Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел формулира грешни приоритети

0 коментара

Очакваният сценарий на историческата среща в Копенхаген буди тревога и хвърля светлина върху един основен проблем на Европа. Ако бюджетът отразява политическите приоритети на една общност, значи ЕС определено поставя напълно погрешни акценти.

Докато светът води борба срещу международния тероризъм и подготвя евентуална война срещу Ирак, докато отделните страни са в разгорещена надпревара за подялба на пазарите за авангардни технологии и инвестират в подготовката на елитни специалисти, ЕС отделя пред тази година над 44 милиарда евро или половината от целия си бюджет за субсидиране на селското стопанство. Второто най-голямо перо в размер на 32 милиарда евро представляват субсидиите за по-бедните райони в рамките на ЕС.

"Разходите на ЕС съответстват на приоритетите на Европа от 50-те години", е мнението на Хедър Грабе от лондонския мозъчен тръст Център за европейски реформи. "Ако ЕС иска да остане значима политическа организация и след разширяването, неизбежно ще трябва да инвестира в задачите на бъдещето."

На експерти като Доминик Моаси, заместник-директор на Френския институт за международни отношения в Париж, е повече от ясно къде трябва да се насочат парите. В бъдещия си разширен състав Съюзът ще се нуждае от милиарди евро за единна външна политика и политика на сигурност, за борба срещу организираната престъпност и гарантиране сигурността по външните си граници в Източна Европа. Освен това ще са необходими средства за изпълнението на т.нар. План от Лисабон, чиято цел е ЕС да се превърне до 2010 г. в най-конкурентоспособната в света икономическа зона. Това предполага инвестиции в размер на милиарди за образование, наука и технологии.

На срещата на върха на ЕС в Брюксел през октомври германският канцлер Герхард Шрьодер и френският президент Жак Ширак се споразумяха да се запази свръхголемият обем на аграрните разходи като перо в бюджета на Съюза и през финансовия период 2006-2013 г.

Освен това ЕС на 25-те ще трябва да реши въпроса за трансфера на милиарди евро за структурно слабите райони в ЕС през идния финансов период. В това отношение предстои жестока борба за преразпределение на средствата между досегашни членки като Испания и повечето бъдещи членки.

До няколко години ще трябва да се направят големи разходи за България и Румъния, които се очаква да бъдат приети през 2007 г. Двете сравнително бедни и подчертано аграрни страни ще обременят в голяма степен аграрните и регионалните фондове на Съюза. Евентуално членство на Турция - в Копенхаген Анкара ще определи периода между 2010 и 2015 г. като евентуален срок за приемане - би могло да обремени бюджета на ЕС най-малкото в същата степен, в която ще го обременят десетте нови членки, взети заедно.

Така в средносрочен план почти не остават възможности за финансирането на други разходи с пари от бюджета на Съюза, смята Кристиян Вайзе от Германския инститет за икономически проучвания в Берлин. Според член 33 на Договора за създаването на Европейската общност целта на аграрната политика е да се гарантира "подобаващо жизнено равнище на селяните чрез повишаване на доходите на човек от населението".

Освен това с решение на Съюза е определен таван на бюджета на ЕС, за което особено настоява Германия в качеството си на нетен платец. Съгласно това решение бюджетът в никакъв случай не бива да превишава 1,27 процента от БВП на Съюза.

Правителството в Берлин се надява, че партньорите от ЕС един ден ще стигнат до убеждението, че се налага да се съкратят анахроничните аграрни разходи в полза на по-неотложни проекти.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.