Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел затяга обезщетенията за безработни чужденци

0 коментара
Брюксел затяга обезщетенията за безработни чужденци

Брюксел се готви да затегне правилата, по които чуждестранни работници могат да претендират за обезщетения за безработица, на фона на притеснения, че законодателството на ЕС дава възможност за злоупотреби.

Планираните от ЕК мерки са част от "целеви" промени в стандартите на ЕС, които дефинират в кои случаи чуждестранни работници могат да претендират за такива обезщетения, съобщи "Файненшъл таймс" в понеделник. Проектът стъпва на решение на Съда на ЕС, според което в някои случаи правителствата могат да откажат обезщетение за безработица на граждани от други страни в ЕС. Новите мерки са добре дошли за страни като Германия, Австрия и Дания, чиито щедри социални системи привличат т.нар. туристи за социални помощи.

В същото време Брюксел не е особено склонен да приеме по- резки ограничения в това отношение, каквито предлага Великобритания.

Новите предложения са фокусирани върху няколко специфични аномалии в европейските правила, които не са били актуализирани повече от 10 години, а не върху цялостного им преразглеждане.

В мотивите към проекта се дава пример, че човек, който е работил 10 години в Испания, се мести във Франция, след седмица остава без работа, но неговите предишни години трудов стаж се взимат предвид от френските власти при изчислението на обезщетението за безработица.

Предложената промяна е човек да е работил поне три месеца в страната, в която кандидатства за обезщетение, за да може предишният му трудов стаж в друга държава от ЕС да важи при определянето на конкретната сума. В противен случай безработният ще може да разчита на обезщетение от държавата, в която е живял преди.

По данни на Европейската комисия в над 40% от случаите хората кандидатстват за признаване на трудовия им стаж от предишна държава, преди да са работили три месеца в страната, където кандидатстват за обезщетение.

Друга промяна засяга случаите на хора, които живеят в една държава от ЕС, но работят в друга, след което губят работата си. По сегашните правила обезщетенията се изплащат от държавата по местоживеене, независимо, че социалните вноски са правени в другата. Брюксел смята, че това не е справедливо и правилото трябва да се промени.

Новите мерки също така целят, в някои случаи, да насърчат хората да си търсят работа в страните от единния пазар.

Предложенията ще бъдат разгледани тази седмица в условията на спорове между страните членки на ЕС за свободата на движение. По-рано тази година ЕК излезе с проект, който ограничава т.нар. командировани работници да подкопават местното трудово законодателство. Предложението бе приветствано от Франция, Белгия и Германия, но предизвика гневни реакции в страните от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. и твърдят, че това е протекционизъм.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.