Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България 2010 - Пазарна икономика със силна държавна намеса

0 коментара

Преразпределителната роля на държавата да не пада под 38 - 40 процента от Брутния вътрешен продукт; допустимо е още малко намаление на преките данъци, но в никакъв случай не и въвеждането на плоска ставка; не може и да се мисли за понижаване на осигурителната тежест.

Това са част от стъпките, предложени от група експерти за ускорено и конкурентно развитие на българската икономика поне до 2010 г. Те са изготвили 150-страничен доклад по искане на президента Георги Първанов, който ще бъде представен на 23 януари на конференция в НДК.

Точно преди година държавният глава обяви, че е необходимо да се разработи общоконсенсусна национална програма за развитието на България. Според идеята на президента, програмата трябва да включва националните цели на страната и да ги съчетава с тези на ЕС, като "жалоните" в нея се следват от всяко българско правителство.

Публикуваният на сайта на президентството документ е разделен на няколко основни теми, свързани с макроикономическото развитие, изграждането на конкурентоспособна икономика, социалните аспекти на икономическото развитие. Специално място е отделено и на ролята на България на Балканите в контекста на предизвикателствата на целия регион.

България трябва да развива пазарна икономика със силна държавна намеса

Открития:

"Националната производителност зависи пряко от производителността на компаниите. Националната икономика не може да бъде конкурентна, без да са конкурентни фирмите, които работят в нея. Това предполага по-квалифицирани човешки ресурси, по-добра информираност, по-модерна инфраструктура, по-интензивна конкуренция".

"Създаването на повече възможности за предприемачите и откриването на нови работни места имат много по-голямо значение, отколкото засилването на държавната намеса и опитите да се компенсира ролята на частната инициатива".

Ключов пасаж в обемния материал е съветът България да се придържа към европейския пазарен модел със сравнително силна държавна намеса. Описанието на този модел е: сравнително високи данъци, поддържане на всеобщо достъпни услуги - главно здравеопазване и образование, високи стойности на социалните осигуровки, сравнително влиятелни профсъюзи, поддържане на държавни предприятия и макроикономическа стабилност чрез предпазлива фискална и парична политика.

Авторите на доклада признават, че под конкурентния световен натиск европейският модел се променя към повече пазар и ограничаване ролята на държавата, но това става много бавно. Затова те препоръчват българският модел да е малко по-либерален, но в никакъв случай да не се изпада в крайности, защото това ще затрудни интеграцията на страната ни в ЕС.

В същото време в доклада се акцентира на няколко пъти, че България трябва да се развива с много по-ускорени темпове от средните в ЕС, за да преодолее в разумен период сегашното си голямо изоставане.

Като пример за крайност в доклада се сочи плоският данък, придружен с определението "съмнителен като икономическа обоснованост".

Вместо идеята за 10% данък общ доход и 10% данък върху печалбата, авторите на мащабния като обем труд предлагат още малко - но неуточнено - намаление на корпоративния данък спрямо сегашните 15%, както и понижение на най-високата ставка на ДОД - в момента 24 % - но паралелно с увеличаване на облагаемия доход. Допуска се евентуално и намаляване на ДДС. И при този данък няма конкретно предложение, единственият репер е, че не трябва да пада под минималната ставка за ЕС от 15 процента.

Не се допуска евентуално по-осезаемо намаление на пенсионните и здравните вноски, въпреки че бизнесът в страната сочи като проблем именно осигурителната тежест. Аргументът е, че по-ниските ставки ще нарушат финансовата автономия на НОИ и на здравната каса. Липсват идеи за алтернативни механизми на финансиране или опериране със средствата в тези фондове.

Предлаганият модел за макроравновесие на българската икономика е насърчаване на нарастването на вътрешните спестявания, инвестиции и доходи. Това изисква както нарастване на доходите на населението, така и благоприятни условия за инвестиране на вътрешния капиталов пазар. Следователно един оптимистичен вариант за развитие на българската икономика предполага не ограничаване, а стимулиране засилването на кредитирането от банковия сектор, както и насърчаване нарастването на доходите, е изводът в доклада.

Данъчните-осигурителните предложения в доклада изхождат от тезата, че е необходимо държавният бюджет да продължи да мобилизира достатъчно ресурси. Записано е, че делът на публичния сектор в Брутния вътрешен продукт не трябва да намалява значително под установилите се в последните години 38-40 процента.

Сивата икономика компенсира недостатъците на пазара на труда

Интересни са и изводите за пазара на труда в доклада, сред авторите на който са както близките до лявата икономическа мисъл Ганчо Ганчев, Ивайло Калфин и проф. Димитър Иванов, така и зам.финансовият министър при ОДС Пламен Орешарски.

Като цяло пазарът на труда е оценен като задоволително гъвкав, въпреки че сравнението с ЕС-стандарта показва значително изоставане на България. В текста обаче е посочено, че недостатъците на официалния пазар се компенсират от изключителната гъвкавост на сивия сектор, който остава висок в България: "Трябва да се отбележи, че официалните измерители за гъвкавост на пазара на труда имат значително по-ниски стойности от тези в ЕС. Тук обаче е нужно да се има предвид и съществуването на неофициалния сектор в България, който е изключително гъвкав и може да служи като буфер при относително силната ригидност на официалния сектор".

Затова изводът в доклада е, че гъвкавостта на пазара на труда в България е задоволителна. В условията на паричен съвет тя е основен фактор за компенсиране на евентуални негативни шокове върху БВП, на чийто риск България като малка и отворена икономика е изложена.

Въвеждането на еврото няма да доведе до скок на цените

Авторите на доклада определят като преувеличени опасенията, че въвеждането на еврото като официална валута в България през 2009-2010 г. ще доведе до рязък еднократен скок на цените. Аргументите им в противоположната посока са, че към този момент българската икономика ще е с двегодишен стаж като част от общото европейско стопанство и ще се е приспособила към изискванията му. Според доклада общите пазарни сили ще доведат до бързо уравновесяване на цените дори и при лек първоначален натиск.

Тъй като България има отворена икономика, това я прави уязвима за шоковете, идващи по линия на Европейския съюз. Затова докладът препоръчва да се поддържа равновесен или близък до равновесието бюджет, с дефицит по-нисък от максимално разрешените 3% в еврозоната.

Държавата трябва да подпомогне фирмите да повишат своята конкурентоспособност, се казва още в доклада и се препоръчва да се създаде Стратегия за повишаване конкурентоспособността на икономиката, както и специализирана институция за нейното прилагане.

Цитират се данните, че България има 26 % от БВП на ЕС, измерен на човек от населението, малко над 30 процента от европроизводителността, 9.5 пъти по-висок разход на енергия за единица произведен продукт, 40 % от равнището на цените в ЕС.

В съревнованието по привличане на чуждестранни инвестиции, в сравнение с най-близките ни конкуренти на Балканите, въпреки по-доброто си законодателство, България засега губи съревнованието с Румъния. В класации на чуждестранни инвеститори и инвестиционни банки за това коя страна в региона предлага най-атрактивен инвестиционен климат, Румъния е на първо място, България и Турция се конкурират за втора и трета позиция, а Гърция е на четвърто място.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.