Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгаргаз" изнася инвестиции и в Македония

6 коментара
"Булгаргаз" изнася инвестиции и в Македония

Държавната газова компания "Булгаргаз" е била поканена от македонското правителство да участва в открита процедура за изграждането на когенерации в две 200 мегаватови топлоцентрали край Скопие, съобщи в петък изпълнителният директор на "Булгаргаз холдинг" Любомир Денчев. Българското дружество планира да сформира за целта фирма с френската "Далкия", но участието му ще е минимално.

"Искаме да пробваме диверсификация на инвестициите, но поемайки разумен риск", обясни зам.-финансовият министър Кирил Ананиев, който е член на борда на директорите на газовата компания.

Преди време "Булгаргаз" купи около един процент от акциите на румънската "Трансгаз", което е част от намеренията ѝ да се разраства и са заема все по-сериозни позиции на регионалния енергиен пазар.

Вероятно "Булгаргаз" ще участва с 20 на сто в капитала на бъдещото дружество за когенерециите край Скопие, като идеята е хем да увеличава капитализацията и печалбата си, защото не може да разчита само от приходите на регулирания български пазар, хем да остави основния риск за "Далкия", стана ясно от думите на Денчев.

От компанията коментираха, че предприемат износ на инвестиции, защото става трудно за енергийните фирми да планират бизнеса си в България заради постоянните промени, които Държавната комисия за енергийно и водно регулиране прави в нормативната рамка. Същото заявиха преди дни и от консултантската компания "Делойт". Те изнесоха оценка на "Мууди'с", според която българската регулаторна политика в енергийния сектор попада в най-ниската четвърта скала като най-непостоянна и променяща се, което прави трудно прогнозируем климата в отрасъла.

Попитан възможно ли е с "Далкия", проявяваща интерес към приватизацията на столичната топлофикация, която има доста възможности за изграждане на когенерации на ТЕЦ-овете ѝ, да приложат модела и в София, Денчев каза, че "Булгаргаз" не би искала да рискува с проект, който може да не си възвърне инвестициите, защото клиентите на софийското парно не си плащат сметките.

Разговори за "Южен поток"

Шефът на газовия холдинг съобщи, че през март ще се състоят срещи с представители на "Газпром", за да се обсъди руското виждане за сформирането на общото дружество за изграждането на газопровода "Южен поток", който трябва да доведе руски газ по дъното на Черно море, през България и Сърбия до западна Европа и до Италия. Денчев отказа да съобщи подробности по руското предложение, но обяви, че българската страна имала свои съображения и обществеността ще бъде информирана, когато се решат всички въпроси по създаването на дружеството за "Южен поток".

След като то бъде регистрирано в България, ще се обяви международна процедура за обществена поръчка за предпроектно проучване на бъдещото трасе през наша територия. По-рано от две години обаче не може да има реални действие по строежа на тръбата, коментираха от газовата компания.

Денчев коментира още, че след като България е подписала междуправителственото споразумение за включването си в "Южен поток", "Газ дьо Франс" е активизирала партньорските си отношения с "Булгаргаз".

Френската компания не бе допусната до участие в проекта за строежа на газопровода "Набуко" през територията на Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия заради признаването на арменския геноцид от Париж и наскоро обяви, че ще се насочи към "Южен поток". В България обаче не са идвали официални писма за намерението на "Газ дьо Франс" да участва в руско-италианския проект, каза Денчев.

Той съобщи още, че са се забавили разговорите с австрийската OMV по създаването на обща платформа за търговия на природен газ в България и Европа. Причината за това е влизането на "Газпром" в търговията с количествата от австрийския газоразпределителен център Баумгартен. OMV и руският монополист създадоха специално дружество с 50:50 участие. Това предопределя разговори с новата компания и с по-специално с "Газпром", допълни Денчев.

Шефът на "Булгаргаз" в петък участва в отбелязването на 45 години от началото на газовата индустрия в България в газохранилището край врачанското село Чирен. Откритото през 1963 г. газово находище, след пуска му в експлоатация през 1965 г. и изчерпването на капацитета му през 1974 г. е превърнато в подземен склад за съхранение на нагнетен руски природен газ. Количествата там постъпват равномерно през годината и се използват основно през зимата, когато са възможни резки промени в консумацията на синьото гориво, обясни шефът на хранилището Младен Йорданов.

Съоръжението край Чирен през март 2008 г. ще се сдобие с още един сондаж, а предстои и преразглеждане на инвестиционната програма на "Булгартрансгаз" (дъщерна на газовия холдинг) за разширението на газохранилището, обясниха от компанията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бря!
    #7

    Дали широката душа на руския капитализъм ще огрее Косово?

  2. ХАХАХА!!!
    #6

    За Газпром такава държава няма и няма как да се водят преговори с нещо което го няма.А и нищо (Южен Поток) не е предвидено да минава от там.Та Косово пряко няма да получава ищо - ще трябва да минават през Албания примерно.

  3. робин худ от
    #5

    ......"инвестиции,разрастване" 1% лелееееее,каква финансова инвазия! Ще има консуктации и с Русия!Впечатляващо за новата Задунайска губерния в ЕС!!!

  4. юпи
    #4

    така, че НИЩО ново!!!"руснаците", "Булгаргаз" и пр. НЯМАТ думата-ИМАТ думата (т.е. ДАЛАВЕРАТА) международните еврей

  5. поп Грую
    #2

    отдел на Министерство Иностранных Дел .Газът за Путин не търговска стока,така както е по света , а оръжие във външната политика на Русия. Регистирираните като външни филиали ,заедно с еврейски собственици фирми носещи в името си ГАЗПРОМ,са само за прикрите . ГАЗПРОМ е руска собственост и част от оръжията за реализация на външнополитическите имперски мераци на Русия. Там вече не се и прикриват и откровено си говорят за интересите именно на Руската империя.Нахалството им стига дотам ,че обябават

  6. ХАХАХА!!!
    #1

    газ и нефт ползват, а американците за започвали войни заради "Унайтет Фрут Компани".А и руснаците некарат никой да купова техните газ и нефт - който иска да купува от Ирак, Иран, Норвегия, Турменистан и т.н. Много държави имат газ и нефт, та не виждам, кой е обвързал Западнаевропа, Украина, прибалтийските с руския - да внасят от другаде, никой няма да ги спре.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.