Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел готви мащабна реформа на обществените поръчки

Да се търсят най-новаторски оферти или такива с големи екологични и социални ползи, а не само най-ниска цена

2 коментара

Правилата на Европейския съюз за обществените поръчки трябва да бъдат реформирани, за да се улесни достъпът на малките фирми, се казва в резолюция гласувана от Европейския парламент (ЕП) във вторник. Това включва и даването на възможност на властите да възлагат поръчки не само на база на най-ниската предложена оферта, но и на най-новаторската или на тази, която предлага най-големи екологични и социални ползи. ЕК ще представи своите законодателни предложения през декември.

Обществените поръчки възлизат на около 17% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС. В незаконодателната резолюция, изготвена от Хайди Рюле (Зелени, Германия), се казва, че използването на парите на данъкоплатците по най-целесъобразния начин е жизнено необходимо за обновяването на икономиката и създаването на работни места, особено по време на криза.

"В условията на дълбока криза се нуждаем от ясни и прости правила. Само по този начин публичните власти могат да насърчават иновациите и растежа", подчерта докладчикът преди гласуването.

“Електронен паспорт” за обществените поръчки

Настоящите правила за обществените поръчки правят тръжните процедури за договори тромави и скъпи. За да се намали административната тежест за фирмите, членовете на ЕП предлагат създаването в рамките на ЕС на "електронен паспорт за поръчки", доказващ, че притежателят му е в съответствие с правилата на ЕС за обществените поръчки.

Други мерки за премахване на административните бариери могат да включват използването на декларации за съответствие и искане на оригиналните документи само от одобрените кандидати или от участника, който е спечелил търга.

Раздробяване на поръчките и равнопоставеност на подизпълнителите

Малките и средни предприятия (МСП) печелят само между 31 и 38% от обществените поръчки по стойност, т.е. много по-малко, отколкото техният общ дял от икономиката (52% от общия оборот) подсказва, че трябва да печелят.

Членовете на ЕП смятат, че разделянето на обществените поръчки на части ще даде на МСП по-добър шанс за наддаване. Те също така искат от ЕК да оцени "дали са необходими допълнителни правила при сключването на договори с подизпълнители, за да се избягва възлагането на част от поръчките на МСП като подизпълнители при условия, по-лоши от тези, приложими към основния изпълнител".

Най-ниската цена не трябва да е водещ критерий

Критерият "най-ниска цена" вече не трябва да бъде определящият фактор при възлагането на договори. Според резолюцията, той трябва да бъде заменен с критерия за "икономически най-изгодна оферта" по отношение на икономическите, социалните и екологичните ползи, като се отчитат разходите за целия жизнен цикъл на съответните стоки, услуги или дейности". Членовете на ЕП подчертават, че това важи по-специално за храната за болници, социални заведения за възрастни хора, училища и детски градини, където качеството и производствени методи играят важна роля.

Текстът на резолюцията добавя, че разширяването на обхвата на критериите и системното приемане на алтернативни оферти също ще даде възможност на участниците в търга да предложат нови решения и по този начин обществените поръчки да се превърнат в истинска движеща сила за иновации и да се спомогне за постигането на целите, очертани в стратегията "ЕС 2020".

В заключение, депутатите призовават Комисията да направи преоценка на подходящото ниво на праговете за договори за доставки и услуги, и ако е необходимо – да ги повиши.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    ама като раздробят обществените поръчки, така намаляват обемите и съответно вдигат цените. Освен това ще се затрудни администрирането на процесите. Въобще търговете са най-ефективният начин безотговорно да се харчат чужди пари.

  2. Анонимен
    #1

    А, сетиха се!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.