Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП и ДПС не признават провала на Станишев под натиска на опозицията

285 коментара
БСП и ДПС не признават провала на Станишев под натиска на опозицията

След драматично 17-часово заседание, започнало в сряда и продължило до ранните часове на четвъртък, парламентът не избра правителство на малцинството с мандат на БСП, подкрепен от ДПС. Лидерът на социалистите Сергей Станишев бе избран за премиер със 120 срещу 119 гласа, но кабинетът му бе бламиран, което е прецедент в парламентарната история от 15 години насам.

В 1.30 ч. след полунощ, изборната комисия обяви негативните за БСП резултати и прочете решението на Народното събрание, че не приема структурата на Министерски съвет и не одобрява състава му, което на практика праща мандата за съставяне на кабинет в НДСВ.

Едновременно от ДСБ поискаха почивка, а от БСП – процедурно предложение. Преди това левицата и ДПС обявиха, че ще направят всичко възможно вота да се прегласува с мотива, че тайната му е опорочена заради показването на бюлетините пред избирателната комисия, въпреки че само няколко часа по-рано министър-председателят бе избран по същия начин.

Председателят на парламента Георги Пирински бе принуден да даде 15 минути почивка, преди Михаил Миков от левицата да успее да оповести искането за повторен вот. Достъпът му да трибуната бе препречен от депутати от цялата опозиция в настояване Пирински да изпълни искането за почивка. НДСВ и десните веднага излязоха от залата и обявиха, че  правилникът за работа на парламента не позволява прекъсване между гласуването и прегласуването.

Председател на правна комисия срещу положителен вот

Зам.-председателят на коалиция “Атака” Павел Чернев обяви вечерта пред журналисти, че в 14.04 ч. следобед получил съобщение на мобилния си телефон със следното съдържание: “Председател на правната комисия става ли да бъдете срещу положителен вот?”

Той звъннал на изписалия се номер, но никой не му отговорил. Чернев не бил забелязал по-рано съобщението, защото целия следобед телефонът му бил изключен. Депутатът обяви, че утре ще се обърне към компетентните органи за случая.

От БСП веднага излязоха с контраверсията, че Чернев сам и лично е предлагал гласа си на Станишев срещу шефското място в правната комисия, но бил отрязан.

След почивката в залата влязоха само депутатите от БСП и ДПС, Миков обяви случилото се в пленарната зала за недопустимо и заяви, че върху народните представители е оказван недопустим политически натиск от партийните им централи. Той поиска повторно гласуване, което веднага бе дадено от председателя Пирински въпреки липсата на кворум в залата. Пирински насрочи вота за 10 ч. в четвъртък. В кулоарите депутатите се хванаха почти гуша за гуша, от дясно обявиха решението на Пирински като недопустимо погазване на конституцията.

Лидерът на социалистите бе избран с 120 срещу 119 гласа на заседанието, от което от 240-те депутати отсъстваше само лидерът на БЗНС - НС Анастасия Мозер, която е в САЩ за операция на съпруга ѝ и която предварително декларира, че няма да подкрепи партийно правителство на БСП.

Коалицията мандатоносител БСП - ДПС разполагаше със 117 ясни гласа – собствените 116 и един на отцепилия се от Атака Петър Манолов. Другите три гласа при вота за Станишев дойдоха отново от Атака, от депутатите Йордан Величков, Христо Величков и Станчо Тодоров. Преди това те бяха подкрепени процедурно от трима депутати от коалицията БНС на Софиянски, Каракачанов и Мозер.

Структурата на кабинета бе подкрепена от 119 депутати, двама от които от Атака. Също толкова бяха против. Персоналният състав на правителството събра само чистите 117 гласа на мандатоносителите, а 118 бяха против.

Симеон: Да има ред в държавата

Да има ред в държавата и нещата да вървят, призова Симеон Сакскобургготски, след като Сергей Станишев положи клетва като министър-председател. На въпрос дали се е надявал вторият мандат да отиде в НДСВ,  Симеон отвърна: “Да не влизаме в такива спекулации”.

Така от трите задължителни мнозинства за успешен кабинет – за министър председател, за структура на Министерския съвет и за персоналния състав на министрите, социалистите и Доган не събраха мнозинство в две от тях и провалиха мандата.

“Национално отговорните” депутати в схемата от два хода на БСП

Депутати от Атака и Българския народен съюз осигуриха първата победа на мандатоносителите, нарушавайки решенията на групите си и обещанията пред избирателите. От Атака гласуваха в подкрепа на лидера на БСП, а преди това техните колеги от БНС им осигуриха тайната на вота, макар че впоследствие опозицията успя да го превърне почти в явен.

