Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП обвини Доган, че не обича България, Костов му припомни агентурното минало

0 коментара

Лидерът на ДПС Ахмед Доган се скара и с БСП, след като вече размъти водата с коалиционните си партньори от НДСВ по повод предизвикания от Иван Костов скандал с награждаването на проф. Васил Мръчков с най-високото държавно отличие.

Социалистката Татяна Дончева обвини лидера на ДПС, че не обича България, като хвърля в краката на президента си "Стара планина". Дончева обяви, че преди месеци Доган е приел отличието, защото е смятал, че има полза от него. По думите ѝ позицията на ДПС не е чиста и явно има проблем с турския етнос у нас и заради това се поддава на провокацията на Иван Костов, който действал по сценария за дестабилизация.

Самият Доган скастри БСП като ги обвини, че не са наясно с "възродителния процес" и критериите за участие или неучастие в него. Той нападна и Иван Костов, като го попита с какъв морал се опитва да прави политика. Лидерът на Демократи за силна България му отвърна, че моралът му в това, че не е бил в Държавна сигурност, за разлика от Доган.

Истинският въпрос в момента, според лидера на Демократи за силна България, е дали награждаването на бившия главен прокурор по времето на т.нар. възродителен процес е политика на реабилитация на ръководителите на репресивния комунистическия апарат. Според него Огнян Герджиков си е и позволил да направи точно това и трябва да бъде санкциониран като бъде отстранен от председателския пост в Народното събрание. До сега са събрани 47 от необходимите 80 подписа.

Междувременно от БЗНС-НС разкриха, че като главен прокурор Мръчков е препотвърдил смъртната присъда на земеделския водач Никола Петков.

Позицията на ДПС не е чиста, смята Татяна Дончева

С нападки между ДПС и БСП, сочени за бъдещи коалиционни партньори, втори ден в парламента продължи скандалът между политиците за ордена на Васил Мръчков, който избухна, след като демократите на Иван Костов поискаха оставката на парламентарния шеф Герджиков, предложил на президента да награди професора.

Мръчков препотвърдил присъдата на Никола Петков

Според БЗНС-Народен съюз не е морално проф. Васил Мръчков да бъде награден с най-високото българско отличие орден "Стара планина" първа степен, защото по времето, когато той е бил главен прокурор е препотвърдил смъртната присъда на Никола Петков. Зам.председателят на парламентарната група "Народен съюз" Борислав Китов каза, че разполага с писмо от 10 февруари 1989 г. до държавния глава Тодор Живков, в което се иска преразглеждане на процеса срещу Никола Петков и реабилитирането му. Писмото е било дадено за мнение на тогавашния главен прокурор Васил Мръчков и, след като преглежда писмото, той прави заключение, че независимо от Закона за амнистията, не съществува законна възможност да се поиска отменяне на присъдата на Никола Петков, обясни Китов.
още

Доган обяви във вторник, че отказва своя орден, тъй като "не може палачът и жертвата да бъдат на един и същ подиум за особени заслуги към България". Той обаче не подкрепи исканата оставка на Герджиков, за да не предизвика парламентарна и правителствена криза.

Според Иван Костов обаче това е фалшив аргумент, тъй като именно Доган е предизвикал свалянето на бившия председател на парламента Стефан Савов и на първото демократично правителство в България през 1992 г., заради което евроинтеграцията на страната се забави с години.

В същото време депутатката от левицата Татяна Дончева е емоционално изявление пред репортери посочи, че не е изненадана от хода на Доган с връщането на ордена, защото, според нея, той изобщо не го ценял.

"Смятам, че той имаше полза да го получи, но не и че го е ценял", каза Дончева.

През март, по случай 50-годишния юбилей на Доган, след шумна медийна кампания в "Труд", той бе отличен от президента.

Дончева обаче нападна и Костов, който бил провокирал Доган.

"Костов беше човекът, който каза, че Доган е проклятие, той критикуваше етническия модел и каза, че трябва да вървим към нещо ново. В случая, с това което се прави, гонейки дестабилизация на парламента заради укрепване на собствената си партия, той де факто използва Доган и досегашната ситуация с българския етнически модел за постигане на тези цели", заяви Дончева.

По думите ѝ действията на Костов са подчинени на разрушително начало, защото "този сценарий за дестабилизиране първо на парламента, а после и на други институции, се играе вече за трети или четвърти път през последните 15 години".

Според нея лидерът на ДПС се е поддал, защото "вероятно има проблеми със самия турски етнос и защото тяхната позиция по този въпрос също не е чиста".

