Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България девета по инвестиции в Централна и Източна Европа

0 коментара

Страната ни се нарежда на девето място по привлечени инвестиции в Централна и Източна Европа. Това сочи проучването на икономическата мисия към френското министерство на икономиката, публикувано в Брюксел и цитирано от радио "Дойче веле". Според него ръстът на вложенията в региона в Централна и Източна Европа плюс Кипър и Малта за 2004 г. ще бъде в рамките на 122 млрд. евро.

Най-голямата част от тези инвестиции или около 30 процента отиват в Полша, след това в Чешката република - около 20 процента, Унгария - 15 процента, Румъния - 10 процента. България привлича малко над 3 процента от тези инвестиции.

Класирането ще се промени обаче, ако тези инвестиции се вземат в процентно съотношение спрямо брутния вътрешен продукт на всяка страна. Тогава на челно място по привличане на инвестиции се нареждат Естония и Чешката република с инвестиции, които представляват около 30 процента от брутния им вътрешен продукт. Следват Словакия и Словения. На шесто място се нарежда Румъния, на девето България със съотношение инвестиции - брутен вътрешен продукт около 21 процента.

Анализите в проучването показват също, че инвестициите Централна и Източна Европа през периода 2004-2006 г. ще продължат да нарастват в рамките на около 8.5 процента годишно, което ще им гарантира за този период годишен икономически прираст от над 4.5 процента.

В паралелно проучване на икономическата мисия към френското министерство на икономиката се правят и предвиждания за страните от Централна и Източна Европа за периода 2004-2006 г. по показатели като прираст на брутния вътрешен продукт, еволюция на средната месечна заплата и безработицата.

Интересно в това отношение е сравнениета на предвижданията за България и Румъния. По отношение на прираста на брутния вътрешен продукт за периода 2004-2006 г. според предварителните анализи Румъния ще има общо взето по-добри показатели от България. По отношение на безработицата, въпреки че тя ще продължи да намалява в България и през 2006 г. ще падне на около 10 процента, Румъния има също по-добри показатели или постоянен ръст на безработица през този период в рамките на около 6.5 процента.

Що се отнася до заплатите, анализът на публикуваните данни показва, че за периода 2004-2006 г. средната заплата в България ще остане с около 2 процента по-ниска от тази в Румъния. В конкретни цифри предвижданията са следните - за 2006 г. средна работна заплата в България 175 евро, за Румъния - 210. За 2006 г. средна работна заплата в България 188 евро, за Румъния - 231 евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.