Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и ЕС затвориха глава "Правосъдие и вътрешни работи"",N

0 коментара

България и Европейският съюз затвориха преговорната глава "Правосъдие и вътрешни работи", по време на заседанието в Брюксел на междуправителствената комисия по присъединяването на страната ни към ЕС.

Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева заяви, че с приключването на преговорите по тази глава България вече е на финалната права в присъединителния процес и ѝ остават само преговорите по финансовите теми.

Затварянето на глава "Правосъдие и вътрешни работи" стана възможно след промяната на българската конституция в частта ѝ за съдебната власт, което стана с помощта и на външен натиск. В края на юни т.г. еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген пристигна в София и в прав текст предупреди българския парламент, че ако продължат да протакат необходимите промени в конституцията, България може да изпусне шанса си да завърши преговорите с ЕС през 2004 г. и да се присъедини към съюза през 2007-ма. В резултат депутатите, които три месеца преди това протакаха обсъждането на промените, свързани с мандатността, несменяемостта и имунитета на съдии, прокурори и следователи, за един месец ги уточниха, а след лятната ваканция ги гласуваха. Промените дават възможност да се започне по-съществена реформа в съдебната сфера, определяна от Брюксел постоянно като слабо място на страната ни. Опитът на правителството на НДСВ съдебната реформа да стартира през 2002 г. с промени в Закона за съдебната власт, бе пресечен от Конституционния съд, който обяви поправките за антиконституционни.

Правителството веднага излезе с официална позиция, с която определи затварянето на преговорната глава като "ясен израз на доверие на държавите-членки на ЕС към нашата страна". Според кабинета, днешният акт е и признание, че в отношенията си със страните от ЕС и НАТО българското правителство е водело последователна политика на фактически съюзник във всички области, включително и сигурността.

Като шанс за българската съдебна система да завърши успешно реформирането си определи затварянето на глава "Правосъдие и вътрешни работи" НДСВ-депутатът Константин Пенчев, цитиран от БТА. Парламентът допринесе много за затварянето на тази глава с промените в Конституцията, каза Пенчев и напомни забележителния консенсус, с който депутатите от всички парламентарни партии приеха поправките.

Пенчев напомни още, че за да се постигне ефективно правосъдие в страната, трябва да продължи интензивната работа по изменение на устройствените и материалните закони в съдебната сфера.

Според председателя на парламентарната комисия по евроинтеграция Даниел Вълчев затварянето на глава 24 е оценка, че България може да се справи със задачата да бъде външна граница на ЕС, когато влезе в съюза. По думите му това е оценка и за консенсуса между всички политически сили да започнат промените в конституцията, за да се реформира съдебната система. Затварянето на глава "Правосъдие и вътрешен ред" Вълчев определи и като сигнал към западноевропейските общества, че България не е източник на корупционни практики, неконтролирана емиграция и престъпност.

Депутатът от ОДС Асен Агов определи днешния акт като решителна крачка към членството на България в ЕС. Вече няма спънки преговорите с Евросъюза да завършат през май 2004 г., каза Агов пред БТА и допълни, че е свършена добра работа, затова и резултатът е добър.

Депутатът от дясната опозиция обаче прибави, че в самата България също трябва да се затвори глава правосъдие и вътрешни работи, защото престъпността в страната продължава да се шири, а правосъдието не се справя с нея. Той нарече крайно недостатъчни направените вече поправки в конституцията.

София с амбиции за напредък и по финансовите преговорни глави до края на 2003-та

Междувременно, в София днес се проведе заседание на Смесения комитет България - ЕС. По време на заседанието външният министър Соломон Паси заяви очакването си за положителен за България редовен годишен доклад на Европейската комисия за напредъка на страната ни, който ще бъде обявен на 5 ноември. Надявам се и това да е последният доклад на Брюксел за България, преди окончателното приключване на преговорите през 2004 г., заяви Паси.

Външният министър подчерта, че България е готова да приключи преговорите и изрази надежда, че всички страни ще бъдат оценявани по собствения им напредък.

На същото заседание вицепремиерът Пламен Панайотов изрази надежда, че до края на годината ще бъде затворена и глава "Конкуренция" и ще останат само преговорите по финансовите глави, които по принцип се приключват последни. Панайотов обаче подчерта, че българското правителство си е поставило за цел в оставащите два месеца до края на 2003-та да постигне напредък по нефинансовите аспекти на глава "Регионална политика", както и да започне преговори по същество по финансовите клаузи на главите "Селско стопанство", "Регионална политика" и "Бюджет".

Винаги сме заявявали, че очакваме България да приключи техническите глави до края на 2003 г. и да получи пътна карта и финансова рамка до края на същата година, за да може до май 2004 г. да приключи преговорите с ЕС, а през 2007 г. да стане пълноправен член на съюза. Това обяви посланикът на Италия Джан Батиста Компаньола. Италианското председателство на ЕС изтича в края на годината.

В отговор на репликата на външния министър, че очаква страната ни да бъде оценявана по собствения ѝ напредък, Компаньола декларира, че България ще бъде преценявана по нейните собствени постижения. Преди по-малко от месец, пред външната комисия на Европейския парламент комисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген даде поредния знак, че ЕС третира в пакет кандидатките България и Румъния и няма политически причини да разделя тяхното приемане в съюза, макар че страната ни е много по-напреднала в преговорите в стравнение със северната ни съседка.

За времето от предишния годишен доклад на ЕК България постигна значителен напредък, каза ръководителят на Делегацията на Европейската комисия в България Димитрис Куркулас. По думите му въпреки постигнатото, страната ни трябва да положи още усилия в областта на съдебната реформа, държавната администрация, борбата с корупцията, състоянието на ромското малцинство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.