Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел призова кандидатките да не подписват със САЩ за МНС

0 коментара

Европейската комисия днес призова страните кандидатки за членство в ЕС да не следват примера на Румъния, която сключи споразумение със Съединените щати за Международния наказателен съд /МНС/. Споразумението позволява на двете страни да не предават свои граждани на съда.

Брюксел би желал останалите кандидати за членство, които също са били консултирани от САЩ, да не предприемат допълнителни стъпки и да се въздържат да подписват подобно споразумение, заявил говорител на Европейската комисия, цитиран от АФП.

Според председателя на комисията Романо Проди, преди да предприемат по-нататъшни действия, останалите страни-кандидатки трябва да изчакат, докато ЕС направи цялостен анализ на последствията от подобен вид споразумения, допълнил говорителят. Той уточнил, че общата позиция на страните от ЕС ще бъде представена през септември т.г.

Миналата седмица Брюксел изрази съжаление за подписаното на 1 август споразумение между Румъния и САЩ. В изявлението се намекна, че мотивът на Букурещ е търсеното членство в НАТО и стремежът за осигуряване на американска подкрепа за Алианса.

Вчера румънският външен министър Мирча Джеоана заяви, че решението на Букурещ няма да се отрази на лоялността към ЕС, в който Румъния се надява да влезе през 2007 година. Румънският дипломат номер едно допълни, че е обсъдил темата с председателя на Еврокомисията Романо Проди по телефона. АФП цитира дипломатически източник от Брюксел, според когото споразумението със САЩ "не би трябвало да има негативни последици върху преговорите за присъединяване на Румъния към ЕС".

В същото време, в края на миналата седмица Вашингтон предупреди, че ще лиши от военна помощ държавите - страни по Римския статут, които не поемат ангажимент да не изпращат американски граждани в Международния наказателен съд. Това съобщи в.Ню Йорк Таймс, цитиран от информационните агенции. Заплахата се съдържа в новия закон срещу тероризма, който президентът Джордж Буш подписа миналата седмица. Предупреждението е доведено до знанието на посланиците на въпросните страни.

На практика всички държави, които поддържат отношения със САЩ, се ползват под една или друга форма от американска военна помощ, отбелязва вестникът, цитиран от АФП.

Заплахата не се отнася за страните от НАТО и за останалите главни съюзници на САЩ като Израел, Египет, Австралия, Япония и Южна Корея, допълва нюйоркският всекидневник.

Както стана ясно в края на миналата седмица, същото споразумение за Международния наказателен съд САЩ са предложили и на България. В първото официално съобщение на МВнР по случая, цитирано от БТА, се казваше само, че в момента текат интензивни консултации с американската страна.

Вчера пред БНР външният министър Соломон Паси заяви, че освен с Вашингтон, в момента България интензивно се консултира и със страните членки на ЕС. “Нас много ни интересува каква е тяхната позиция и в преговорите със САЩ във всички случаи ще я отчетем”, заяви министър Паси. В същото време той увери обществеността, че България много активно щяла да влияе върху общата позиция, която ЕС смята да оформи. “Смятам, че нашата дипломация има достатъчен капацитет, за да направи едно отлично споразумение, което да отчете и балансите, и най-вече интересите на България”, каза външният министър.

Международният наказателен съд, под чиято юрисдикция са престъпленията срещу човечеството, геноцидът и военните престъпления, започна да действа от 1 юли т.г. в Хага, след като се събраха необходимите 50 ратификация на учредителният Римски статут на МНС.

След стартирането на съда стана ясно, че администрацията на Буш се противопоставя много силно на действието му и поиска американски граждани да не попадат по юрисдикцията на МНС. Според американски представители "жадни за слава прокурори" могат да започнат преследване на американски граждани, които са участвали в мироопазващи операции на ООН или в антитерористични операции.

Европейски дипломати коментираха в началото на юли, че тези опасения са неоснователни и силно преувеличени и напомниха, че МНС разглежда само престъпленията геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления. Обвинения могат да се повдигнат само през Съвета за сигурност или по инициатива на прокурорите на МНС.

Международни правозащитни организации, които приветстваха създаването на МНС и които виждат в него гаранция срещу извършване на най-тежки престъпления, възразяват, че ако на американците бъде предоставен имунитет срещу преследване, ще се подкопае самата идея за МНС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.