Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел едва ли ще ни оцени като пазарна икономика и тази година

0 коментара

Европейската комисия едва ли ще запише в годишния си доклад за напредъка на България, че в страната е налице действаща пазарна икономика. Това съобщи Инфо радио, цитирайки неназован източник от комисията.

Изпълнението на този критерий е едно от основните условия, наред с възможността на българската икономика да се справи с конкурентния натиск на европазара, за приемането на страната ни в ЕС.

Българската кандидатура ще се оценява не толкова от напредъка в преговорите, колкото по икономическите реформи, са заявили още от Европейската комисия. Според информацията, пречка пред членството ни в ЕС остават корупцията и липсата на реформи в държавната администрация.

Не е изключено обаче, в края на тази година, в нова ускорена преговорна стратегия за България да има посочена конкретна година за приемането ни в Евросъюза, е заявил още източникът.

В интервю пред Инфо радио, пълният текст на което ще бъде излъчен в 17,00 ч. днес, говорителят на еврокомисаря Ферхойген Жан Кристоф Филори заявява, че за Европейския съюз е важно България да постигне баланс между скоростта в преговорите за членство и качеството на реформирането.

България направи забележителен напредък в преговорите, но е необходимо да се направи повече за реформата в икономиката, в съдебната система и в публичната администрация, за да сте готови, когато настъпи момента за членство, казва Филори.

Говорителят на еврокомисаря по разширяването Ферхойген повтаря позицията на Брюксел, че първите четири реактори на АЕЦ “Козлодуй” трябва да бъдат затворени, той като конструкцията им не позволява модернизация на разумна цена. “Призовавам представителите ви да обмислят внимателно огромната важност на атомната безопасност за общественото мнение в Западна Европа. Трябва да сме сигурни, че процесите на разширяване протичат добре и че всички условия са на лице, включително и безопасни атомни централи. Ако нашето обществено мнение не е съгласно, че са положени достатъчно усилия, това може да окаже много отрицателно влияние за целия процес на разширяване”, предупреждава Филори.

Мнението на европейския комитет по околна среда е, че ядрените реактори на "АЕЦ Козлодуй", които не гарантират достатъчна степен на сигурност, трябва да бъдат закрити, каза и Александер де Роо, ръководител на делегация на комитета, която от 3 дни е в София.

"От разговорите, които имахме с представители на българското правителството във връзка със закриването на трети и четвърти блок на "АЕЦ Козлодуй" до 2006 година, установихме, че техните отговори по този въпрос са твърде уклончиви", заяви още де Роо. Той допълни, че Европейският съюз ще предостави достатъчно финансова помощ за подпомагане на този процес.

Делегацията на този комитет към Европейския парламент е за пръв път на посещение в България. Александер де Роо е съдокладчик по разширяването и екологията в Европейския парламент.

Също днес министърът на енергетиката Милко Ковачев заяви, че България ще продължи да развива атомната си енергетика. Изявлението си Ковачев направи при посещението на ВЕЦ “Симеоново” заедно с дипломати и представител на Европейската комисия, по случай предстоящия ден на енергетика - 23 юни.

Заключенията на мисията на Международната агенция за атомна енергия, която ще бъде в АЕЦ "Козлодуй" през следващата седмица за преглед на трети и четвърти блок, ще бъдат взети предвид в преговорите с Европейския съюз, повтори министърът.

Според Ковачев атомната енергетика ще играе съществена роля в България и в бъдеще. Мисля, че всички са наясно защо премиерът обяви бъдещето на втора атомна централа, посочи министърът.

По думите му, спирането на около две хиляди мегавата мощности – първите четири блока в АЕЦ “Козлодуй”, създава високи инвестиционни очаквания не само в България, но и в района.

В същото време министерството на енергетиката съобщи, че днес Европейският консорциум "Козлодуй" и атомната централа са се споразумели да работят заедно за изработване на програма за по-нататъшна модернизация на трети и четвърти блок. Целта на програмата е след нейното изпълнение да се удължи възможно най-дълго експлоатацията на двата блока.

Европейският консорциум обединява компании - производители на оборудване за ядрената енергетика - руската Атоменергоекспорт, Фраматом - АНП САС и нейната дъщерна фирма в Германия Фраматом - АНП ГМБХ. Заедно с Уестингхауз, той работи по проекта за модернизацията на 5 и 6 блок в централата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.