Така се сбъдна лансираната в кулоарите на парламента схема как БСП ще си осигури подкрепа от “национално отговорни” депутати в два хода – едни да осигурят тайното гласуване под претекста на принципната позиция, а други, под прикритието на анонимната бюлетина, да гарантират и самото гласуване.

Стана ясно и че опозицията е очаквала пробива в собствените си редици, затова с всякакви процедурни хватки два дни настояваше за явен, гласно произнесен вот за или против правителството на малцинството, който да покаже с чия подкрепа ще управляват БСП и ДПС.

Народните представители Евгени Жеков и Иван Стаматов от БЗНС-НС и Николай Кънчев от ВМРО малко след 9 ч. в сряда осигуриха искания от левицата и ДПС таен вот за новото правителство при първото за деня поименно гласуване. Това бе първото мнозинство на БСП и ДПС от 120 гласа срещу 119 депутати от НДСВ, Атака, ОДС, ДСБ и останалите от БНС.

И тримата се заклеха, че всъщност ще гласуват против кабинета за левицата, а подкрепата си за тайния вот обясниха с аргумента, че така всички депутати ще могат спокойно да изразят мнението си.

Така и стана по време на самото гласуване за премиер, което се проведе между 17.15 и 18.30 ч. Жеков, Стаматов и Кънчев показаха пред изборната комисия бюлетините, в които бяха гласували против кандидата за премиер Станишев. В играта обаче вече бяха други трима депутати от опозицията – този път от Атака.

Йордан Величков, Христо Величков и Станчо Тодоров – и тримата от организацията на запасните офицери “Защита”, нарушиха общото решение на собствената си група, НДСВ, ОДС, ДСБ и БНС да удостоверят как са гласували, показвайки бюлетината. Само Йордан Величков обеща на журналистите да ги убеди в невинността си, като при второто гласуване за кабинет покаже бюлетината на изборната комисия, което и стори.

За разлика от вторник, до 19 ч. в сряда ложата на президента Георги Първанов и мястото на премиера в оставка Симеон Сакскобургготски останаха празни. И двамата се появиха едва при обявяването на резултата от гласуването за новия министър-председател. Празен остана и балконът над пленарната зала, откъдето във вторник чуждите дипломати видяха как опозицията бойкотира и провали избора на правителството на малцинството. При обявяването на резултатите от втория вот след полунощ, в парламента бе само Симеон. Запитан как оценява ситуацията, той я определи като много сериозна, но “слава Богу, сме правова държава”. Според него решението ще дойде от президента. Симеон не можа да посочи дали в четвъртък ще има заседание на правителството и кой ще го ръководи.

Станчо Тодоров се кълнеше, че вотът му е бил против Станишев. Само Христо Величков си призна с думите, че той е против участието на ДПС във властта, а не срещу лидера на социалистическата партия. Преди гласуването на самото правителство пък вече твърдеше, че и за него се е размислил и може да го подкрепи, въпреки расистките лозунги на Атака срещу движението на Ахмед Доган. На финала се оказа, че и двамата отново са подкрепили левицата.

След приключването на първия избор и тримата бяха привикани в парламентарната стая на Атака. Малко по-късно се разнесе слух, че са заключени в стаята на зам.председателя от Атака Петър Берон. Първата версия бе, че Берон ги спасил колегите им по група да не се разправят с тях физически, а втората – че са ги заключили, за да не могат да упражнят правото си на глас при вота за правителство. Те обаче отрекоха и двете и излязоха с обяснението, че просто изчаквали на по-хладно гласуването.

Лидерът на Атака Волен Сидеров опита да разпръсне отговорността, пускайки слух, че само двама от неговите са “предали четата” и че третият глас е от ОДС. След разговор с Надежда Михайлова заяви, че сините са чисти и тръгва да търси издайника в редиците на БНС.

От НДСВ пък приложиха друга схема, за да не допуснат отцепници. Още от сутринта по-активните депутати от царската група стриктно следяха десетина свои колеги, подозирани, че БСП може да е пробила сред тях, да не се “загубят” из коридорите или тоалетните на парламента и да присъстват на всички гласувания в пленарната зала. На финала, цялата група тръгна под строй  към зала Изток, където се провеждаше гласуването, предвождана от Огнян Герджиков и с Лидия Шулева в ролята на зоркото куче – пазач на края.

