Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България - шампион по демографски спад до 2050 година

0 коментара

България ще е страната в света с най-голям демографски спад до 2050 г., като населението ѝ ще се стопи от 8 на 5 млн. души. Това прогнозира американската неправителствена организация "Бюро по въпросите за населението", в доклад за демографските промени в цял свят през следващите 45 години.

Според прогнозата, цитирана от БНР, до 2050 г. населението на Земята ще се увеличи общо с 45% до почти 9.3 млрд.души. Темпът ще се дължи основно на развиващите се страни, за които експертите прогнозират 55% ръст на населението, докато при развитите увеличението ще е средно с 4 процента.

Прогнозите се основават на статистическите данни на ООН и страните на посочените държави, е записано в доклада.

Според експертите на ООН, при съществуващите темпове на раждаемост броят на населението на България, Естония, Грузия, Латвия и Украйна след 50 години ще намалее с 30 до 50%.

Преди месец президентът Георги Първанов обяви, че едно от следващите заседания на Консултативния съвет по национална сигурност ще бъде посветено на демографската криза в България. Успоредно държавният глава върна и поправките в закона за семейните помощи за деца, въвеждащи по-ясно обвързване на осигурителния стаж на майките с обезщетенията за бременност и майчинство. Мотивът на държавния глава бе, че изключително ниските равнища на раждаемостта в България предполагат не рестриктивни, а насърчаващи и стимулиращи мерки и политики.

Повече от индустриалните нации ще претърпят демографски спад, като за Япония се прогнозира намаление на населението с 20%, за Русия - спад от 17 на сто, Италия - 10% и Германия - 9 процента. САЩ са голямото изключение сред развитите страни, като според прогнозите броя на американците ще се увеличи с 43 процента.

След 45 години Индия ще надмине Китай като най-многолюдна нация, сочи още доклада. Според данните, за този период се очаква 10% прираст на населението в Китай - от сегашните 1.3 млрд.души на 1.4 млрд. До средата на 21 век обаче жителите на Индия ще стигнат 1.6 млрд.

Най-голям темп на растеж ще отбележи населението на Нигер, като ще се увеличи повече от 4 пъти и ще достигне 53 млн. души.

По предварителни данни, към края на 2003 г. населението на България е 7 801 000 души, като коефициентът на раждаемост за миналата година е минус 8.6 на 1000 души, а коефициентът на обща смъртност е 14.3 на хиляда. Според данните, само за една година в резултат на по-голямата смъртност от раждаемостта, българското население е намаляло с 44 568 души.

Броят на българчетата през последните 13 години непрекъснато намалява. През 2003 г. те са 15.5% от населението при 21.6 на сто в началото на прехода

Според сравнителните данни на националната статистика, по-лош от прираста на населението в България сред страните кандидатки и новите членки на ЕС отчита само Латвия. България е и на последно, 222-ро място по раждаемост.

Преди няколко месеца Съветът на Европа за пореден път отчете, че проблемът със застаряващото население е преди всичко европейски проблем. Според ООН, средната възраст на населението в Европейския съюз сега е 38,1 години, а през 2050 г. ще достигне 48,5 години.

В доклад на Съвета на Европа бе отчетено, че в почти всички европейски страни средната раждаемост е под необходимия минимум за демографско обновяване. По данни на Евростат, през изминалата година в страните от ЕС процентът на смъртност е бил по-висок от процента на раждаемост. Според предвижданията на ООН, през 2050 г. Европа на 25-те ще наброява само 397,5 милиона души.

Засега само Франция, Холандия, Ирландия и Великобритания запазват положителен демографски растеж, но основната причина за това е имигрантския наплив в тези страни. От новите членки на ЕС само Кипър, Словакия и Малта запазват положителен демографски растеж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.