Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел: Имаме доверие в демократичните процеси в България

ЕНП с подкрепа за Бойко Борисов, но от по-ниско ниво, АЛДЕ и ПЕС приветстват оттеглянето му

25 коментара
Пиа Хансен ЕПА/БГНЕС

Събитията в България са начало на демократичен процес, заяви на пресконференция говорителят на Европейската комисия Пиа Хансен.

"Нямаме задълбочен коментар на този изцяло вътрешнополитически демократичен процес, Сега е ред на Народното събрание да определи следващите стъпки", посочи говорителят, цитиран от БТА.

Попитана за оценка на сцените на насилие и военна техника по улиците на София, Хансен отговори, че Европейската комисия има доверие в демократичните процеси в България и във всички останали страни от ЕС.

А по повод процедурата за отнемане на лиценза на ЧЕЗ, Марлене Холцнер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, повтори позицията, че даването и отнемането на разрешения е в правомощията на националните регулатори. Тя добави, че по конкретния случай Еврокомисията не е запозната с подробности, но регулаторите по принцип са в правото си да отнемат лицензи при определени условия.

ЕНП без позиция на високо ниво в подкрепа на Бойко Борисов

Очаквано Европейската народна партия (ЕНП) подкрепи Бойко Борисов, а от европейските либерали и социалисти приветстваха оставката му.

Говорител за българската ситуация в ЕНП обаче се оказа зам.-председателят на групата на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер. Европейската десница не излезе с официална позиция в подкрепа на Борисов, а лидерите на партията Вилфред Мартенс и Жозеф Доул не направиха коментари.

"За Европейската народна партия Бойко Борисов остава най-подходящият премиер на България и той ще може да разчита на пълната ѝ подкрепа и занапред", заяви зам.-председателят на групата на ЕНП в Европарламента Манфред Вебер, цитиран от БНР.

"Актът на подаване на оставка е силен сигнал, че един лидер от политическото семейство на ЕНП не приема никакви форми на насилие над гражданите", каза Вебер.

Той каза още, че от 2009-а година до днес кабинетът "Борисов" е направил редица важни реформи, успял е да запази финансовата стабилност по време на най-тежката финансова и икономическа криза.

"Нивото на усвояване на еврофондовете сега е много високо. България наистина използва европейските средства по един добър и правилен начин. Българските интереси бяха много добре защитени и в преговорите за следващия бюджет и страната ще получи повече пари. Освен това днес тя изглежда много по-добре, погледната отвън", посочи Вебер.

АЛДЕ: Борисов е в "Б" група заедно с Берлускони и Бъсеску

Първата политическа реакция на европейско ниво дойде от либералите, които са традиционна опозиция на консерваторите от ЕНП. Председателят на Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) Греъм Уотсън приветства подадената от българския премиер Бойко Борисов оставка.

"Напоследък загрижеността ни за свободата и върховенството на закона при управлението на премиера Борисов нарастваше все повече", заяви Уотсън. Той постави българския министър-председател в оставка "в "Б" групата наравно със Силвио Берлускони и Траян Бъсеску" и изрази надежда "отборите от тази група да не играят след изборите тази година".

Според Уотсън най-голямото предизвикателство сега е подобряването на демокрацията и върховенството на закона в нашата страна.

ПЕС: Опустошителни са последствията от неолибералните политики

Председателят на групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода определи събитията в България като "естествена последица от противообществена политика"

"Не за първи път в Европа виждаме опустошителните последствия от неолибералните политики на десни правителства, които налагат тези мерки без оглед за въздействието им върху обществото", посочи Свобода.

Според него "продажбата в частни ръце на основни услуги в полза на няколко дружества, които единствени имат интерес от това, без грижа за интересите на гражданите, заедно с политика на крайни ограничения, доведоха до недоволство и смут".

В същото време той посочва, че правителството на Бойко Борисов не е право да обвинява чужди фирми, като ЧЕЗ.

По думите му правителството в оставка носи отговорност за икономическите, политическите и социалните кризи в България, както и за политиките на икономии, изисквани от дясното мнозинство в Европейския съвет и в Европейската комисия.

Свобода добавя, че алтернативата е ясна, като изразява подкрепата си за председателя на БСП и на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    Лаенето срещу Бойко докарва Станишев и Доганчовците на власт. Да викнем Иван Костов и да приключим с тая руско-турска окупация от 23г. насам.

  2. Анонимен
    #24

    До № 16- за Георги Боков... Не само, че се предполага,ами това е живата истина.Кръвожаден бандит, че и цялото му семейство от фанатизирани сталинисти. Колко мизерна душа трябва да е този,който се облича в дрехите на жертвата си!

  3. Анонимен
    #23

    Вилфрид Мартенс и Жозеф Дол да се извинят за подкрепата си за Герб и ББ, които дискредитираха дясното и разчистиха пътя пред Станишев.

  4. Анонимен
    #22

    HANSEN GO HOME

  5. Анонимен
    #21

    до 18 днес изпи ли си хапчетата?!

  6. Анонимен
    #20

    Цудесничко! Сега остана Станишко да се прегърне с Доганя, с лудото Яне което е всеядно, в остсъствието на мадридския крадец, и да сформират клептоманско сиромахомилско правителство. Страната ще цъфне и завърже. Но каквото може един народ да си направи, никой друг не може да му го направи.

  7. Анонимен
    #19

    Щом в Брюксел ЕНП смятат,че тези събития са началото на демократичния процес в БГ правете сметка как са оценявали обстановката в тази бедна страна досега - диктатура естествено.

  8. Анонимен
    #18

    Не се заблуждавайте ! Оставката на Бойко ПОДМЕНЯ първоначалната цел на протестите ! Депозираната от Бойко Борисов оставка пред Парламента, не означава ПРИЕТА оставка ! Подадената пред Парламента оставка не лишава правителството от правомощията му до сформирането на нов кабинет.

    С даване на оставка Бойко се е заигравал и преди – когато даде оставката си като главен секретар на МВР. Царят – министър-председател, се помотка малко, пък не я прие. И Бойко се върна вече като Незаменим !
    Оставката на Бойко

  9. Анонимен
    #17

    ЕК вместо да ни дава акъл, да вземе да приеме директива за минимално почасово заплащане на труда, което да важи за всички страни членки на ЕС. На държавите, които не могат да го постигнат, трябва да им се замрази членството в ЕС. Нужно е и синхронизиране на данъците в рамките на ЕС. Само така, ще се стимулират правителствата да извършват реформи и бизнеса да се демутрализира.

  10. Анонимен
    #16

    Днес се навършват 120 год. от рождението на Райко Алексиев (Щурец, Фра Дяволо), убит с ритници от комунистите за това, че нарисувал Сталин с кървава брадва. Предполага се, че извършителят е Георги Боков-няколко дена след смъртта на "Щуреца", той бил забелязан по улиците с палтото му.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.