Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е лидер в реформите в Източна Европа

0 коментара

България е лидер в реформите сред бившите комунистически страни в Източна Европа. Тя е многообещаваща страна с голям потенциал.

Това заяви номинираният от президента Буш нов посланик на САЩ в България Джеймс Пардю, който вчера бе изслушан в сенатската комисия по външна политика.

По изключително интересно съвпадение, заедно с него пред комисията се яви и досегашният американски посланик в София Ричард Майлс, на когото предстои да замине в Грузия.

Третият дипломат в тази група беше Едуард Бътлър, който ще заеме посланическия пост в Скопие.

Няколко акцента изтъкна посланик Пардю в изложението си.

Първият от тях бе започнатата в България военна реформа, насочена към създаване на модерна, боеспособна и професионална армия, изцяло под цивилен контрол и съвместима с армиите на НАТО.

Друг изтъкнат факт от посланик Пардю бе, че вследствие на икономическата реформа в България има стабилна валута и среден растеж на БВП от 4,3 % за последните три години.

България беше силен съюзник в нестабилни за региона времена, каза посланик Пардю. Според него българите имат ясно съзнание, че тяхното бъдеще е свързано със Запада, със западните икономически ценности и институции.

Макар и да не е член на НАТО, България действа през последните години като член на Алианса, каза посланик Пардю и посочи няколко факта:
- България разреши прелитане на американски бойни самолети през въздушното пространство на страната по време на кризата в Косово.
- България поддържа мироопазващи части в мисиите на ЕсФор в Босна, КейФор в Косово. През 2000 година България и НАТО подписаха споразумение за транзитно преминаване на войски и оборудване на НАТО.
- Американските части на КейФор използват пристанище Бургас за транспорт на оборудване и материали.

България споделя и нашите ценности и в борбата срещу тероризма след 11 септември, каза посланик Пардю и припомни, че страната ни предостави възможност за преминаване по суша, въздух и вода на американски военни части, оборудване и материали. Беше споменато и използването на военната база за презареждане на самолети в Бургас, както и българският контингент в Афганистан.

Предизвикателствата, които все още стоят пред България, посланик Пардю изреди така: безработица, престъпност и корупция. По думите на посланик Пардю тези проблеми са прекомерни, но не са неразрешими.

По време на изслушването, председателят на сенатската комисия по външна политика, сенатор Джоузеф Байдън, зададе няколко въпроса на посланик Пардю. Единият от тях беше свързан с политическите перспективи пред страната - какво ще стане, ако България не бъде поканена в НАТО? В отговора си посланик Пардю така и не очерта вариант, при който страната ни няма да бъде поканена за членство в Алианса. По думите на новия посланик на Вашингтон, в България всички политически сили, всички институции - и новият президент- работят за членството на страната в Алианса. И всички имат големи очаквания това да се случи.

По време на изслушването бе засегната и темата за ракетите СС23 и Скъд. Сенатор Лугър попита как се развива въпросът с унищожаването на ракетите СС23 и Скъд, за което той е разговарял в София през септември миналата година и какви са стъпките, които има да се правят. В отговора си посланик Пардю отново подчерта, че всички институции в страната са ангажирани със стъпките, които ще доведат България до членство в НАТО. Той изрази надежда, че премахването на ракетите скоро ще завърши.

Според посланик Пардю друго сериозно действие, което трябва да се направи, е освобождаването на българската армия от прекомерни въоръжения.

В тази дискусия се намеси и досегашния посланик в София Ричард Майлс, който каза, че новото правителство е демонстрирало приемственост в изпълнението на План 2004 за реформа в българската армия. Посланик Майлс също посочи, че има прекалено много излишно въоръжение, голяма част от което е остаряло, и че с българското правителство и с военните са водени разговори, включително и за премахване на подводниците, които се считат за опасни. Посланик Майлс изрази увереност, че тези проблеми вече намират своето решение. За това спомага обстоятелството, че между сегашното ръководство на Министерството на отбраната и Генералния щаб не съществува напрежение, каквото, по думите на посланик Майлс, е съществувало по време на предишното правителство.

Друг от въпросите, зададени на посланик Пардю, бе свързан с турското малцинство в България. По думите на Джеймс Пардю то е 10% и за първи път участва в управлението на страната.

По време на изслушването на новия американски посланик в Македония Едуард Бътлър беше изтъкнато, че в дейността си той ще се придържа основно към прилагане на Охридското споразумение и че по всякакъв начин ще съдейства за преминаване на страната от криза към стабилизация, за завръщането на македонските сили за сигурност във всички региони, за осъществяване на демократични реформи. Новият посланик в Скопие ще има за задача да покаже, че САЩ няма по никакъв начин да толерират източници на насилие.

Към посланик Бътлър бяха зададени въпроси, свързани с бъдещето на Македония и стабилността на страната. Той посочи, че в момента политическата обстановка не е особено стабилна, но отбеляза усилията на правителството и на президента Трайковски. Посланик Бътлър изрази надежда, че движението на Македония към европейска и евроатлантическа интеграция подпомагат сигурността на страната.

Друг от въпросите бе свързан с това дали Армията за национално освобождение е разоръжена окончателно. Посланик Бътлър отговори утвърдително, като отбеляза, че са останали малки групи от хора, все още не разоръжени. На въпросите докъде са стигнали преговорите с Гърция за името на Македония бе отговорено само, че отношенията между Гърция и Македония са изключително важни. От сенатската комисия имаше и запитване за лицата, убити от македонските сили за сигурност, според които те били терористи. Бътлър потвърди версията, че това са терористи от не-балкански произход.

По време на изслушването на дипломатите в залата присъстваха и техните съпруги и семейства. Председателят на комисията Джоузеф Байдън се обърна специално към тях, за да отбележи тяхната саможертвена и високоблагородна мисия да придружават съпрузите си в изпълнението на дълга им към САЩ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.