Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е отказала съдействие на Европарламента за данъчни разследвания

3 коментара
България е отказала съдействие на Европарламента за данъчни разследвания

България е сред държавите, които са отказали да предоставят данъчна информация пред Европейския парламент за разследвания на данъчни споразумения между компании и държави, които биха могли да са в нарушение на принципите на лоялната конкуренция в Европейския съюз. Това предаде Евроактив Франция, цитирана от сайта Дневник.

Другите държави, които не са пожелали да съдействат, са Австрия, Кипър, Дания и Словения. Аргументът е, че информацията е поверителна.

Според докладчика по темата Елиза Ферейра, това е неприемливо, а много експерти са потвърдили, че разкриването на поисканите документи не би следвало да представлява юридически проблем.

"Комисията ни трябва да окаже натиск върху Съвета, Европейската комисия и държавите членки, за да може взаимното уважение да се превърне в норма", заявява Ферейра.

Комисията за данъчните споразумения в Европейския парламент призова и за санкции срещу международни корпорации, които отказват да се явят на изслушвания за данъчните си практики, предаде Евроактив Франция.

Парламентарната комисия беше създадена заради скандала "Люкслийкс", избухнал броени дни след встъпването в длъжност на комисията "Юнкер" през ноември миналата година. Евродепутатите в нея се занимават с проучване на споразуменията между европейските държави членки и международните корпорации, които позволяват на бизнеса да намалява данъчната си тежест в нарушение на свободната конкуренция на общия пазар.

По време на работата на комисията, само четири от осемнадесет поканени компании са се съгласили да влязат контакт с евродепутатите за изслушване пред ЕП.

Отказалите са "Амазон" (Amazon),  пивоварната "Анхойзер Буш ИнБев" ( Anheuser-Busch InBev), британските банки "Барклис" (Barclays) и "Ейч Ес Би Си" (HSBC), "Кока-Кола" (Coca-Cola), Фейсбук (Facebook), "Фиат Крайслер" (Fiat Chrysler), Гугъл (Google), мебелната ИКЕА (IKEA), "Макдоналдс" (McDonalds), тютюневата "Филип Морис" (Philip Morris), търговската верига "Уолмарт" (Walmart) и "Уолт Дисни" (Walt Disney).

Евродепутатите поискаха представителите на тези компании в Брюксел да бъдат изключени от Европейския регистър на прозрачността, в който се вписват легитимните лобисти пред европейските институции и да бъдат включени в т.нар "черен списък".

"Според настоящите правила, ние не можем да задължим ИКЕА например да се яви пред Европейския парламент", коментира германският евродепутат Фабио де Маси и призова за законодателство, което да позволява на ЕП формално да изисква присъствие на представителите на компаниите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #3

    Затова сме и най-бедни в Европа защото оставяме едни и същи крадливи комуноиди, все руски възпитаници да са и изпълнителна и законодателна власт.

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  3. Бивши комунисти НЯМА!
    #1

    Нищо чудно. То тук всичко е за разследване. Затова сме на дъното на Европа и едни плешивци са милиардери

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.