Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП е против изпращането на цивилен екип в Карбала

0 коментара

Предстоят преговори за управлението на иракския град Карбала, където е разположен българският контингент, заяви министърът на външните работи Соломон Паси. Българският батальон там е с мироопазваща мисия, каза Паси и заяви категорично, че "на този етап няма конкретно предложение нашата част в иракския град да се включи като окупационна сила. Нямаме такива претенции", подчерта външният министър, цитиран от Дарик радио.

Охрана и опазване на реда и сигурността, организиране на контролно - пропускателни пунктове и ескортиране са функциите, с които е натоварен българския контингент, който във вторник пое от американските пехотинци контрола над Карбала.

Терминът окупационна сила, употребен днес от външния министър, се използва от месеци насам от световните медии. Той е придружен с обясненията, че след падането на Багдад местните жители гледат на американо-британската коалиция, която контролира временното управление на Ирак, не като на спасители, а като на окупатори.

Всички дискусии, преди да е постъпило официално искане, са импровизации, бе днешният коментар на президента Георги Първанов. Според държавния глава, първо трябва да постъпи официално искане и след това да се формира единна българска позиция дали да се разшири мисията ни в Ирак. Когато постъпи подобно предложение, аз съм готов да разговарям и с премиера Симеон Сакскобургготски, и с министъра на отбраната, и с началника на Генералния щаб на Българската армия, за изработване на единна българска позиция, която да отстоява националния интерес и която да отчита българския финансов и кадрови потенциал, каза Първанов пред журналисти.

От думите на Паси излиза, че ако България поеме задачи, свързани с управлението на Карбала, нашите представители в свещения за шиите град ще бъдат третирани като окупатори.

Още в края на миналата седмица министърът на отбраната Николай Свинаров призна, че се водят разговори за възможността България да изпрати и цивилен екип в Ирак, който да се включи в административното управление на Карбала. По принцип то ще се осъществява от полски бригаден щаб, тъй като Карбала е в ръководената от Полша зона в Ирак. В петък миналата седмица Свинаров декларира, че това би могло да стане. Вчера следобед министърът на отбраната би отбой с думите, че досега няма отправено искане към България и възможността за изпращане на цивилен екип може да се коментира едва след постъпването на такова искане.

БСП: Цивилният екип ще промени ролята на българския контингент

Днес социалистическата партия се противопостави на евентуалното изпращане на цивилен екип в Ирак. Министърът на отбраната малко прибързано започна да дава обещания за изпращане на цивилни представители в административното управление на Карбала, заяви говорителят на соцпартията Ангел Найденов в интервю за радио "Свободна Европа". Той добави че функциите, които ще имат българските представители в цивилното управление, не могат да се отделят от цялостното присъствие на контингента в района. "Не че е едно и също, но това е част от основния въпрос, който трябва да се изясни - а именно каква е ролята на България в тази мироопазваща мисия и може ли нейните представители в Ирак да изпълнят тази роля", обясни Найденов пред mediapool.bg.

Окончателната си позиция партията ще вземе след поисканата вчера от БСП среща с началника на ГЩ ген. Никола Колев. От "Позитано" 20 очакват разговорът да се проведе в началото на следващата седмица. Във вторник идната седмица БСП ще внесе и искане на заседание на външната комисия към парламента да бъдат изслушани министрите на външните работи и на отбраната Соломон Паси и Николай Свинаров.

Дори и без тези обяснения обаче позицията на социалистическата партия е, че изпращането на цивилни, които да поемат част от гражданското управление на Карбала, е неприемливо. Найденов посочи пред mediapool.bg, че това е отговорност, която трябва да се носи от американските представители там и респективно от поляците, под чието командване е зоната. "Ние сме една от всичките страни, които са в полската зона", добави говорителят на БСП.

"Административният и политически вакуум там не е проблем на българското участие, но може да се превърне в проблем за българското участие. Необходимостта от предварително определяне на цивилен губернатор и гражданско управление не може да се прехвърля върху българския контингент, но отсъствието на губернатор и гражданско управление може да се превърне в проблем за контингента, който да му пречи да си изпълнява функциите", каза още той.

НДСВ: Изпращането на цивилни е в наш интерес

Според СДС и НДСВ, изпращането на цивилен екип в Багдад е изцяло в ръцете на Министерски съвет.

Изпращането на цивилни по линия на международни мисии е единствено в правомощията на министър - председателя и Министерски съвет, така че този мълчалив човек премиерът би трябвало да се изкаже, бе мнението на зам.-председателя на СДС Владимир Кисьов. Той припомни, че парламентът взема решения само за изпращането на военни, а гражданското управление се изпълнява от цивилни лица.

На въпрос дали СДС е "за" или "против" изпращането на цивилни в Ирак, Кисьов отговори, че няма как партията да вземе каквато и да било позиция, преди управляващите да изложат своите мотиви. Дотук чухме само противоречиви изказвания, резюмира Кисьов публичните изяви по темата "Карбала" на представителите на правителството през последните дни.

Въпросът ще предизвика много спорове, но според мен няма нужда от ново решение на Народното събрание и такова най-вероятно няма да има, коментира депутатът от НДСВ и член на външната комисия Цонко Киров. Той също посочи, че по закон парламентът трябва да вземе решение само когато се изпращат военни части. Изпращането на цивилни става с решение на правителството.

В същото време обаче той добави, че най-вероятно ще възникнат спорове доколко екипът, ако бъде изпратен, ще е част от военния контингент и дали това ще промени функциите на контингента.

Според източници от НДСВ, изпращането на цивилни, които да поемат част от гражданските функции по управлението на Карбала, е в интерес на България. По думите им това щяло да облекчи и участието на наши фирми във възстановяването на Ирак. Карбала не е най-подходящото място за това, но ако имаме представители в гражданското управление, много по-лесно ще можем да заявяваме и да защитаваме икономическите си интереси пред управлението в Багдад, смятат те. В интервю пред в.Труд министърът на отбраната Николай Свинаров също обвързва двата въпроса.

Според същите източници от НДСВ, до момента към България действително не е отправяно искане да изпратим цивилни в Карбала. Имало е само запитване дали евентуално бихме могли да поемем такива функции.

Вчера, в интервю за Би Ти Ви полският президент Александър Квашневски обясни, че ако българите не ги поемат, това ще бъде сторено от други.

Генщабът: Българите поеха контрола и стрелбите в Карбала спряха

Последното денонощие е било първото без стрелби в Карбала, отчете днес началникът на Генщаба ген. Никола Колев, цитиран от БНР. По думите му това било добър знак както за нормализирането на обстановката в града, така и за работата на българския контингент там. Вчера неговият началник подполк. Петко Маринов официално пое от американците военното командване на града.

Подполк. Маринов ще бъде военен комендант, докато не се назначи управител на Карбала, стана ясно от днешно съобщение на Генщаба. На север от Карбала имало американски пехотинци и 12 полски военни, които изпълнявали функции по възстановяването на инфраструктурата в района.

Пак днес от Генщаба съобщиха, че по пътя от Кувейт към свещения за шиитите град, където е нашият лагер, 17 от машините ни са показали дефект. В момента цялото оборудване вече е в Карбала, пак там се поправят и въпросните машини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.