Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България апелира за "";силна европейска солидарност"" по случая с медиците

0 коментара

България апелира за европейска солидарност по случая с осъдените на смърт медици след вдигането на ембаргото за Либия от САЩ и ЕС, заяви зам. министърът на външните работи Гергана Грънчарова.

Вероятността на втора инстанция българският случай да намери категорично благоприятен изход, не е огромна, призна Грънчарова в отговор на въпрос за обжалваните смъртни присъди, които произнесе съдът в Бенгази.

Германският канцлер Герхард Шрьодер ще обсъди въпроса за българските медици в Либия с либийския лидер Муамар Кадафи при предстоящото му посещение в Триполи в средата на октомври.

В нашите разбирания въпросът за българските медици не е въпрос между Либия и трета страна, заяви междувременно в интервю за БТА посланикът на Германия у нас Харалд Киндерман. По думите му България скоро ще бъде член на ЕС и затова тя е много повече от трета страна.

При посещението му в София канцлерът Шрьодер обсъди тази тема с българския премиер Симеон Сакскобургготски и му обеща да я обсъди при предстоящата визита в Либия, припомни Киндерман. Канцлерът има свое лично, човешко отношение към проблема и е съпричастен със съдбата на българките, добави посланикът.

Киндерман подчерта, че Герхард Шрьодер ще направи всичко възможно за намиране на изход от проблема с медицинските ни сестри. Германия ще се включи активно във всички възможни начини за решение на проблема, които се намерят, каза още германският посланик. В същото време обаче канцлерът държал това, което ще бъде обсъдено с Кадафи да не става достояние на медиите, добави той.

"Такива решения се взимат най-добре зад затворени врата, когато всички възможности могат да се обсъждат открито", посочи германският посланик.

България е категорична, че реинтегрирането на Либия в международната общност е процес, който трябва да бъде подплътен с конкретни доказателства от либийската страна, включително, че тя спазва човешките права, каза говорителят на МВнР.

Според външния министър свалянето на санкциите за Либия от САЩ и ЕС е добро за медиците, докато наблюдатели коментираха, че по този начин са изчерпани лостовете да бъда заставена Либия да освободи невинните медици.

По думите на Гергана Грънчарова вдигането на ембаргото срещу Либия е допълнително условие, което би могло в много по-голяма степен да мотивира либийските власти да предприемат една или друга мярка по въпроса с българските медици.

Вдигането на ембаргото трябва да е поставено в зависимост и от изхода на българския въпрос и апелираме на чувството за силна европейска солидарност на държавите от ЕС, посочи Грънчарова.

Грънчарова припомни, че министър Соломон Паси неколкократно заявява,че осигуряването на благоприятен изход по делото срещу българските медици и палестинския лекар би било твърдо доказателство, че Либия уважава човешките права. Тя отбеляза, че при двустранните срещи на Соломон Паси в Ню Йорк е имало пълно разбиране, че Либия не би могла да бъде изцяло реинтегрирана в международната общност, докато не получи решение въпросът с българските медици.

Тя припомни, че за първи път в ООН бе заявена официалната позиция на България, че "съдбата на българските медици е мерило за напредъка на Триполи в областта на спазването на човешките права".

Въпросът за компенсации от България на семействата на заразените със СПИН деца в Либия не се обсъжда, защото не е актуален за българската страна, бе категорична Грънчарова. За вината на българските медици и палестинския лекар няма доказателства и ние категорично поддържаме тезата, че те са невинни, допълни говорителят на МВнР. По думите на Гергана Грънчарова темата за компенсации не се коментира и не се поставя като искане нито от страна на България, нито от страна на ЕК.

Цялостна концепция за хуманитарен подход за подпомагане на държавите от Африка, в т.ч. и Либия, за ограничаване на разпространението на СПИН в региона, се обсъжда в ЕС, каза още Грънчарова. Тя посочи, че конкретният подход предстои да бъде обсъден и той се дискутира непрекъснато в тясна координация между ЕК и България.

Европейската комисия ще има водеща роля в този хуманитарен процес заедно с отделни държави от ЕС, които вече са изявили желание да подпомогнат процеса за набиране на средства за създаване на условия за преодоляване на проблема с разпространението на СПИН в Либия и региона, както и за подпомагане на заразените със СПИН деца и тяхното лечение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.