Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП иска да върне на Филчев правото да атакува сделки

0 коментара

Депутатът от БСП Любен Корнезов е внесъл предложение за промяна в Гражданско-процесуалния кодекс, която да даде право на прокуратурата да иска от съда разваляне на приватизационни сделки. В текста се казва, че прокуратурата трябва да има право да предявява искове, когато е нарушен държавния интерес. Корнезов уточни, че това включва не само приватизацията, но и решения, свързани с управлението на публична и общинска собственост.

Правомощията на прокуратурата да иска разваляне на приватизационни сделки бяха отменени през 1997 г. Тогава бе преценено, че подобен иск може да бъде заведен само от продавача. Мотивът бе, че сделка се сключва между две страни и логиката е тя да бъде атакувана пред съда именно от една от двете, ако е недоволна. Оттогава, ако при прокуратурата дойдат данни за незаконни действия при дадена сделка, тя информира Агенцията за приватизация или даденото министерство, извършило сделката, да поиска нейното разваляне.

Според Любен Корнезов, ако се възстанови това право на прокуратурата, тя няма да злоупотреби с него.

Народният представител от СДС Димитър Абаджиев коментира, че неговата парламентарна група ще подкрепи предложението, защото се оказва, че "тези, които трябва да защитават държавния интерес, не винаги го правят". Идеята на БСП не се е обсъждала в НИС на СДС.

Председателят на правната парламентарна комисия Анелия Мингова от НДСВ също смята, че промяната е подходяща и няма да се отрази отрицателно на инвеститорския интерес.

Още след парламентарните избори м.г. хората на Филчев обявиха мащабна проверка на над 200 приватизационни сделки, сключени по време на управлението на ОДС. На разширена среща с представители на МВР, финансовото и правното ведомства и Агенцията за приватизация, зам.главният прокурор Христо Манчев обяви първите в списъка, започвайки от Плама, авиокомпания Балкан и Нефтохим. Последното предизвика остра реакция от страна на собственика на бургаската рафинерия Лукойл, който публично протестира срещу включването на фирмата сред компанията на закъсали предприятия.

Оттогава досега не се чу как се придвижват проверките по най-нашумелите случаи. Преди ден прокуратурата обяви, че е поискала от АП да развали сделката за ОЦК Кърджали. Другите две продажби, за които се разбра, че Филчев иска да се развалят, са свързани с издателите на “Капитал” и “Дневник” - “Каолин” и “Винпром Дамяница”. Главният прокурор започна проверки на издателите още в началото на 2001 г., след информация за неговия брат, появила се във в.”Дневник”. Вицепремиерът Николай Василев обаче отказа да развали сделките с мотива, че новите собственици са направили много инвестиции, предприятията са печеливши и няма финансов смисъл за държавата да ги разваля.

Явно лобито на Никола Филчев е решило да внесе промените в ГПК чрез БСП. Още повече, че прокуратурата проверява предимно сделките от времето на ОДС-управлението, не и от предишното правителство на БСП. Източници на mediapool.bg твърдят, че в Агенцията за приватизация вече има цял прокурорски списък с искане на разделяне на сделки.

Повечето икономически експерти обаче твърдят, че намесата на прокуратурата може само да затрудни работата на дадени предприятия, като разколебае техните доставчици и клиенти. Аргументът е, че няма смисъл при нарушения отговорността на държавата в лицето на АП да се прехвърля на прокуратурата.

Твърде редки са случаите, когато държавата ще има изгода да си получи дадено предприятие обратно. При лошо управление на новия собственик, държавата си го получава във вид, който прави невъзможен намирането на нов купувач. Икономическата логика е защитена в Търговския закон, който урежда процедурите по несъстоятелност и ликвидация. В момента НДСВ готви и промени, които да ги ускорят, за да не се източват допълнително фирмите по време на управлението на синдиците.

След последните законови промени вече има и Агенция за следприватизационен контрол, която бе създадена именно с цел да събира пълната информация за състоянието на приватизираните фирми, да следи за коректността на собствениците им и да преценява дали да поиска развалянето на дадена сделка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.