Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е с най-много застаряващи и най-малко млади медици в ЕС

5 коментара

Повече от половината здравни работници в България са на възраст над 50 години, сочат данни на Евростат за третото тримесечие на 2020 година. В това число влизат лекари, медицински сестри, акушерки и др.

По този показател страната ни е на първо място в ЕС, следвана от Литва и Италия. Общо в 9 държави-членки на ЕС здравните работници на възраст над 50 години са най-голям дял от работещите. В повечето държави (16 от 26) най-голям е делът на здравните работници на възраст 35-49 години, като най-висок е делът на Румъния (47%), следвана от Унгария и Чехия (и двете 43% ). Само в една държава-членка на ЕС здравните работници на възраст между 15 и 34 години представляват най-голям дял: Люксембург (43%).

Страната ни е на дъното на класацията по брой на младите медицински служители. Здравните работници на възраст между 15 и 34 години у нас е под 20 на сто, което е най-ниският дял в цялата общност.

Причините за обезпокоителните данни за медицинските кадри у нас са ясни от години: голяма ножица в заплащането в отделните специалности при лекарите, ограничени възможности за професионална реализация, основно в големите градове, което води до отлив на кадри. При медицинските сестри, акушерките и лаборантите проблемите са основно твърде ниското заплащане и свръхнатоварването. Това прави професията нежелана за младите, завършващите кадри търсят реализация в чужбина, а малкото останали застаряващи професионалисти работят на по няколко места срещу ниско възнаграждение.

Средно за ЕС здравните работници над 50-годишна възраст са 36% от всички, а младите кадри - 29%.

През третото тримесечие на миналата година общо 14.3 млн. европейци са заети в сектора на здравеопазването. 13% от заетите в сектора са лекари, а 30% - медицински сестри.

Работещите в ЕС лекари са 1.8 милиона, медицински сестри, акушерки и техни сътрудници 4.4 милиона, обгрижващи работници 3.9 милиона, други здравни специалисти 4.1 милиона.

По повод Международния празник на жените 8 март Евростат представя и статистика по пол, от която е видно, че 78% от заетите в здравния сектора са жени. Техният дял варира от 61% в Гърция до 90% в Естония и Латвия. В България малко над 80% от заетите в сектора на здравеопазването са жени.

Средно за ЕС 12.3% от работещите жени са ангажирани в здравния сектор. Техният варира много в отделните държави и региони. Най-много жени са заети в здравеопазването в северните части на ЕС – Швеция, Дания, Финланндия. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 18:36 на 28 март 2022 от автора.
    #5
  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4
  3. join_alex
    #3

    Искаше ми се това да не бях прочел... Защо не се ускори мотивацията по задържане на младите медици тук, в страната...

  4. Н
    #2

    Млади или стари - на Хипократа са другари /евентуално/.

  5. перо
    #1

    Надолу, надолу, надолу, в черните бездни слезни...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.