"Стара планина" се дава на "кого ли не"

Татяна Дончева попита къде и каква е била досега реакцията на ДПС срещу награждаване на членове на ЦК и на Политбюро, които са взели политическото решение за "възродителния процес" и са били удостоявани с държавни отличия в демократичните години. Този орден е даван на кой ли не - на хора, навършили кръгла годишнина, посочи Дончева.

Смятам, че има неща, за които трябва да проявим някаква толерантност към всички хора, живели до 10 ноември 1989 г., каза Дончева и защити проф. Мръчков. Тя повтори тезата на Станишев от вторник, че юристът е заел поста на главен обвинител, след като е бил приключил "възродителния процес".

Доган нападна Станишев и Костов

Никой не е твърдял, че проф. Мръчков не е добър юрист, но има разлика между добрия юрист и последния главен прокурор на републиката през тоталитарния режим, каза Ахмед Доган в отговор на Сергей Станишев. Преди ден лидерът на БСП определи като "преувеличена" тезата, че Васил Мръчков е бил деен участник във "възродителния процес" и че той е достоен юрист с много висок авторитет.

Доган заключи, че "нашите приятели от БСП явно подменят темата".

"Явно г-н Станишев не е наясно със самия "възродителен процес" и с критерия за участие или неучастие. Какво значи главният прокурор на републиката да не участва във "възродителния процес"?! Аз не мога да разбера изобщо за какво става дума. Как да не участваш като си главен прокурор на страната?", гневно запита Доган.

Не е нужно сам да си обвиняем, за да участваш във "възродителния процес", каза Доган, който уточни, че през септември 1987 г., когато Мръчков е бил на поста, се е гледало делото му пред Върховния съд.

Попитан дали не го е притеснявал фактът, че Васил Мръчков е председател на Консултативния съвет по законодателство към парламента, Доган отговори, че никой не повдигал този въпрос. Нека да си работи като професор, дори да стане академик, но в случая става дума за висока държавна награда, посочи той.

В отговор на въпрос дали не е благодарен на Костов, че е заострил вниманието му към гафа с награждаването на Мръчков, Доган заяви, че Иван Костов иска да прави политика от тази тема. Какво морално право има Костов да поставя този въпрос, заяви Доган, за когото преди пет години бяха изнесени публично данни, че е агент на бившата Държавна сигурност, вербуван точно по времето на т.нар. възродителен процес.

Доган се оправда, че не е обърнал внимание на награждаването на Мръчков и първоначално е смятал, че то е свързано с професионалните и юридически му заслуги, но по-късно научил, че го отличават за заслуги към изграждането на демократична България.

Костов:Започва реабилитация на бившия репресивен апарат

Лидерът на Демократи за силна България Иван Костов не остана длъжен на Доган и веднага му обясни моралните си подбуди.

"Моралният ми ресурс е на човек, който не е бил служител на Държавна сигурност. Човек, който никога не е предавал никого, не е писал за своите близки. От този морален ресурс считам, че трябва да изходят и други народни представители, когато решават въпроса дали да подкрепят искането за оставка на Герджиков".

Според Костов отличието за Мръчков е част от политика на управляващите за реабилитация на служителите и ръководителите на бившия репресивен апарат на комунистическата държава.

"Ако не беше тази политика, Ахмед Доган нямаше да си върне ордена. Ако той действаше само от морални подбуди, щеше да реагира веднага - още на другия ден след награждаването. А той върна ордена едва след острия протест, който направиха депутатите от Демократи за силна България. Така че моралната стойност на неговия акт е ниска, а още по-ниска за нас е стойността на върнатия орден", отбеляза Костов.

Той припомни, че през март ОДС бяха против награждаването на Доган със "Стара планина" и за тях няма висока стойност това, че той го е върнал.

По някаква странна логика, вместо да се концентрират върху събирането на подписи като лично волеизявление на всеки народен представител дали е готов да поиска оставка на председателя на парламента Герджиков, се започнали обвинения за дестабилизация за страната, изненада се Костов.

По повод позицията на СДС, че отговорност за гафа с награждаването на Мръчков носи най-вече президентът Първанов, Костов отбеляза, че за да получи някой най-високия орден в държавата, трябва да бъдат поставени подписите на президента, премиера и да се сложи печат от министъра на правосъдието. Тъй като инициативата е на Герджиков, всякакви опити да се представи награждаването като вина само на президента са неуместни, посочи Костов, според когото вината трябва да бъде разделена между всички.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.