Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСК: 90% от стокообмена на България се осъществява с 40 страни в света

0 коментара

Около 93% от износа и 89% от вноса на България през 2001 – 2003 г. се е осъществял само с 40 страни в света. Това показват статистическите данни на ООН за периода 2001 – 2003 г., взети от базите Trade Map и Mac Map на Международния търговски център в Женева. Те бяха огласени на семинар в сряда за конкурентоспособността на българския износ, организиран за представители на бизнеса от Българската стопанска камара. На семинара присъстваха представители на български фирми от различни браншове, а експерти от БСК разясняваха как може да се подобри експортната политика на бизнеса ни.

Същевременно 59% от износа на страната ни е насочен към страните от ЕС и вече се забелязва тенденция на насищане на тамошния пазар с наши стоки и присъединяването на страната към общността няма да промени съществено картината.

Това означава, че българският бизнес трябва да търси други географски райони за разширяване на присъствието си, поясни на семинара главният директор на дирекция “Международно икономическо сътрудничество” в БСК Борислав Георгиев.

България е едва на 72-ро място в световния износ от 180 изследвани държави, показват още данните на ООН, допълни той и обясни че тази цифра показва най-общо къде е българската икономика.

За да прави конкурентен износ, българският бизнес трябва да ползва данните за глобалното състояние на пазарите, за състоянието на регионалните пазари, за пазара на отделните видове стоки и за тенденциите и да прави стратегията си на базата на тези данни. Българската икономика е максимално отворена и знанията за глобалния, регионалния и местния пазар са повече от полезни, отбеляза още Георгиев.

В търговските масиви на ООН има изследвания за световния пазар на стоките по групи и видове и всеки наш производител може да се ориентира каква е конюнктурата с всяка една стока и да свери часовника си, поясни експертът.

Например от 780 изнасяни по света продукти или групи от сходни продукти, 273 имат трайно присъствие на световните пазари през 2001-2003 г., показват данните на ООН. Съществената част от тях – 219 – се продават на пазари с годишен ръст между 1 и 38%. Останалите 54 групи продукти се продават на пазари с намаляващо търсене през посочения период. 63% от търсените продукти са присъствали в експортната листа на България за посочения период. Тези данни са важен източник за анализ и изводи на фирмите към какво производство да се насочат, посочи още Георгиев.

Той даде и още полезни данни за винопроизводителите – България е на 16-та позиция от всички 104 държави износителки на бутилирани вина на пазар от 204 държави консуматори на вина. Ако искаме да пробиваме нагоре в този пазар, трябва да знаем още, че виненият износ е растял със 17% годишно в последните четири години, докато нашият е намалявал с 1% годишно и че основните вносители на вина са 20 държави в света, за които ние изнасяме 95% от експортно приготвеното вино.

По същото време България е на 19-то място в листата на световните износители на паста за зъби, която се състои от 99 държави. Същевременно си струва да се направи анализ защо нашият износ се свива с 15% годишно, докато световният расте с 6%.

Според Борислав Георгиев информираността на фирмите е съществената част от повишаването на конкурентоспособността на продукцията им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.