Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България единствена от новите демокрации няма статут в ПЕС

0 коментара

Г-н Камов, кой трябва да има статут на наблюдател в ПЕС - Новата левица или някоя от партиите в нея?

Досега в ПЕС българската левица беше представена чрез общ представител, в лицето на Филип Боков като представител на партиите в Новата левица.

Как точно, имаше ли някакъв статут?

Точно това е уникалното българско представителство, постигнато чрез специално споразумение за България. Един човек присъстваше на заседанията на Бюрото от името на четири партии от Новата левица, представени в парламента. Тъй като вече по новия устав на ПЕС няма Бюро, възниква въпросът как да бъде представена левицата в бъдеще.

От кога е новият устав?

От конгреса в Берлин през юни миналата година. ПЕС има вече Президиум и там са представени всички лидери на партии и една група, която събира международните секретари. Ние трябва да решим този въпрос, на базата на казаното от мисията. Движение "Социалдемократи" има предложение, но първо ще го дискутираме помежду си.

Статутът в ПЕС ще бъде възможен под всякаква форма, защото това не е Социалистическият интернационал, който изрично регламентира, че само политическа партия може да бъде член. И то не повече от две от страна. В ПЕС е възможно много по-гъвкаво представителство на една национална даденост, каквато е българската социалдемокрация в сегашния ѝ вид. В Социнтерна ние подкрепяме като Нова левица членството на БСП, за да може евентуално този въпрос още тази есен да бъде решен. Но отношенията ни с ПЕС, без други уговорки и условности, могат да бъдат радикално решени буквално след три месеца, когато ние се разберем да създадем общо ръководство и да излъчим общите си представители от него.

Сергей Станишев каза, че първо БСП трябва да има членство в Социнтерна и тогава да вземе статут на наблюдател в ПЕС?

За придобиване на статут - да. Точно така, но за представителство това не е необходимо. Ако ние решим въпроса с единното ръководство, няма никаква съдържателна разлика дали нашият представител участва в Президиума. За ПЕС е важно ние да достигнем до състояние, в което един глас говори от името на българските социалдемократи. А не 3, 4 или 15.

Как ще коментирате изказването на Станишев, че електоратът на БСП не е готов за Новата левица?

Той е прав, но ние не може да чакаме електоратът да стане готов за това. Има лидерство и лидери, които водят хората в правилната посока. Вярвам, че Сергей ще направи точно това.

Как виждате отношенията между Новата левица и Коалиция за България?

Не виждам конфликт, макар че някои много искат да го видят. Коалиция за България е възможната форма на представителство на левицата в един възможно най-широк спектър - от комунисти до социалдемократи. Това сега е състоянието, това е парламентарната група, ние сме част от нея и освен това сме много активни като движение "Социалдемократи", в този формат. Но Коалиция за България не може да бъде партньор на ПЕС у нас. Тя не може да бъде част от европейското социалдемократическо семейство. Никой няма да признае като част от ПЕС една комунистическа партия, каквато има в Коалицията, без да искам да кажа нещо лошо.

Ето защо Нова левица не влиза в конфликт с Коалиция за България. Защото Нова левица е общност на идейна основа, която по мое дълбоко убеждение има перспектива в България и не се е състояла до момента, за разлика от абсолютно всички европейски демокрации. В Германия това е ГСДП, в Англия са лейбъристите, в Гърция е ПАСОК, във Франция социалистите, само България няма ясна идентичност на своята социалдемокрация. Ето това е Нова левица. И тя трябва да го постигне съдържателно, инструментално, формално като ръководство, като международно признание и всички елементи от този портрет.

Защо за БСП Новата левица е като натрапеното, доведеното дете?

Не, не бих казал. Официално БСП на последното заседание на 44-я конгрес подкрепи проекта със специална резолюция и възложи на ръководството да работи в тази посока. Разбира се, че в БСП има гласове срещу Новата левица. Тези противници ни задържаха и ни забавиха с 12 години. Затова България няма силна и убедителна социалдемокрация и единствена от новите демокрации няма статут в тези международни структури.

Не трябва ли Новата левица да излъчва единни сигнали по въпроса за властта? Сега всяка организация от четирите има различно мнение по темата?

Задължително трябва да излъчва единни сигнали. Но тя още не е единен субект. Когато стане единен субект, абсурдно е да има различни становища. Когато ние възприемем процедура и правила, по които взимаме решения и ги съобщаваме, не е възможно например ОБТ да предлага допълнително включване на леви министри, а движение "Социалдемократи" да твърди и да настоява левицата ясно да се разграничи от тези твърдения.

СДС записа в своята политическа резолюция, че предсрочните избори са възможен изход от кризата. Така ли мисли и Вашето движение?

Съжалявам, че въпреки нашата настойчивост пред "Коалиция за България" да изрази становище, СДС ни изпревари с една много ясна позиция. Не казвам, че ние трябваше да поискаме предсрочни избори, но не можахме да постигнем същата яснота към собствената си отношение към правителството. Сега се създава обществена представа, видимост, че ние сме във властта. Това не е вярно. Не сме водили преговори, нямаме обща платформа, нямаме договореност наши министри да участват. Но такава видимост съществува. Значи ние трябва да изчистим това, като заявим кои са нашите позиции по основните въпроси, които вълнуват хората. Да кажем каква е нашата данъчна политика, че тя няма нищо общо с правителствената данъчна политика и означава, че няма как да я подкрепяме. Коя е нашата политика в областта на здравеопазването, в образованието. Подчертавам, тя няма нищо общо с политиката на това правителство. Тогава, идентифицирайки себе си като социалдемокрацията, левицата ще може да постигне тази яснота в отношенията си към сегашния момент, каквато СДС успява. Забележете, за мен е парадоксално при положение, че политиката на предишното правителство на ОДС в областта на данъците едно към едно съвпада с крайно рестриктивната политика на сегашния кабинет. Съдържателни разлики няма, но има визия, представа в обществото, че са в опозиция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.