Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е против по-строгите емисии за промишлеността от 2016 г.

5 коментара
България е против по-строгите емисии за промишлеността от 2016 г.

България не е подкрепила предложението на Европейската комисия за въвеждане на по-строги норми за замърсяване на въздуха от промишлените предприятия в съкратени срокове, съобщиха от Министерството на околната среда и водите във вторник.

Позицията на страната е била изразена от екоминистъра Джевдет Чакъров на завършилия в Брюксел Съвет на министрите на околната среда на страните от ЕС. на него бе обсъден новият проект на Директива за индустриалните емисии, който предвижда до 2016 г. да се въведат по-строги емисионни норми за опазване на чистотата на въздуха.

Пред съвета Чакъров е подчертал, че “България не отрича необходимостта от инвестиране в по-чисти технологии и приветства всички мерки за целите на опазването на околната среда и човешкото здраве, но също така проявява разбиране по отношение на трудностите, които индустрията среща в условията на световна икономическа и финансова криза“, съобщиха от ековедомството.

Затова позицията на България е тези инвестиции да бъдат внимателно планирани и да се реализират за по-продължителен период, поне до 2020 година и дори след това. Така индустрията ще има време да се приведе в съответствие с новите изисквания, аргументирал се Чакъров.

Постигането на целите на проектодирективата, която ще обедини преработените сегашни седем документа за индустриалните емисии, не трябва да става на всяка цена, а следва да e икономически и технически достижимо за българската индустрия, посочват от МОСВ.

Позицията на Брюксел по въпроса с намаляването на промишлените замърсявания все още не е окончателна и предстои да се формира окончателният вариант на бъдещо международно споразумение за климатичните изменения, което да наследи настоящия Протокол от Киото, допълниха от екоминистерството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. poserko
    #6

    prirodata i zdraveto na bulgarina ne znachat nishto za bulgaristanskite upravnici, koito edinstveno se interesuvat ot razmera na rushvetite si...

  2. гневен
    #5

    МОСВ не е министерство за опазване на околната среда, а да се "подлага" на бизнеса ... за пари!

  3. кочо
    #4

    тук става въпрос за CO2 емисии, които нямат нищо общо със здравето на хората!

  4. aman
    #2

    Как да няма бе, другарю?! Нали ще се инвестира в ТЕЦ-ове на лигнитни въглища?! На МОСВ позицията е ясна, дори новите централи да могат да цапат.

  5. Павел
    #1

    По смешен аргумент сигурно не са успели да измисли министърчето ни. Как ще се зарадвам, да наложат прилагането на плана на БГ и така ясно да се види, че не икономическа криза, а корупция е причина за такива изявления.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.