Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел показа "червен картон"" на Герхард Шрьодер

0 коментара

13-и ноември се оказа повече от неприятен ден за коалиционното правителство в Берлин. Ангела Меркел, председателката на опозиционните християндемократи /ХДС/, го нарече "черен ден за Германия". Повод за оценката стана серия от публикации и съобщения, които поляха като студен душ червено-зеления кабинет на канцлера Герхард Шрьодер.

Първото неприятно събитие, с което започна вчерашния ден, бе оповестяването на резултатите от редовната анкета на института Форса за популярността на партиите. Сам по себе си фактът, че доверието в управляващите социалдемократи /ГСДП/ е спаднало с един процент, не е толкова страшен. По-страшното е, че рейтингът на ГСДП се понижава само броени седмици след парламентарните избори в края на септември.

Второто събитие бе много по-неприятно и прозвуча като истинска плесница за управляващите партии. Това бе годишният анализ на Съвета на петимата мъдреци, връчен на канцлера Шрьодер. Анализът съдържа мрачна прогноза за икономическото развитие през идната година и оценява като погрешна досегашната стопанска икономическа политика. Така наречените "петима мъдреци" са авторитетни икономически съветници на правителството и представляват една наистина уважавана институция в Германия, създадена още през 60-те години. Затова ежегодният анализ на групата специалисти, който се оповестява винаги преди приемането на поредния държавен бюджет, е особено важен документ. Той е точна диагноза на състоянието на националната икономика, съдържа краткосрочна прогноза, както и сбор от препоръки. В крайна сметка анализът представлява оценка на икономическия курс на управляващото в момента правителства.

Сегашната оценка е, меко казано, силно критична.

Анализът на "петимата мъдреци" бе представен по същото време, когато Европейската комисия публикува най-новата си прогноза за икономическия растеж в еврозоната. За Германия прогнозата за тази година се оказва изключително лоша, което означава че най-голямата европейска икономика за поредна година ще се нареди след най-слабо развиващите се стопанства в ЕС.

Едновременно със занижената прогноза за икономическия растеж Брюксел съобщи, че ще започне процедура срещу Германия заради големия ѝ бюджетен дефицит. За тази и идната година дефицитът се очаква да надхвърли три процента, тоест да прехвърли определената в Пакта за финансова стабилност и растеж горна граница.

Като капак на всичко също в сряда бе публикувана една експертна прогноза, според която заради вялата конюнктура данъчните постъпления в държавната хазна през тази и идната година ще се окажат "значително" под първоначално прогнозираните. В случая зад сама по себе си стряскащата дума "значително" стои зашеметяващата цифра от над 31 милиарда евро. Германският финансов министър Ханс Айхел потвърди същия ден тази цифра.

Парадоксално, но факт е, че Германия, която през 1996 г. стана инициаторка на правилата, с които средиземноморските страни от ЕС трябваше да бъдат приучени към финансова дисциплина, за да се осигури солидна основа на единната европейска валута, сега сама нарушава собствените си правила. Нещо повече, Федералната република се оказва рекордьор по показател бюджетен дефицит.

Политически и икономически коментатори във ФРГ се опитват да обяснят "рекорда" с огромните разходи по обединението на Германия и с вялата световна конюнктура. Те припомнят също разходите, свързани с опустошителните наводнения, сполетели страната през август. В същото време повечето от тях са на мнение, че непрекъснато отлаганите реформи на трудовия пазар и в пенсионната и здравната система, тоест политическите грешки, са истинската причината за икономическата слабост на страната.

Става дума за реформи, които правителството на Шрьодер обещаваше да извърши още при първия си мандат, но така и не го стори.

Според наблюдателите Еврокомисията едва ли ще доведе докрай многостепенната процедура по санкционирането на ФРГ, която предвижда значителна парична глоба. При всички положения обаче с обявяването на подобна процедура Брюксел показва "червен

картон" на Герхард Шрьодер и неговия финансов министър Айхел. А това ще рече, че Германия, някогашната страна на икономическото чудо, вече няма да има правото да гледа отвисоко на съседите си.

Под натиска на Брюксел Берлин ще трябва да извърши непопулярни и болезнени реформи, най-вече на трудовия пазар. В противен случай той ще постави под въпрос правилата за икономическа стабилност, които сам формулира, а в крайна сметка и сегашния жизнен стандарт на своите граждани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.