Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел предлага най-голямо финансиране за България като член на ЕС

0 коментара

България ще получи най-голямото финансиране като процент от Брутния вътрешен продукт в сравнение с останалите страни в ЕС, след като се присъедини към съюза. Това е предложението на Европейската комисия, която днес официално оповести финансовата рамка за страната ни и за Румъния.

Средствата, предвидени за България, са 4.244 млрд. евро за първите три години след присъединяването - 2007-2009 година. Посланикът на Брюксел в София Димитрис Куркулас обърна специално внимание на факта, че България получава най-високо финансиране като процент от БВП за 2007 г. сред 27-те страни-членки - 1.785 млрд. евро или 7% от БВП.

В отговор на въпрос относно компенсациите за затварянето на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", вече определени като недостатъчни, Куркулас посочи, че тези средства са част от общия финансов пакет, който Брюксел предлага на България.

Предлаганото от Брюксел финансиране е колкото половината ни външен дълг

Като щедра и оптимистична определи финансовата рамка за България и Румъния комисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген при оповестяването ѝ. Преди да започнат преговорите по нея с България, тя трябва да бъде одобрена от страните членки на ЕС.

В София министърът по европейските въпроси Меглена Кунева определи предложението на Еврокомисията като добра база за преговори. С днешна дата чашата е по-скоро наполовина пълна, добави тя.

Министърът на финансите Милен Велчев се изказа още по-оптимистично, заявявайки че след днешното предложение на Брюксел е по-обнадежден и уверен в бъдещето. Велчев посочи, че предложеното финансиране се равнява на половината външен дълг на страната.

В отговор на въпрос Велчев заяви, че все още правителството не се е запознало подробно с предложението на Европейската комисия и затова няма позиция по въпроса дали България ще иска преразпределяне на средства от едно в друго перо.

Във финансовата рамка няма индикация за вноската на България в европейския бюджет, която страната трябва да прави като член на съюза, но Велчев очаква да бъде между 1% и 1.24% от БВП.

Министърът на външните работи Соломон Паси коментира, че днешния резултат е нямало да бъде постигнат без приключването на преговорите по глава "Енергетика". Той сравни с преминаването на Рубикон съгласието на българската страна да затвори предсрочно 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй".

Еврокомисията запазва равното третиране на България и Румъния с първите десет

Европейската комисия предлага на България и Румъния за 2007-2009 г. пакет от 15,4 милиарда евро. За тези три години двете страни ще получат малко над 9 млрд.евро преки плащания, защото част от проектите, започнати през тези три години ще се довършват и съответно финансират и след този срок.

Финансирането за България и Румъния следва същите принципи и методология, които бяха приложени за 10-те присъединяващи се страни, влизащи в Европейския съюз на 1 май тази година.

Европейската комисия оценява на 1,120 милиарда евро средствата за пазарни мерки в селското стопанство в двете страни (в т.ч. за България 388 милиона и за Румъния - 732 милиона).

ЕК смята, че както и в случая с 10-те присъединяващи се на 1 май т.г. страни, отпускането на пълния размер на преките плащания на България и Румъния няма да ги стимулира да преструктурират селскостопанските си сектори. Затова се предлага постепенното въвеждане на преки плащания за фермерите в двете страни за период от 10 години, като се започне с 25% от нивото, валидно за 15-те сегашни членки на ЕС през 2007 г. През 2008 г. равнището ще бъде 30%, през 2009 г. - 35%, а през 2010 г. - 40%. След това ежегодната стъпка на увеличение ще е 10%, като през 2016 г. нивото на преките плащания ще се изравни.

Финансовата оценка за тази схема възлиза на 1,312 милиарда евро до 2009 г. ( за България - 431 милиона, а за Румъния - 881 милиона евро).

Общата 3-годишна рамка за развитието на селските райони се оценява на 3,041 милиарда евро (за България - 617 милиона евро, а за Румъния - 2,424 милиарда евро).

Общите разходи за структурни мерки за Румъния и България от 2007 г. до 2009 г. се оценяват на 8,273 милиарда евро, от които 2,300 милиарда за България и 5,973 милиарда за Румъния.

