Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Булгаргаз" отрязан от покриване на загубите с транзитни такси

4 коментара
"Булгаргаз" отрязан от покриване на загубите с транзитни такси
В най-близките дни ще бъде променено заплащането на транзитните такси по договора с руската компания "Газпром" и те вече няма да постъпват в търговеца "Булгаргаз", а в преносното дружество на държавния газов холдинг – "Булгартрансгаз". Това съобщи в понеделник министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, който е принципал на компанията.

След промяната на газовия договор с руския монополист в края на 2006 г. и с преструктурирането на "Булгаргаз" в холдингова структура, транзитните такси са влизали в търговското дружество, а не в преносното "Булгартансгаз". Лицензираният оператор вместо пълните суми за транзита получавал част от тях по силата на договор, подписан с другото дъщерно дружество на газовия холдинг, който обаче бил търговска тайна. Въпросът за плащането на тарифите по транспортирането на синьото гориво до Турция, Гърция и Македония бе повдигнат в началото на август от директора на "Булгартрансгаз" Ангел Семерджиев, който е бивш член на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), отговарящ за газа.

Според неофициална информация става въпрос за между 120 и 250 млн. лв. според транзитираните обеми.

По случая бе сформирана работна група и нейната проверка констатира, че транзитните такси трябва да постъпват в "Булгартрансгаз", а не в "Булгаргаз", за да не се покриват загубите на търговското дружество от разликите в цената на входа и на вътрешния пазар, каза Петър Димитров. Той обаче не се ангажира с коментар на въпроса каква сума от транзитните такси е отивала за покриването на загубите на компанията на вътрешния пазар, а само посочи, че приходите се разпределяли между дружеството и холдинга.

Министърът заяви, че има дисбаланс между цената, на която "Булгаргаз" получава суровината на границата, и определената ѝ от ДКЕВР тарифа за вътрешния пазар, но не може да продължава покриването му с приходите от транзита. Димитров посочи още, че процентът на увеличение на газовите цени от 1 октомври е въпрос на изчисления и в тях не влизат само цените на петрола. Така независимо, че нефтът спадна с около 20 долара за барел от последното ценообразуване, което стана при 155 долара, газът за българските потребители ще продължи да поскъпва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. wute
    #4

    Нашите управници са само дупе за големия брат,затова си ги ебе както си иска...

  2. donmury
    #3

    Стига идиотщини, докога ще вдигаме цените. Инвестирали сме в отопление с екологично чисто гориво и сега главата на дръвника. Какво да се връщаме към дърва и въглища ли. Колко гори останаха непокътнати.Необходимо е да се намалят акцизите, а и нашите управници нали са дупе и гащи с Големия брат, нека изкрънкат по добри цени за газа.

  3. kkkkk
    #2

    тези пари са като наем за терена под тръбите ,а гова е държавна собственост на земята и нямат нищо общо с търговияга на +булгаргаз+

  4. Angela
    #1

    Proglushiha ni ushite, kato doide Putin, che e izgodno za Bulgarite, no yavno samo za nyakoi

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.