Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел поднови настояванията за централизирана енергийна политика

1 коментар

Енергийната сигурност ще бъде по-добре гарантирана чрез общ европейски подход, отколкото чрез 27 различни политики, заяви еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс в понеделник. Той коментира срива на електричеството в няколко западноевропейски страни този уикенд.

Тези инциденти показват още веднъж, че събития в единия край на Европа влияят на страни от другия край на Европа и отново потвърждават необходимостта от правилна европейска енергийна политика, каза комисарят.

Очаква се през януари ЕС да представи пакет от мерки за реформиране на енергийната политика.

Говорител на комисаря по енергетиката каза, че част от плановете са да бъде официализирана сегашната европейска група на преносните системни оператори, така че тя да може да налага обвързващи мерки на националните оператори.

Подобни решения могат да засягат “стандартите за използване на мрежата или техническите правила за използване на националните контролни мрежи и регулатори.

Компании, които инвестират в свързване на мрежите, за в бъдеще трябва да получат ясни директиви за това какви са плановете на ЕК за идентифициране на проектите от “ясен европейски интерес”.  

Така ще бъде отправено “силно политическо послание, за да се покаже къде трябва да бъдат направени инвестиции”.

Говорителят на Пиебалгс също така повдигна въпроса за създаване на енергиен координатор, който да отстрани административните пречки пред изграждането на енергийния сектор.

В същото време ЕС трескаво търси начини да диверсифицира източниците за снабдяване с енергийни суровини, за да избегне риска да се превърне в "енергиен заложник" на външна сила.

В неделя Италия заяви, че ще подкрепи създаването на централизиран европейски регулатор. Други страни членки обаче не са съгласни с пълното интегриране на европейската енергийна политика, тъй като това би засегнало национални интереси и въпроси на сигурността.

Френският министър-председател Доминик дьо Вилпен заяви в понеделник, че прекъсването на електричеството, което засегна редица страни от ЕС, включително Франция, са "илюстрация за спешната необходимост" от създаване на "енергийна Европа".

"Следващите месеци трябва да бъдат използвани, за да реализираме напредък за постигането на конкретни резултати" на европейско ниво по въпроса за енергийната политика, допълни Дьо Вилпен.

Италианският министър-председател Романо Проди също подкрепи искането за създаване на централизирана европейска енергийна служба. “Първото ми впечатление е, че има несъответствие между наличието на европейски мрежи и липсата на европейска служба", заяви той. “Зависим един от друг, но не можем да си помагаме при липсата на такава служба", добави Проди, цитиран от EUobserver.

Европейската комисия настоя за цялостно разследване на причините, довели до прекъсването на електричеството в няколко европейски страни.

В събота вечерта над 10 милиона европейци останаха без електричество, като по-късно германската компания „Е.Оn" заяви, че вероятно спирането на тока е било предизвикано от изключването на високоволтова линия над река Емс в северната част на Германия. Линията е била изключена за да може да мине безпрепятствено пътнически кораб.

Спирането на електричеството се отрази на Германия, Франция, Италия, Испания, Холандия, Австрия, Белгия и Хърватия.

Висши представители на компанията E.ON отхвърлиха обвиненията на германски и френски политици, че не инвестират достатъчно в електропреносни мрежи.  

”Мрежите са в добро състояние и се поддържат непрекъснато. Ние инвестираме в тези мрежи”, каза Клаус-Дитер Маубах пред телевизия ЦДФ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. monk
    #1

    Интересно кой ще прави общата енергийна политика на Европа - може би Франция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.