикономическа стабилност. Тя, заедно с напредъка в приватизацията на банковия сектор, съчетан с провежданата структурна реформа, е посочена като постигнато условие за траен растеж в икономиката.

Достиженията на България в областта на развитието на вътрешния пазар са свързани с присъединяването ни към европейската система за акредитация в областта на свободното движение на стоки, с изработените правила за контрол на банковия сектор, с хармонизирането на законодателството ни в областта на дружественото право и с подобряването на законодателната рамка за защита на интелектуалната и индустриална собственост.

Докладът констатира, че България напредва като цяло добре в уеднаквяването на законодателството си в областта на земеделието. Критикува се обаче недостатъчната степен на актуализиране на способите за ветеринарна и фитосанитарна инспекция.

Като "отчетлив успех" се оценява фактът, че страната ни е първата кандидатка, чиято агенция по предприсъединителния фонд САПАРД е получила акредитация.

Комисията отчита като ясен напредък приетите от правителството стратегии за борба с корупцията и за реформа в правосъдната система, но подчертава, че сега е много важно те да бъдат приложени на практика, още повече че както миналата година, така и сега, юридическият апарат е слаб.

Общият процес на хармонизирането на законодателството ни с европейското върви добре, но трябва повече да се наблегне на прилагането на това законодателство и в тази връзка да се продължи подобряването на работата на държавната администрация, заключава докладът на ЕК.

Що се отнася до темите "Правосъдие" и "Вътрешни работи", "България е показала напредък в контрола на външните граници, но остава още много да бъде свършено на ниво координация между отделните агенции", констатира докладът.

Критиките на ЕК по отношение на макроикономическата рамка са свързани с констатацията, че инфлацията през миналата година се е увеличила силно, докато нивото на инвестициите е останало недостатъчно.

Административните пречки в България са посочени като спирачка пред развитието на частния сектор.

Еврокомисията отбелязва несъвместимостта на българското законодателство относно държавната помощ, с практиките на ЕС.

Липсата на юридическа рамка, която да урежда защитата на личните данни, е сред основните критики в областта на българското законодателство.

Докладът отбелязва и недостатъчната степен на интеграция на ромите в българското общество.

Специална критика е отправена по отношение на законодателството в областта на енергетиката, което спъва преструктурирането ѝ. Констатира се, че това е забавило и подготовката на сектора за приватизацията. По отношение на енергетиката докладът изрично припомня, че трябва да спазим ангажиментите си за затваряне на първите 4 реактора на АЕЦ Козлодуй.

Докладът на Еврокомисията констатира малък прогрес на страната ни в раздела Регионална политика. По нея от ЕК препоръчват да отделим повече усилия за подготовка на структури, които да позволят най-ефективното използване на европейските регионални фондове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.