За мерки в областта на вътрешната политика на двете страни се предлагат 1,012 милиарда евро. Тук се включват и 350 милиона евро за по-нататъшна подкрепа за затварянето на 3 и 4 блок в АЕЦ Козлодуй за периода 2004-2009 г. За засилване на административните способности България и Румъния получават 82 милиона евро.

ЕК предлага, ако възникне необходимост от адаптиране на финансовия пакет за присъединяването на България и Румъния след приключването на преговорите, да бъде въведена процедура за тясно участие на България и Румъния в процеса на вземане на решения, подобна на създадената за десетте присъединяващи се страни.

И Португалия ни препоръча да не спорим излишно за АЕЦ

Веднага след оповестяването на финансовата рамка късно снощи от Би Би Си, в София започнаха коментарите, че Брюксел предлага прекалено малко финансиране за предсрочното затваряне на 3 и 4 блок в АЕЦ "Козлодуй". Веднага се появиха и призивите България да се опита да предоговори срока за затваряне на реакторите.

ЕС по принцип трудно променя решенията си. С тези думи португалският премиер Жозе Мануел Дурау Барозу обаче отговори на призива на председателя на българския парламент Огнян Герджиков ЕС също да се съобрази с резултатите от партньорската проверка на 3-ти и 4-ти блокове в АЕЦ "Козлодуй".

България ще приеме резултатите от назначената от ЕС партньорска проверка в АЕЦ "Козлодуй", бихме искали, ако тя покаже че изискванията за безопасност са спазени, ЕС също да се съобрази с нея, е казал по време на срещата Герджиков, цитиран от парламентарния пресцентър.

Председателят на парламента е запознал португалския премиер с решението на Народното събрание 3-ти и 4-ти блок да не бъдат затваряни преди България да стане член на ЕС. Герджиков е обяснил на Жозе Барозу, че настояването на ЕС двата реактора да спрат работа до края на 2006 г. създава известно вътрешнополитическо напрежение.

В отговор португалският министър-председател е обяснил, че не познава добре проблема с АЕЦ, но посочил, че Европейският съюз по принцип трудно променя решенията си.

Жозе Мануел Дурау Барозу е съобщил, че миналата седмица председателят на Европейската комисия Романо Проди е изразил увереност пред него, че не се очакват проблеми в преговорите с България. Пред Герджиков португалският премиер посочил очакването си, че до края на 2004 г. България ще приключи преговорите с ЕС, за да стане член на съюза през 2007 г., както е предвидено.

Днес бе отправен поредния призив към българската дипломация да се опита да предоговори условията за АЕЦ на финала на преговорите с ЕС. Като аргумент този път председателят на Агенцията за ядрено регулиране Емил Вапирев използва недостатъчната, по думите му, помощ за затварянето на двата реактора от страна на ЕС, записана във финансовата рамка. Брюксел предлага България да получи 350 млн.евро за затварянето на двата реактора до 2009 г., като 140 млн. от сумата се усвои до 2007 г.

Това е в пъти по-малко от средствата, необходими за затварянето на двата 440-мегаватови реактори, а отделно България трябва да намери средства и за безопасно съхранение на отработеното ядрено гориво или да плати на Русия да си го прибере обратно, заяви Вапирев. Единственият изход, според него, е удължаване на срока на работа на двата ядрени реактори. Никой досега не е поставил пред Брюксел въпроса за удължаване работата на 3 и 4 блок, българската дипломация трябва да го направи, заяви Вапирев.

Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева отказа да коментира позицията на Вапирев с думите, че той има друга квалификация. Димитрис Курпкулас пък заяви, че не би трябвало да се гледа само на отделни пера, а на цялата сума във финансовата рамка, която идва от парите на европейските данъкоплатци.

ФИНАНСОВ ПАКЕТ ЗА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ 2007-2009 (в милиони евро, по цени от 2004 г.)
ФИНАНСОВИ АНГАЖИМЕНТИ
2007
2008
2009
ОБЩО
- селско стопанство
1141
1990
2342
5473
- структурни мерки
1938
2731
3605
8273
- вътрешна политика
440
434
426
1304
- администрация
96
125
125
346
ОБЩО ФИН. АНГАЖИМЕНТИ
 
3619
5279
6498
15396
ПРЕКИ ПЛАЩАНИЯ
 
1648
3276
4131
9056
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.