Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България е в челото на ЕС по дял на необслужваните кредити

8 коментара

България е в челната тройка по дял на необслужваните кредити в Европейския съюз. Същевременно е сред лидерите по капиталова адекватност на банките - измерител на стабилността на банковата система. Това посочва проучване на МВФ за състоянието на банковите системи в Европа, цитиран от "Капитал".

Равнището на просрочията над 90 дни у нас е средното за Централна и Източна Европа (ЦИЕ), показват данните на МВФ.

Делът на необслужваните заеми у нас е 14.9% от отпуснатите кредити, такова е числото и от БНБ към края на 2011 г., а обемът е 8.365 млрд. лв. Това ни поставя на трето място по дял на необслужвани заеми в ЕС. В общи линии равнището е като това в Румъния, Гърция и Ирландия. Латвия и Литва са преди нас с по-голям дял.

Страните от Западна Европа, включително Чехия и Естония са с едноцифрен дял на необслужваните заеми. Данните показват още, че за ЦИЕ е характерен двуцифреният дял на лошите кредити в портфейлите на банковите системи и увеличението му спрямо година по-рано в повечето страни, посочва "Капитал".

При напредналите икономики - Австрия, Белгия, Чехия, Франция, Италия, Великобритания, делът на необслужваните заеми се запазва от предходната година (2010 г.). Естония е свила просрочията от общия кредитен портфейл на банковата ѝ система от 5.4 на 4 процента.

Същевременно българската банкова система е сред най-подсигурените с капитал в ЕС. Съотношението, с което се измерва стабилността на кредитните институции – капиталовата адекватност, тук е сред най-високите - 17.5%. Така страната ни е на пето място по този показател след Хърватия, Ирландия, Белгия и Естония, запазвайки равнището от предната година.

Данните на МВФ показват, че повечето страни от напредналите икономики запазват капиталовата си адекватност, но в Естония например намалява от 22.1 до 18.6%. На Гърция също спада от 12.2 процента на 10.1%. Ирландия я увеличава от 14.6 на 19.2% за една година. В ЦИЕ като цяло нивото на капиталовата адекватност е по-високо от това в западноевропейските страни. Спрямо предходната година намалява тази на Литва и Румъния – съответно от 15.6 на 14% и от 15 на 13.4%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Милиционер №4 не вярна на нищо, което не се харасва на вожда му

  2. Анонимен
    #7

    Няма срашно и по-лошо ще става.

  3. Анонимен
    #6

    Ураааааааа!Наи после сме начело!

  4. Анонимен
    #5

    С тия лихви и тотален срив на икономиката как да е

  5. Анонимен
    #4

    Кой каза, че цифрите подадени на МВФ са верни, а справките не са "сготвени" При наличие на банки - като Инвестбанк - дото крадат от сметките на клиентите си???, как може да имаме такава капиталова адекватност и що за банкова система е това!?!?

  6. Анонимен
    #3

    БГ-банките имат, пари защото нито хората, нито бизниса ги иска. А не ги иска, защото икономическото развитие днес, както и утре е с отрицателен коефициент!

  7. Анонимен
    #2

    Кредите в България затъват в блатото на Андрешко. Още една голяма причина да се гордеем че сме българи. После да не се чудим че ни гледат със снизxождение.

  8. Анонимен
    #1

    Pak v chetoto, mashalla

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.