Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел иска да прилагаме еврозаконодателството

0 коментара


5 септември 2001

Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген предупреди по време на пленарната сесия на Европейския парламент във вторник, че Европейският съюз трябва да бъде способен на компромиси на преговорите за разширяване, или ще рискува да причини социални вълнения в кандидатстващите страни, предаде Ройтерс. Изказването му бе по повод публикуването на доклади на парламентарната комисия по външните работи за състоянието на преговорите за присъединяване със страните-кандидати.

Ферхойген заяви пред депутатите от Европейския парламент, че теми като данъците и селското стопанство, които скоро ще бъдат поставени на масата за преговори с кандидатите за членство, ще породят "огромни социални проблеми в страните-кандидатки. "Ще трябва да решим колко гъвкавост може да си позволи Съюзът, така че един ден, след като бъдат приети, бъдещите нови членове да не изпитат разширяването като социално неудобство", каза Ферхойген на депутатите. "От това зависи не само функционирането на вътрешния пазар на ЕС, но и въпросът за социалната стабилност в страните в преход", добави еврокомисарят, цитиран от Ройтерс.

Правата на малцинствата
Гюнтер Ферхойген призова страните-кандидати за членство в ЕС да приемат още сега "вдъхващи доверие стратегии", за да осигурят интегрирането на ромите, което е "трънлив и обезпокоителен проблем", предаде АФП. "Илюзия е да се мисли, че социалната и културната дискриминация, упражнявана спрямо ромите може да бъде премахната преди присъединяването", каза Ферхойген пред европейските депутати в Страсбург. "За това ще бъдат нужни десетилетия", призна той, като призова 12-те страни кандидати, които водят преговори за присъединяване към ЕС да приемат нужните за целта стратегии още преди приемането им в Съюза. "Положението на руските малцинства в Литва, Латвия и Естония се подобрява, но интегрирането на ромите продължава да бъде сериозен проблем", отбеляза Ферхойген.

Повечето от 12-те доклада акцентират върху необходимостта от интегриране на малцинствата и от прекратяване на дискриминацията срещу тях, особено в Румъния, Унгария и Словакия. Ферхойген говори за "лъч на надежда" в преговорите с Румъния, която досега е сочена като изоставаща в сравнение с останалите кандидати. Той изрази задоволство от факта, че Букурещ наложи през юни мораториум на международните осиновявания и че Румъния е взела мерки за подобряване на положението на децата.

Все пак Ферхойген предпочете да не посочва страните, които биха могли да бъдат сред първите новоприети и отказа да назове цифра. Той обаче припомни, че десет държави- кандидати са си набелязали за цел да влязат в ЕС до 2004 г. и да участват в изборите за Европейски парламент през същата година, което значи, че ЕС трябва да има готовност за приеме първа група, която евентуално би включвала до 10 страни.

Румъния и България не влизат в тези предвиждания заради мащаба на реформите, които трябва да извършат преди да могат да влязат в ЕС, отбелязва АФП. Турция, която също кандидатства за членство, още не е започнала преговори.

"В разширяването не трябва да имаме галеници и любимци. Вече знаем, че дадени страни може да бъдат на челни позиции и после, заради лоши решения, заради лоша конюнктура, да се окажат на опашката", подчерта председателят на комисията по външна политика Елмар Брок.

Акцент върху прилагането на законодателството
Следващият годишен документ за стратегията на Европейската комисия в сферата на разширяването, предвиден за ноември, ще даде оценка по-специално на прилагането от страните кандидати на европейското право, което трябва да се извършва в неговата цялост, уточни Гюнтер Ферхойген.

Досега Европейската комисия изтъкваше необходимостта от приемането на европейското законодателство. "Отсега нататък акцентът се поставя върху способността на страните кандидати да го прилагат цялостно", обясни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.