В кулоарите депутати твърдяха, че червената миза за депутатски глас извън БСП и ДПС вече е стигнала 300 000 евро.

Първият пробив на опозицията

Първият пробив на опозицията бе направен в сряда следобед, когато депутатите от НДСВ, Атака, ОДС, ДСБ и БНС успяха да превърнат почти в явно наложеното тайно гласуване за кабинета Станишев.

Около 16 ч. всички депутати от петте парламентарни групи, този път без изключения, напълно промениха механизма за провеждането на тайния избор, премахвайки задължението да се влиза в тъмната стая, където да се попълва бюлетината, както и плика, в който тя по предложение на социалистите трябваше да се сложи, преди да бъде пусната в урната.

С мнозинство от 122 срещу 117 гласа бе наложена и паритетна изборна комисия с по двама члена на всяка от седемте парламентарни групи, както и председател от опозицията – Димитър Абаджиев от ДСБ.

За да може опозицията да контролира по-лесно депутатите си, изборните урни бяха намалени от 4 на 2 и бе отхвърлена идеята на БСП да се гласува по азбучен ред.

Атака на косъм от саморазправа с отцепилия се депутат

Секунди след като отцепилия се от Атака депутат Петър Манолов подкрепи тайното гласуване на кабинета Станишев, се наложи квестори да го спасяват от бившите му колеги, които тръгнаха да го гонят от мястото в дясната половина на пленарната зала, което той продължава да заема.

Веднага след гласуването депутати от Атака се опитаха да накарат Манолов да напусне техния сектор. Той няма нищо общо с нас и не му е мястото при нас, да се премести в сектора на БСП или ДПС, заяви народният представител Георги Димитров. Запитан защо се е наложила намесата на квесторите в “разговора”, Димитров каза, че те само помолили депутатите да си седнат на мястото. Нямаше обиди, нито насилие, казахме му само, че е редно да се премести в друг сектор, коментира Павел Чернев.

Част от идеите, трансформирали вота почти в явен, бяха на лидерите на БНС Софиянски и Каракачанов, които така искаха да свалят подозренията, че “националноотговорните” депутати, призовани от президента Първанов да подкрепят правителството на малцинството, са в тяхната група.

От БСП обвиниха колегите си в центъра и дясно, че нарушават конституцията и сутрешното решение на парламента. На въпрос на Mediapool ще атакуват ли процедурата пред Конституционния съд, червени депутати юристи обаче обясниха, че няма правни основания, защото тайното гласуване е право, а не задължение и всеки има право да оповести вота си.

Изборната комисия, в която болшинството бе на опозицията, допусна и медиите в първите 15 минути на гласуването. Така журналистите проследиха как лидерът на ДСБ Иван Костов и заместничката му Екатерина Михайлова, както и Георги Пинчев от ОДС зачеркват квадратчето “не” срещу името на Станишев. Колегите им от БСП и ДПС стриктно спазваха решението за таен вот, като използваха тъмната стаичка за попълване на бюлетината и не я показваха на медиите.

Казусът “Станишев” на път за Конституционния съд

Самото гласуване за кабинет се забави с два часа и започна чак към 22.30 ч., защото след избора Сергей Станишев се закле за премиер и се появи спорният казус може ли да гласува като депутат в ситуация, при която без един глас БСП и ДПС рискуват избора на правителството, което ще провали целия мандат.

Юристи от НДСВ и десните обясняваха, че след клетвата Станишев вече е министър-председател и не може да участва във вота за кабинет. Като аргумент се появи решение на Конституционния съд от 6 май 1993 г., според което пълномощията на народния представител се прекратяват, когато той бъде избран за министър и за времето, докато е министър.

От БСП обаче твърдяха, че за да завърши конституционната процедура, трябва да мине и изборът на кабинет, затова няма пречка Станишев да гласува. В подкрепа на тезата Георги Близнашки от БСП извади друго решение на Конституционния съд - от 23 декември 1992 г., според което няма самостоятелна фигура на председател на Министерския съвет, докато няма формирано правителство.

Близнашки нарече техническа грешка клетвата на Станишев пред депутатите преди избора на правителство, но не каза кой е виновен за нея. В кулоарите плъзна слух, че председателстващият заседанието Любен Корнезов, който изрично призова Станишев да се закълне, е направил гафа нарочно, защото бил от вътрешнопартийната опозиция на соцлидера. Други определиха грешката като резултат от еуфорията от избора.

