Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел не се ангажира с 2007 за България

0 коментара

Европейската комисия не се ангажира с 2007 –ма като дата за приемане на България в Европейския съюз. В доклада си комисията заявява, че ще подкрепя твърдо България в постигане на целта ѝ да се присъедини към ЕС през 2007 г., водена от принципите на диференцирания подход и постиженията на страната.

Според ЕК затваряме 3 и 4 блок на АЕЦ през 2006

Докладът на еврокомисията даде отговор и на един актуален български вътрешнополитически въпрос – каква позиция за затварянето на 3 и 4 блок е заявило българското правителство в Брюксел. На стр. 86 от документа пише: “Българското правителство наскоро обяви своето решение да затвори 3 и 4 блок на АЕЦ “Козлодуй” през 2006 година. Правителството също така поиска от ЕС партньорска проверка на безопасността на блоковете”. Това означава, че кабинетът не се е съобразил с решението на парламента, според което двата блока да бъдат затворени след влизането на България в ЕС.

ЕК днес одобри доклада, в който се назовават десетте кандидатки, предимно от Централна и Източна Европа, които са на път да се присъединят към съюза през 2004 г. след въвеждане на икономически и социални реформи. В доклада не се посочва предполагаема начална дата за преговорите за присъединяване на Турция.

България и Румъния остават без индикативна дата за членство

След съпротива от няколко еврокомисари по въпроса за конкретна дата за присъединяване на България и Румъния днес комисията промени в значителна степен формулировката в проекта на доклада, че това ще стане през 2007 година, съобщи ББС.

Първоначалният текст, известен от понеделник, беше: "Проследявайки прогреса на България и Румъния през последните години, ЕК стига до заключението, че годината 2007, избрана и от двете страни като година за присъединяване, може да се счита за индикативна дата за приемане в ЕС, при условие, че двете страни изпълнят критериите от Копенхаген и успешно приключат преговорите".

Новата редакция, приета днес, гласи: "ЕК ще подкрепя усилията на България и Румъния за присъединяването им към ЕС през 2007 г. - дата, която двете страни са си поставили като реалистична."

Този вариант е записан в Стратегическия документ и в последния прес-релийз, който беше раздаден на журналистите в Брюксел, съобщи БНР.

България ще срещне значителни трудности да се присъедини към един 25-членен Европейски съюз без индикативна дата за членство, коментира дипломат от ЕС. Известна гаранция за необратимостта на процеса дава клаузата в договора за присъединяване на 10-те нови страни членки, където ще бъде посочено, че разширяването няма да е приключило преди приемането на България и Румъния. Това изтъкна днес и евромисаря Ферхойген :”процесът на разширяване на ЕС няма да е приключил преди България и Румъния да бъдат представени със свои депутати в европарламента”.

Това обаче не променя проблема с датата за пълноправно членство.

ЕК ще настоява през Европейския съвет в Копенхаген България и Румъния да получат детайлни пътни карти, за да завършат подготовката за членство. Ще препоръча на Съвета да се засили предприсъединителната помощ за двете страни.

Единственият положителен елемент от първоначалния вариант на доклада е признанието, че България има функционираща пазарна икономика, за разлика от Румъния.

В доклада се признава, че България е изпълнила политическите критерии за членство още през 1997г. Докладът е критичен по отношение на съдебната система, държавната администрация, борбата с корупцията. По всички тези въпроси се отбелязва, че България е постигнала значителен прогрес и е представила план за действие, но усилията трябва да продължат.

“Искаме на срещата на Европейския съвет в Копенхаген през декември Европейският съюз да определи 2007 г. за дата за тяхното присъединяване” се казва в приветствието на британския външен министър Джак Стро по повод днешното решение на ЕК.

Правителството прие със задоволство новините от комисията

"От всички сценарии се сбъдна най-добрият" – бяха първите думи на външния министър Соломон Паси след представянето на доклада. Едновременно с това той посочи, че “в момента е трудно да кажем кога ще получим датата за членство”.

Запитан дали правителственото решение за затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ “Козлодуй” е повлияло при оформянето на доклада на ЕК, Соломон Паси отговори: “Прогресът в редовния доклад, който е отбелязан в момента едва ли щеше да бъде отбелязан без пробива по глава "Енергетика”.

Ръководителят на Делегацията на Европейската комисия у нас Димитрис Куркулас отказа да даде подробности по преговорите на България по глава “Енергетика” като изтъкна, че те са поверителни.

Запитана дали проблемите около затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ “Козлодуй” са причина за промяната във формулировката на доклада, министърът по европейските въпроси Меглена Кунева отговори, че до срещата на върха в Копенхаген през декември има много време и дотогава те ще бъдат решавани.

Новото име на усилията през следващата година трябва да се нарича “съдебна реформа”, заяви министър Кунева. По думите ѝ, жизнено важно за държавата през следващата година е да получим необходимата оценка от ЕС за съдебната система. През тази година усилията ни били насочени да получим оценката за функционираща пазарна икономика.

“Докладът показва, че България води преговорите в правилна посока. Доказателство за това е признанието, че у нас има функционираща пазарна икономика и най-вече фактът, че Европейската комисия ни подкрепя в нашето намерение България да бъде в ЕС през 2007 г.”, заяви премиерът Симеон Сакскобургготски, който е на посещение в Лондон.

Финансовият министър Милен Велечев прие текстът за функциониращата пазарна икономика като потвърждение за усилията на правителството за провежданите реформи. "Смятаме, че с това България е направила една огромна крачка напред с процеса на присъединяване към ЕС, но не трябва да изпадаме в самоуспокоение. Работата на правителството ще бъде оценявана не по това какво смятат за нас в ЕС, а по това как живеят хората в България” заяви Велчев пред БНР. На въпрос дали 2007 г., когато се очаква България да стане член на съюза, не е твърде далече министър Велчев отговори , че по-ранно членство на страната ни би довело по-скоро до проблеми, а не до по-добри неща.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.