Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП се опитва да спре Избирателния кодекс чрез Герджиков

0 коментара

С нарушение на правилника БСП и парламентарният шеф Огнян Герджиков се опитват да осуетят приемането на Избирателния кодекс, обвиниха нововремци.

Герджиков е одобрил искане на Любен Корнезов от БСП по кодекса да се произнесе и парламентарната правна комисия, освен водещата комисия по въпросите на гражданското общество, оглавявана от Емил Кошлуков. Правилникът на Народното събрание обаче не допуска законопроекти, вече приети на първо четене, да се разпределят на други помощни комисии.

Това бе потвърдено и от шефката на правната комисия Анелия Мингова.

Борислав Цеков от НДСВ съобщи, че е изпратил писмо-възражение до Герджиков с настоятелното искане сам да си отмени положителната резолюция. Той определи действието на парламентарния шеф като грубо нарушение на правилника на Народното събрание, без прецедент в практиката на парламента от 1991 година насам. Кошлуков пък свика извънредно комисията по въпросите на гражданското общество.

Социалистите искали да осуетят мажоритарните избори

Цеков, както и ОДС-депутатът Димитър Абаджиев, обвързаха маневрата на БСП с усилието на социалистите да възпрепятстват въвеждането на мажоритарен елемент в парламентарните и местни избори в България.

Спорове и скандали коя да е водещата парламентарна комисия по Избирателния кодекс имаше и преди година. Първоначално Герджиков го разпредели на правната комисия, но след скандал и заплахи за напускане на царската група от страна на вносителя Кошлуков на заседание на ПГ на НДСВ, крайното решение бе законопроектът да влезе в оглавяваната от депутата-нововремец комисия по гражданските въпроси.

Избирателният кодекс, внесен от нововремци, депутати от СДС и дори от БСП, въвежда мажоритарни елементи в досегашната пропорционална система при парламентарните и местни избори. След като отлежа една година, той мина на първо четене в парламента с рядко срещано мнозинство от 160 гласа, основно от мнозинството и дясната опозиция.

Според предлаганата система, на местния вот избирателят ще отбелязва кои четирима от десетте души в партийната листа да влязат в общинския съвет. В общините ще има по няколко 4-мандатни района - според големината на населеното място, за да могат хората да се запознаят по-добре с кандидатите.

За парламентарните избори пък ще се гласува с две бюлетини - за партия и за кандидат. Половината депутати ще се избират мажоритарно, останалите 120 места ще се разпределят според процентите, които партиите спечелят на национално ниво.

Наскоро обаче БСП се обяви открито срещу кодекса с аргумента, че мажоритарният вот ще отвори широко вратите за икономическо лобиране в парламента. Социалистите инициираха и консултации по законопроекта между парламентарно представените партии. Огнян Герджиков също ги подкрепи с призива да не се прибързва с приемането на кодекса с уговорката, че предвижда твърде радикална промяна в избирателната система. По време на консултациите се появиха и информациите, че юристите в мнозинството също не са въодушевени от предлаганата промяна в избирателната система.

Днес Цеков обвини бившият конституционен съдия Любен Корнезов, че явно е готов да погази юридическата си съвест, за да попречи на мажоритарното начало и че искането му разкрива двуличието и лицемерието на БСП. По думите му, социалистите само се опитват да залъжат хората, че са "за" мажоритарното начало, но задкулисно са яростно срещу него. След като видяха, че няма да стане задкулисно, усилията им станаха явни, заключи нововремецът.

Цеков допълни, че с приемането на Кодекса ще се прекрати безумната търговия от страна на партийните клики с депутатски мандати в листите на партиите, както и вкарването на килограм на депутати в НС, които гласуват безропотно и машинално поръчките на партийния лидер.

Идентична теза изказа и Димитър Абаджиев от ОДС, който е един от съвносителите на проекта за Избирателен кодекс. Според депутатът от дясната опозиция, предложението на Корнезов прикрива нежеланието да се приеме мажоритарния елемент в българската избирателна система.

Именно по отношението си към Избирателния кодекс ще бъдат разпознати политиците и партиите в момента - тези, които искат да се запази статуквото и се правят, че не виждат срива на политическата система и тези, които искат да дадат нов шанс на българската политическа система, коментира Абаджиев.

Корнезов признава, че предлага прецедент

В самото си искане до Огнян Герджиков Любен Корнезов е признал, че предлага прецедент в парламентарната практика. Аргументът му да се намеси и правната комисия е, че избирателният кодекс поставя много сериозни проблеми относно цялата политическа система, а имало и конституционни проблеми. Именно специализираната правна комисия, според Корнезов, трябва да изрази становище по един такъв закон, който засяга устоите на държавата. Затова, според него, трябва да се направи компромис с правилника на парламента.

Индиректно Димитър Абаджиев опонира и определи като неискрени аргументите на Корнезов. Според депутатът от ОДС, народните представители са задали достатъчно условия при окончателната редакция на текстовете в кодекса в комисията по гражданските въпроси, преди вкарването му за финално гласуване в пленарна зала.

Цеков: Герджиков не е над правилника на парламента

Абсолютно недопустимо е кодексът да се разпределя на друга комисия, след като вече е минал на първо четене. Герджиков не е над правилника на парламента, той е, за да се спазва, заяви Борислав Цеков.

Според него парламентарният шеф се е опитал да мине между капките, като не е издал разпореждане законопроектът да се придвижи към правната комисия, а само "срамежливо" е резолирал искането на Корнезов.

И шефката на правната комисия Анелия Мингова, и колегата ѝ от НДСВ Константин Пенчев обясниха, че без разпореждане от Герджиков комисията не може да се занимава с кодекса.

Мингова също подкрепи тезата на Цеков и Кошлуков, че законопроектът не трябва да се гледа в правна комисия, щом вече е започнала работата по него в друга парламентарна комисия. Процедурата не позволява да се дава становище от подпомагаща комисия, допълни тя.

В писмото си до Герджиков Цеков напомня, че според правилника на НС, възражения срещу разпределянето на законопроекти по комисии могат да се правят от вносителите или от други комисии в 1-месечен срок от обявяването на постъпилия проект в пленарна зала, тоест още преди да се гледа на първо четене. Само тогава председателят на парламента има право да смени водещата комисия.

Пред БТА шефката на правната комисия изтъкна още един аргумент против резолюцията на Герджиков - че включването на още една комисия подценява работата на водещата.

Според Мингова проблемът може да се реши, ако Избирателният кодекс мине през юристите от Съвета по законодателството към Народното събрание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.