Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел отстъпи за Калининград, но иска политически подход към Чечения

0 коментара

По време на срещата ЕС - Русия в Брюксел може да бъде подписано споразумение, което да сложи край на споровете около пътуването на граждани от Калининград след разширяването на ЕС, съобщава кореспондентът на Би Си Оана Лунджеску.

ЕС и Русия остават на различни позиции по оценката си за начина на решаване на конфликта в Чечения. Докато Москва започна нова военна акампания в бунтовната република, ЕС настоява, че политическият диалог е единственият начин за решаване на конфликта.

Облекчен режим за пътуване на руснаците от Калиниград

Руската дипломация може да се поздрави, че постигна специален режим на пътуване за руснаците от Калининград, който скоро ще се окаже заобиколен от държави-членки на Евросъюза.

Руските власти настояваха жителите на балтийския анклав Калининград да могат да пътуват свободно до Русия и обратно. Москва твърдеше, че ще е унизително за близо един милион граждани от анклава да пътуват с визи до собствената си държава, след като Полша и Литва затегнат режима на движение от догодина, в подготовката си за присъединяване към ЕС през 2004 г. Руският президент Путин постави въпроса с пътуването на руснаците от Калининград в центъра на отношенията с ЕС и така принуди Брюксел да предложи специално решение. Компромисът, предложен от Евросъюза, е евтина многократна виза, която на дипломатически език се нарича документ за облекчен транзит.

Друга отстъпка от страна на ЕС се отнася за руските граждани, които пътуват от по-далече до свои близки в Калининград. За тях Брюксел се съгласи да издава визи на границата, макар че литовските власти си запазват правото да връщат всички нежелани пътници или нелегални имигранти.

С тази компромисното предложение, което принципно е едобрено вече от Москва, лидерите на ЕС искат да отстранят най-сериозният източник на напрежение с Русия преди предстоящото ключово решение за разширяване на съюза с 10 нови страни - членки. Всичко, което е еобходимо сега е, президентът Путин официално да подпише споразумението.

За Чечения Москва и Брюксел остават на различни позиции

Чеченският конфликт също е в дневния ред на форума ЕС - Русия, но по този въпрос Русия и ЕС остават на различни позиции.

Русия заложи на силовато решение на конфликта, унищожаването на "бандитите" и иска след това да проведе референдум за приемане на конституция на Чечения, съгласно която кавказката република остава в състава на Руската федерация.

Руският президент Владимир Путин категорично отхвърли възможността да преговаря с избрания президента Аслан Масхадов и посъветва всички, които искат това от Русия да започнат преговори с Бин Ладен.

Според мнозина в Европа обаче Масхадов остава легитимен представител на чеченците, защото е избран на демократични избори под наблюдението на ОССЕ.

Различаната оценка, която руските власти и ЕС дават на войната в Чечения вече попомрачи предстоящите срещи в Брюксел.

Брюксел и Москва обаче няма да влязат в остър конфликт заради Чечения.

"Европейците безспорно ще поставят въпроса за Чечения, заявява дипломатически източник от Брюксел, цитиран от Московские новости. Те ще искат да чуят от Путин какви действия смята да предприеме за политическото уреждане на проблема. Ако се съди по сигналите от Москва, той има определен план." Според дипломата, в дискусията за Чечения ще бъдат застъпени следните направления:

"Първо, ЕС ще изрази пълна подкрепа на Русия в борбата с тероризма.

Второ, ЕС отново ще потвърди, че подкрепя териториалната цялост на Русия.

Трето, ЕС ще изрази убеждението, че окончателното решаване на чеченския проблем трябва да залегне в договор, който може да бъде постигнат само по политически път.

Очевидно ЕС няма да се съгласи да обсъжда чеченския проблем в контекста на международната борба с тероризма. Европа не изключва възможността за връзка между някои чеченски групи и Ал Каида, но там прекрасно разбират, че чеченският проблем е по-стар от международния тероризъм.

Според дипломата официално ЕС няма да дава препоръки на Русия с кого конкретно да води преговори. На този етап ЕС не смята да предлага посредничеството си за уреждането на чеченския проблем, тъй като в Брюксел си дават сметка, че Москва няма да се съгласи с това.

В Русия смятат, че Брюксел ще бъде предпазлив, след като само преди две седмици Дания, която в момента председателства ЕС, трябваше да промени мястото на срещата от Копенхаген в Брюксел, след острата реакция на Москва срещу проведения в датската столица Чеченски световен конгрес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.