Цял час комисията по избора, доминирана от опозицията, не успя да постигне съгласие по казуса. Още час и половина след това продължиха споровете между ръководствата на парламентарните групи в кабинета на председателя на парламента Георги Пирински.

Успоредно, в стаята на зам.-председателя Корнезов разговаряха президентът Георги Първанов, премиерът в оставка Симеон Сакскобургготски и новоизбраният министър – председател Сергей Станишев. Още преди Симеон да излезе от срещата, НДСВ депутати показаха прясно получен SMS със съдържанието: “Симеон иска Станишев да гласува”.

На финала на консултациите, към 22.30 ч. на Станишев се даде право сам да избере дали да гласува и той веднага го стори, но под угрозата вота му да бъде атакуван пред Конституционния съд, тъй като консенсус не бе постигнат.

Костов: БСП, ДПС и Атака избраха Станишев по пътя, прокаран от БНС

Прогнозирах този резултат, това, което трябва да разберат хората е, че Сергей Станишев беше подкрепен от гласовете на Коалиция за България, ДПС и коалиция Атака, коментира вота за премиер лидерът на ДСБ Иван Костов.

Атака подкрепя правителство с мощно участие на ДПС, което е абсурд за тази коалиция така, както тя е заявила своята позиция, отбеляза Костов. Истината е, че имаше много сложна комбинация, която ние виждахме през цялото време и пътят, за да се направи това гласуване, беше прокаран от БНС, допълни той.

Според лидера на ДСБ ролята на БНС е била само дотам, а след това други са подкрепили кандидатурата на Станишев.

Лидерът на Атака Волен Сидеров не изключи възможността някои депутати " да бъдат изключени от групата още преди гласуването на състава на Министерски съвет. Трябва да бъдем отговорни пред хората, които са ни избрали, не можем да шикалкавим с принципите, с които влязохме в парламента, обяви той пред журналистите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

285 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Emil
    #288

    Prevrataji biha i takiva si ostanaha.S podobni "revoliucioneri" Evropa shte gledame prez kriv makaron!

  2. РЕАЛИСТ
    #287

    като насрочи прегласуване без да е проверил кворума и без да даде дума за други предложения...Да здравствует Дружба между БСП и ДПС!!!Ура!

  3. РЕАЛИСТ
    #286

    Дори и да вземе 2-3 гласа повече, след всичко, което се случи, Дмитриевич би трябвало, от морална гледна точка да се откаже от напорите да става Премиер и да върне мандата, ако това е възмойно, ако не, да си подаде оставката (ако клетвата му за Премиер е, така да се каже, валидна). Та ние с него сме аха-аха набори. Аз бих постъпил така. Мисля, че повечето от тези, които сме около 40-те и мислим съвременно, бихме постъпили така.Виж за съветски граждани не гарантирам.

  4. dogan pred falit
    #285

    kato se ima wpredwid kolko pohar4i na poslednite izbori , a i kakto nau4awame do kolko e stignala mizata za podkrepa na prawitelstwoto 6te trqbwa da prodawa imota w Boqna.

  5. Neti
    #284

    Българи, призовавам ви . Алтернативата е отново хиперинфлация и режим на тока и водата.

  6. Сережа Штанишкин
    #283

    Има приказ от Масква да се бори за кокала докрай - иначе Партия-матъ няма да прости. И тов. Пирински тоже изпълнява същия приказ - да се завземе властта и повече да се не пуща! Вся власть Саветам, Родина-мать завьот...

  7. Dogan
    #282

    Viidaiushtiisia gomoseksualist Sergey skazal chto jopa daet ciganami ( na tot s samoi balshoi palkoi) no minister predsedatelstvo ne daet.

  8. Демократ
    #281

    Хубав ден за българската демокрация и хубава нощ! А утрото е по-мъдро от вечерта!

  9. peter
    #280

    mrusni komunisti, ni konstituziq, ni parlamentaren red, nisto ne priznavat tiq. basi demokraziqta.MRUSNI KOMUNISTI

  10. Silvia
    #279

    A "pravomernite" i "konstitucionnni" stupki na BSP i DPS sas sigurnost shte ni spechelyat ogromnoto uvazhenie na Evropa! Nikoi ne go e pipnal s prust, da ne govorim, che si go predstavyam kolko sruchno e pripnal da stupi na tribunata (vse pak poruchenie e poluchil chovekut...) Kakto Simo s pravo obyavi, pravova durzhava sme. Pirinski da ne si misli, che e posledna instancia i samo toi mozhe da talkuva pravilata.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.