Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България и Румъния имат пропуски във военните реформи

0 коментара

НАТО осъзнава пропуските на Румъния и България във военните реформи. "Въпросът е дали въз основа на тези пропуски двете страни не трябва да бъдат поканени или напротив, да бъдат поканени, за да бъдат стимулирани, като върху тях се упражнява натиск за последователно провеждане на реформите". Това заяви заместник-председателят на парламентарната асамблея на НАТО Маркус Мекел, след среща с представители на парламентарните сили в Народното събрание. На 24 май в София се открива Парламентарната асамблея на Алианса, която ще продължи до 28-ми.

По думите на Мекел, България и Румъния трябва да бъдат приети, тъй като това ще допринесе значително за сигурността в района и в Европа.

По думите на зам.председателя на асамблеята, в момента общата тенденция в страните от алианса е да бъдат приети 7 държави. "Като цяло се счита, че въпреки предимствата и недостатъците на тези страни, приемането им ще допринесе за стабилността в Европа и във въпросните седем страни", каза той.

Зам.председателят на асамблеята обаче отново напомни, че окончателното решение ще бъде взето на самата среща в Прага. Всичко ще зависи от това, което ще се случи през идващите месеци, допълни Мекел. Той посочи за пример Словакия, като обясни, че не може да си представи, че страната ще бъде приета, ако предстоящите парламентарни избори през септември бъдат спечелени от Владимир Мечиар. "Ако по някаква причина реформите се прекъснат, и за България би било проблематично да получи покана", допълни той.

По-рано през деня председателят на парламентарната комисия по външна политика, отбрана и сигурност Станимир Илчев е запознал госта с план, в който по месеци са разчетени конкретни мерки по подготовката ни за членство и военната реформа.

Немският Бундестаг е изготвил свой проект на заключителна декларация на Парламентарната асамблея на НАТО, в която поименно са споменати страните-кандидатки за членство в НАТО и постигнатия от тях напредък, каза по-рано през деня Мекел. В сегашния вариант на проекто-декларацията не се назовават поименно страните и техния напредък. Аз и моите немски колеги ще настояваме сега подготвеният проект на декларацията да бъде променен, посочи Мекел. Не можем дадем обещание, че тези страни ще бъдат приети, но е добре да бъде описан напредъкът им, допълни той след срещата с парламентаристи.

Мекел припомни, че в Рейкявик e било оценено направеното до този момент от България и е било отчетено, че страната е на правилен път. Германският Бундестаг също в своя декларация оцени този напредък и посочи, че България има добри шансове за членство в НАТО, каза Мекел. Ако България поддържа постоянство в провеждането както на военната, така и на политическата и икономическата реформа, то страната ни най-вероятно ще бъде поканена, прогнозира зам.председателят на амаблеята.

Помолен да коментира отменянето на закона за досиетата, Мекел посочи, че според него те трябва да бъдат открити, както припомни, че в Германия те са били открити за обществеността. "Ако няма широка обществена дискусия върху миналото - а част от нея е и достъпът до досиетата - това може да се превърне в пречка за демократичните процеси", коментира още Мекел.

Маркус Мекел е предложил на българските парламентаристи страните, които няма да бъдат поканени при следващата вълна от разширяването на ЕС, да кандидатстват за статут на наблюдател в европарламента. Неговата идея е през 2004 г. тези страни-кандидатки да участват в изборите за Европейски парламент.

Пред участниците в асамблеята вицепремиерът и министър на икономиката Николай Василев ще представи икономическите аспекти на подготовката ни за присъединяване към НАТО, основните параметри на икономическата политика на правителството, както и перспективите за устойчив икономически растеж в България. Той ще акцентира върху нормативните промени, целящи засилени мерки за контрол върху износа на оръжия и стоки и технологии с възможна двойна употреба.

Парламентарната асамблея на НАТО е форум за международен парламентарен диалог в сферата на сигурността, политиката, икономиката, проблемите на разширяването на НАТО и др. На пленарните сесии, които се провеждат два пъти годишно, се приемат препоръки към Северноатлантическия съвет на НАТО и резолюции, адресирани към правителствата и страните-членки на НАТО.

Народното събрание е един от 17-те асоциирани членове на Асамблеята. Българската парламентарна делегация има пет места в Асамблеята.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.