Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е сред държави, искащи водородът от АЕЦ да се признае за възобновяем

1 коментар
България е сред държави, искащи водородът от АЕЦ да се признае за възобновяем

Франция води кампания за това Европейският съюз да припознае водорода, произведен благодарение на ядрена енергия, като част от своите правила за възобновяема енергия, но някои страни членки се противопоставят на идеята, опасявайки се, че тя може да подкопае усилията за бързото увеличаване на слънчевата и вятърната енергия. Това предаде Ройтерс, позовавайки се на писмо от правителствата на девет страни от ЕС до Европейската комисия, до което агенцията е получила достъп.

Министри от Франция, Полша, Чехия, Румъния, Словения, Хърватия, Словакия, Унгария и България са призовали Европейската комисия да отвори за преразглеждане целите на ЕС за възобновяема енергия, за да бъде включена като такава и водорода, произведен с помощта на ядрена енергия.

Увеличаването на производството на водород, при което не се отделят вредни емисии, е от ключово значение за плановете на Брюксел за намаляване на отделяния въглероден диоксид от индустрии като производството на торове и стомана.

Повечето от водорода, използван сега в европейските икономики, се произвежда от въглища и газ. Водородът може да се произвежда и чрез електричество, така че ЕС иска да определи секторни цели за водород, произведен от възобновяема електроенергия.

В писмото, което деветте държави заедно адресират до ЕК, пише, че трябва да бъде включена ядрената енергия, която е нисковъглеродна, но не е възобновяема, към новите правила за "зелена" енергия.

Ние ще създадем еднакви стимули за производството и на водород от възобновяеми източници (т. нар. зелен водород – бел. р.) и водород, генериран благодарение на енергия от изкопаеми горива (т. нар. син водород), се посочва в писмото.

В противен случай "целите (за развитие – бел. р.) единствено на възобновяемите източници наистина биха ограничили скоростта на развитие на нашата водородна икономика", пишат до ЕК правителствата на деветте страни.

Противно на тях най-малко девет страни от ЕС се противопоставят на тази идея, сред които са Германия, Дания, Австрия и Люксембург, са посочили правителствени представители.

Те твърдят, че целите на ЕС трябва да се съсредоточат единствено върху възобновяеми източници като вятър и слънце, за да стимулират масовото им нарастване, необходимо за намаляване на зависимостта на Европа от изкопаемите горива.

През следващата седмица се очаква да бъде обсъден закон, който ще определя условия за разширяване на възобновяемата енергия в Европа през настоящото десетилетие.

На този фон Франция даде зелена светлина за разглеждане на възможността за удължаване на живота на ядрените си реактори до 60 години и дори повече, ако правилата за безопасност позволяват това, пише в изявление на френското президентство.

Изявлението бе публикувано, след като президентът Еманюел Макрон, който неотдавна обяви планове за изграждане на поне шест нови реактора до средата на столетието, днес председателства първата от поредица срещи относно политиката на Франция по отношение на ядрените ѝ мощности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анти Тиранин
    #1

    Генерирането и използуването на електроенергия са свързани, в крайна сметка, с почти пълно преобразуване на електроенергията в топлина. Това е очевидно при нагревателните уреди, но е в сила и за хладилници, климатици, телефони, телевизори, компюютри и т.н. Генерираната топлина, желана или не, в крайна сметка загрява атмосферата.

    1. Съвременната енергетика и транспорт зависят в голяма степен от въглеводородите - въглища, нефт и газ.
    Те са образувани и натрупани в земята преди десетки и стотици милиони

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.